אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טרכטנברג: "ויתור על המס הגיוני, קיצוץ בתקציב - פחות" צילום: עמית שעל

טרכטנברג: "ויתור על המס הגיוני, קיצוץ בתקציב - פחות"

יו"ר הות"ת החבר גם בפורום היועצים הכלכליים של לפיד לא רואה בעיה בביטול העלאת מס הכנסה. על הסיכוי להעלאות מסים ב-2014 אמר: "אם מסתכלים כרגע על אירופה, יש שם רגיעה באי הוודאות שהיתה קיימת קודם לכן. אבל זה לא אומר שזה לא יכול להתעורר שוב מחר ולך תדע מה ההשלכות"

27.11.2013, 06:54 | נעמה סיקולר ושאול אמסטרדמסקי
"המצב הפיסקלי היום טוב יותר מזה שהיה לפני שישה חודשים", כך אמר אתמול ל"כלכליסט" פרופ' מנואל טרכטנברג, יו"ר הות"ת ומי שחבר גם בפורום היועצים הכלכליים של לפיד, שסבור כי ההחלטה לבטל את העלאת מס ההכנסה סבירה. עם זאת, ביחס להחלטה להקטין את הוצאות הממשלה ב־2015 יש לטרכטנברג ביקורת.

קראו עוד בכלכליסט

"לפני שישה חודשים היתה תמונה מקרו כלכלית מאוד מדאיגה, היה צורך לירות בכל התותחים ולכן ננקטו שורה של צעדים מיידיים. היום המצב הפיסקלי הוא הרבה יותר טוב, ואז חובה עליך לשאול האם עדיין אני ממשיך לאותו מהלך של הטלת גזירה שלא הופעלה קודם, גם אם היתה ידועה. התשובה הבהחלט הגיונית היא לא ולכן אני חושב שזה צעד בהחלט סביר. נניח שהיינו צריכים להחליט היום בבוקר אם צריך להעלות מסים. האם מישהו היה ממליץ להעלות את המסים בינואר? לדעתי לא. לכן יש מקום לעשות הערכה מחדש".

פרופ פרופ' מנואל טרכטנברג | צילום: ישראל הדרי פרופ

מה לגבי הקטנת הוצאות הממשלה ב־2015?

"אנחנו עדיין לא שם. יהיו דיונים לקראת גיבוש התקציב ב־2015 ואז יגיע רגע האמת בהרבה מובנים. אני לא חושב שכרגע אנחנו בשלים לקבל החלטות לגבי מה יהיה גובה ההוצאה ב־2015".

כלל ההוצאה היה הבייבי שלך, ולפיד אמר במפורש שצריך להפסיק אותו וללכת לגידול קבוע של 1.7% כמו הגידול הדמוגרפי. מה דעתך על זה?

"אני לא מסכים להתנער טוטאלית מהכלל הפיסקלי. אני כן מסכים שצריך לעשות לו רביזיה. זכותו של שר האוצר לחשוב אחרת ולהיצמד לאיזה מספר. רביזיה היא מוצדקת, אבל אני לא קונה מספר שהוא מנותק מכלל מסוים".

מה הסיכוי שיצטרכו להעלות מסים באמצע 2014?

"הסביבה היום לא יציבה. יש חוסן פנימי ומצד שני יש סביבה עולמית תנודתית. אין לנו עוגנים ברורים כדי לעשות תחזיות. כרגע אתה מסתכל על אירופה, יש שם רגיעה באי הוודאות שהיתה קיימת קודם לכן. אבל זה לא אומר שזה לא יכול להתעורר שוב מחר בבוקר ולך תדע מה ההשלכות. גם ארה"ב עוד לא נמצא בשיווי משקל של כלכלה פוליטית.

"כרגע אין לי שמץ של מושג אם נמצא את עצמנו בסטייה מיעד הגירעון, אבל הכלכלה הישראלית לכשעצמה נראית חזקה מאוד. ולכן, מעבר לצעד שננקט עכשיו, צריכים להיות מאוד זהירים".

האם בצעד הזה נזרעו הזרעים של המחאה הבאה?

"אני לא חושב. מאז שהממשלה הזו קמה היתה העברה של תקציב שנבנה מתוך אילוצים, לא של מדיניות כלכלית מגובשת היטב, כי אי אפשר היה לעשות את זה בפרק הזמן שעמד לרשות השרים. עכשיו צריך לעשות מאמץ רציני לגיבוש אסטרטגייה ארוכת טווח. לחשוב לאן אנחנו רוצים להוביל את המשק והחברה בישראל החל מ־2015".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות