אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

תמ"א 38 זה זול?

האם יש פערי מחיר בין דירות שנבנו במסגרת התוכנית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה לבין דירות חדשות - ומהם היתרונות והחסרונות שלהן?

23.11.2013, 08:31 | עוזי בלומר

 בכמה ערים בארץ ניתן לרכוש דירות שנבנו במסגרת תכנית תמ"א 38 (1), כלומר דירות שנבנו כתוספת לבניין קיים, תוך חיזוקו נגד רעידת אדמה. האם דירות התמ"א יקרות או זולות יותר מפרויקטים חדשים באזורים סמוכים? האם אנשי נדל"ן מוצאים בדירות אלה יתרונות או חסרונות מובהקים ביחס לפרויקטים חדשים?

לדברי שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין, ניתן למצוא פער של עשרה אחוזים ויותר בין דירות תמ"א לבין דירות חדשות שנבנות באזורים סמוכים, ולכן מי שרוצה למצוא דירה במרכז העיר, על היתרונות והחסרונות הכרוכים בכך, יכול למצוא הזדמנות בדירת תמ"א.

ביקרנו בבניין ברחוב האהבה בהוד השרון, שנמצא בשלבים סופיים של שיפוץ תמ"א 38 (1), שבוצע ע"י חברת "אנגל אינווסט התחדשות עירונית". לדברי עופר אנגל, סמנכ"ל הפיתוח העסקי בחברה, ארבע דירות בנות 4 חדרים נמכרו בבניין בכ-1.6 מיליון  שקל כל אחת, וכעת מוצע למכירה בבניין פנטהאוז של 150 מ"ר, ב-2.6 מיליון שקל.

במרחק כ-200 מטר מבית זה נמצאת שכונה חדשה, הידועה בכינוי "שכונה 1200". באחד ממגדלי השכונה, המשווק ע"י "מנרב פרימיום", מוצע למכירה פנטהאוז של 150 מ"ר בכ-4.5 מיליון  שקל. דירות 5 חדרים בבניין נמכרות תמורת כ-2.2 מיליון  שקל, ודירות 4 חדרים בבניין נמכרו בכ-1.8 מיליון  שקל.

לדברי נחמה בוגין, לדירות תמ"א יש חסרונות ויתרונות. החסרונות הם תכנון אדריכלי שמבוסס על מצב קיים, ועל תשתיות עירוניות ישנות. כמו כן, יש צורך לבדוק היטב את הרמה הטכנית והחוסן הפיננסי של הקבלן המבצע, כי לרוב מדובר בקבלנים קטנים.

היתרונות בדירות התמ"א הם: מיקום מרכזי, ורמות מחיר נמוכות יחסית. היתרונות של דירות בפרויקט חדש הם: תכנון אדריכלי מודרני וחופשי יותר, וגם תכנון סביבתי ושירותים קהילתיים שמותאמים לקהל היעד שיתגורר בשכונה. החיסרון: פרויקטים חדשים נוטים להתרחק ממרכז העיר הבנוי בצפיפות, ורמת המחיר בהם גבוהה יחסית. 

בניין בשיפוץ תמ"א 38, צילום: תומי הרפז בניין בשיפוץ תמ"א 38 | צילום: תומי הרפז בניין בשיפוץ תמ"א 38, צילום: תומי הרפז

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
תגובה ל 7
ל M מהמרכז :רואים כמה שאתה לא מבין בכלל מה זה תמ"א 38/1, לך תקרא קצת ! לעניין הבנייה , לידעתך תוספת הבנייה לא יושבת רק על עמודים שיוצקים מחדש . גם על העמודים הישנים של הבניין הקיים. תוספת הבנייה לא מרחפות מעל כל 4 מטר לאורך ולרוחב של העמודים החדשים . תוספת הבנייה חיבת לשבת על עמודים כל 4 מטר לאורך ולרוחב בקיצור אתה מאלה ששוללים הכל מבלי לדעת את העובדות ! או......????
אהרון , ת"א  |  29.11.13
13.
תגובה רצינית להערות של הכותבים
כמי שמלווה כייזם-מבצע מספר פרוייקטים אתייחס למס' טענות ואי דיוקים של מגיבים : 1. הבנייה החדשה "יושבת" רק על העמודים החדשים, על מגדלי הממ"דים, על פיר המעלית וכו', ולחלוטין לא על הבנייה החדשה. 2. כל מערכות המיים , החשמל, כבלים וכו' של כל הבניין, מוחלפות לחדשות. 3. לגבי תמ"א 38/2 (פינוי בינוי), לרוב הדיירים הם אלו שלא מעוניינים או שלא הצליחו להשיג את הרוב הנדרש, הייזם לא יכול לקבוע לדיירים איזה סוג פרוייקט להעדיף. 4. לגבי ההערה על "שרלטנים" "מאכרים" או שיפוצניקים לשעבר : פרוייקט תמ"א 38 דורש השקעה בין 6-10,000,000 ש"ח לבניין, תלוי בגודל הפרוייקט, לא כל אחד יכול לגייס סכום כזה וגם הבנקים לא ממהרים לתת הלוואות אלא אם אתה לקוח מובחר, פשוט תבדקו למי אתם חותמים, מה הבטחונות ותשללו בחוזה את האפשרות של הייזם לבצע העברת הפרוייקט למישהו אחר, כך תדעו שכוונותיו רציניות ושיש לו יכולות כספיות.
איתן , ת"א ר"ג  |  28.11.13
12.
מהנדסי מכון התקנים מזהירים מ 2 וחצי קומות
מדובר לדברי המהנדסים בסיכון חיי אדם . דירות התמא בעייתיות לאורך שנים כי הם בנויים על בניין ישן ותמיד יש בעיות סדקים שקיעות ויעברו שנים עד שתבינו שרכשתם חתול בשק. ברעידת אדמה אתם בסכנת חיים כמו כל הבניין הישן כי מרכז הבניין יקרוס ואח"כ כל הדירות החדשות על התקרות הישנות.
שימו לב  |  24.11.13
11.
תמא 38 זה בלוף אחד גדול
שיפוצניקים שחושבים שהם "יזמים"לוקחים על עצמם פרויקטים , כל העבודה היא חאפ לאפ אפשר לראות שהשיפוצניקים האלה בונים בשיטת פגע וברח פועלים ערבים לא מורידים שכבות ישנות של טיח הכל מכוסה מהר הטיח החדש על הישן הביטון בשלד הוא ישן והברזל שבו חלוד , הביטון נפוח מחלודה של הברזל ומכסים בטיח על הצבע הישן בקיצור עובדים על האנשים בעיניים. הכל רמאות כשהמפקח בא הכל כבר סגור, תראו איך יראו הבנינים האלה עוד כמה שנים
מקס , רמלה  |  23.11.13
לכל התגובות