אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אקסלנס: "אף אחד לא יקנה את טבע בחצי השנה הקרובה" צילום: בלובמרג

אקסלנס: "אף אחד לא יקנה את טבע בחצי השנה הקרובה"

כך אמר גלעד אלפר, אנליסט באקסלנס ברוקראז', בתגובה לפרסומים בנוגע לעסקה אפשרית הנרקמת לרכישת טבע או למיזוגה

20.11.2013, 17:02 | ערן סוקול

מניית טבעמזנקת היום (ד') במסחר בתל אביב, זאת על רקע פרסומים באשר לעסקה אפשרית הנרקמת למכירת החברה או למיזוגה.

קראו עוד בכלכליסט

האנליסט גלעד אלפר מאקסלנס ברוקראז' התייחס לפרסומים ואמר ל"כלכליסט" כי "רכישת טבע בעתיד או מיזוגה הוא אמנם תסריט הגיוני, אבל קשה להאמין שעסקה כזו יכולה לצאת לפועל לפני שיש וודאות בנוגע לקופקסון הגנרי".

תרופת הקופקסון לטרשת נפוצה אחראית למחצית מרווחי טבע, בית המשפט בניו יורק קבע ביולי האחרון כי ארבעה פטנטים שמגנים על הקופקסון יפוגו במאי 2014. המשמעות היא כי בתאריך זה עשויה טבע להתמודד עם תחרות גנרית לתרופת המקור המשמעותית ביותר בפורטפוליו המוצרים שלה. 

"זהו תסריט הגיוני במיוחד אם אכן תיכנס לשוק גרסה גנרית של קופקסון, מה שיציב את טבע בנחיתות עסקית שתהפוך אותה למועמדת לעסקאות" אמר אלפר.

לדעתו של אלפר "קשה להאמין שתמצא החברה שתהיה מוכנה לקחת את הסיכון ולקנות את טבע בקרוב, במחיר הנוכחי, בלי לדעת בבירור אם הקופקסון הגנרי מגיע מעבר לפינה במאי 2014 או אם לאו".

"תסריט הרבה יותר הגיוני הוא שקודם כל הקופקסון הגנרי יגיע - אם אכן הוא יגיע - ואז השוק יעריך מחדש את שוויה של טבע. רק אז יש הגיון בעסקה מבחינת הקונה. ולכן אנו לא מצפים להתפתחויות בנושא לפחות עד אחרי מאי 2014".

קופקסון קופקסון קופקסון

"בסופו של דבר, בין אם יש קונה ובין אם אין, כניסה של קופקסון גנרי תהווה מכה קשה לכלכלת ישראל בשל אובדן חלק משמעותי מהייצוא (רוב הקופקסון מיוצר בארץ). מעבר לכך, החשש שקונה זר עלול לסגור את רוב הפעילות של טבע בארץ בשל תנאי מס נחותים לעומת מדינות אחרות בעולם הוא אמיתי. אך זהו חשש שצריך להטריד אותנו בהקשרים הרבה יותר רחבים".

"סביבה מיסויית ורגולטורית ששמה את ישראל במצב נחות תיצור כאן משבר עם משמעויות הרבה יותר רחבות ועמוקות מגורלה של חברת טבע. אם מדיניות הממשלה יוצרת מצב שבגינו אין הגיון לקיומה של טבע בארץ אז למה שיהיה הגיון לקיומן של חברות ייצור אחרות בארץ?" סיכם אלפר 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות