אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כור נכנסת לת"א־100, בזן יוצאת מת"א־25 צילום: אוראל כהן

כור נכנסת לת"א־100, בזן יוצאת מת"א־25

היצע במניית פריגו ויציאת בזן מהמדד צפויים ליצור ביקוש מצרפי למרבית מניות ת"א־25. בת"א־75 המצב יותר מורכב

01.12.2013, 08:06 | אורי טל טנא

בסוף השבוע האחרון חל המועד הקובע את עדכון הרכב המדדים. מאחר שהעדכון מתבצע לפי כללים מוגדרים מראש, אנחנו מצרפים את ההערכות שלנו לשינויים בהרכבי המדדים שייכנסו לתוקף ב־15 בדצמבר. תעודות הסל יבצעו התאמה של אחזקותיהן במניות במסחר הנעילה של 12 בדצמבר.  

קראו עוד בכלכליסט

כניסה ויציאה של מניות למדדים מהווה רק אחד מהגורמים להתערבות של תעודות הסל במסחר במניות. גורמים מהותיים נוספים הם שינוי של מדרגת שיעור אחזקות ציבור של מניות (21 מניות משנות מדרגה של שיעור אחזקות ציבור בעדכון זה), התאמה של "מספר מניות במדד" (שתיצור ביקושים לחמש מניות), והתאמת פקטור משקל מקסימלי (שתיצור היצע גדול למניית פריגו).

השינויים הבולטים בעדכון הנוכחי הם המעבר של בזן ממדד ת"א־25 למדד ת"א־75; הכניסה של בעלת השליטה בבזק בי קומיוניקיישנס למדד ת"א־100; הכניסה של מניות קבוצת ביטוח ישיר למדדים (ביטוח ישיר וישיר אי.די.אי לת"א־100, אדגר ליתר 50); שתי חברות טכנולוגיה הנכנסות לת"א־100 (מזור רובוטיקה וסאפיינס); וכור, שנכנסת

למדד ת"א־100 לאחר הפצת מניות שנעשתה רק כדי שתוכל להימחק מהמסחר בעוד כמה חודשים, מאחר שלאי.די.בי פתוח היה צורך מיידי בנזילות. המניות היוצאות ממדד ת"א־100 הן בבילון, סרגון, גולף, גבעות יה"ש ואוה"ה.

ההיצע הגדול במניית פריגו ויציאת בזן ממדד ת"א־25 צפויים ליצור ביקוש מצרפי גדול למרבית מניות המדד. במדד ת"א־75 צפוי שוני גדול בהרבה בין המניות, כשאלו שעולות מדרגה בשיעור אחזקות הציבור צפויות לביקושים מהותיים, ואילו יתר המניות צפויות להיצע מצרפי.

ההשפעה של כניסה ויציאה של מניות מהמדדים, או של שינוי במשקולת היחסית שלהן במדדים, קרויה אפקט המדד. הביקוש החד־פעמי למניה יוצר, על פי רוב, עלייה במחיר נייר ערך הנכנס למדד בגלל היערכות השוק לאותו ביקוש, וירידה לאחר מכן — ולהיפך. עם זאת, מניה לא בהכרח תעלה ביום המסחר שבו היא נכנסת למדד.

החשיבות של אפקט המדד היא בעיקר בפרק הזמן שבו השוק מפנים את השינוי הצפוי ולא בעת התרחשות השינוי. הרווח מאפקט המדד הוא סטטיסטי בלבד — בפרק הזמן הארוך שבין הפנמת השוק את השינוי עד התממשותו בפועל, יכולות להגיע חדשות שליליות לאותה מניה והמשקיע עלול לצאת בהפסד. ועדיין, בעשור האחרון היתה תוחלת רווח חיובית מהשקעה לפי שיקולי אפקט המדד בתל אביב.

לטבלת הביקושים וההיצעים המלאה לחצו כאן.

 

 

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
ההיצע של פרוטליקס מצטמצם
הודעה רטרואקטיבית של פרוטליקס על שינוי אחזקות בעלי עניין מונע את ירידת המדרגה בשיעור אחזקות הציבור במניה. לכן ההיצע במניה צפוי להיות 3 מיליון ש"ח בלבד. כתוצאה מכך ההיצע המצרפי למניות מדד תל אביב 75 יתעצם במעט. הבורסה הודיעה על חזרתה של תיא השקעות לרשימה הראשית החל ב 15.12. ולכן היא תכנס למדד יתר מאגר.
אורי טל-טנא  |  03.12.13
2.
אי ודאות יחיד שנותר
אי הודאות היחיד בנודע לטבלה זו הוא היקף הביקוש הצפוי לדורי בניה. בסוף השבוע הומרו אופציות רבות למניות שהעלו במדרגה נוספת את שיעור אחזקות הציבור (מ 35% ל 45%) והעלו עוד את מספר המניות הרשום. אם הבורסה תגדיר את השינוי ככזה שבוצע לפני סוף נובמבר מניית דורי בניה צפויה לביקוש של כ 770 אלף ש"ח. אם הבורסה תגדיר את השינוי ככזה שבוצע בראשון לדצמבר הביקוש יהיה 300 אלף ש"ח בלבד, ובתחילת ינואר יגיע ביקוש קטן נוסף (ממ"מ שבועי) ובמרץ יתרת הביקוש (עדכון משקולות רבעוני).
אורי טל-טנא  |  02.12.13