אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל: אי-השכלת חרדים תקטין הצמיחה בכ-50 מיליארד שקל בשנה צילום: בלומברג

בנק ישראל: אי-השכלת חרדים תקטין הצמיחה בכ-50 מיליארד שקל בשנה

עפ"י מחקר של הבנק, הצמיחה של המשק הישראלי בטווח הארוך תלך ותקטן בעקבות שינוי איכות ההון האנושי של העובדים במשק: "לימודים בישיבה אינם תורמים להון האנושי בשוק העבודה"

02.12.2013, 18:54 | מיקי פלד

ללא שינוי דרמטי במגמות הדמוגרפיה וההשכלה הנוכחיות העתיד שצפוי למשק הישראלי הוא עתיד עגום, כך עולה ממחקר של בנק ישראל שנערך לקראת פרסום הדו"ח השנתי של הבנק בימים הקרובים.  

קראו עוד בכלכליסט

על פי המחקר הצמיחה של המשק הישראלי בטווח הארוך תלך ותקטן בעקבות שינוי איכות ההון האנושי של העובדים במשק – בעיקר מיצוי היכולת להגדיל את שנות הלימוד וההשכלה של הציבור העובד, הפסקת גלי העלייה של ציבור משכיל והגידול באוכלוסיית החרדים והערבים על חשבון יהודים לא-חרדים, היות ובשתי האוכלוסיות הללו יש נטייה לרכוש פחות השכלה רלבנטית לשוק העבודה.

במונחים של תוצר בשווי נוכחי, מדובר על כ-50 מיליארד שקל מההכנסה השנתית של המשק או כ-6,300 שקל לנפש בשנה. במקום אחר בדו"ח כותבים אנשי הבנק כי "לימודים בישיבה אינם תורמים להון האנושי בשוק העבודה והמחסור בלימודי ליבה בבתי הספר החרדיים מתבטא במחסור במיומנויות עבודה בתום 12 שנות לימוד.

 ישיבת חברון (ארכיון), צילום: חיים צח ישיבת חברון (ארכיון) | צילום: חיים צח  ישיבת חברון (ארכיון), צילום: חיים צח

מודל שבנו בבנק ישראל מצא שבין השנים 1974 ל-2011 התוצר לנפש צמח בקצב שנתי ממוצע של 1.8%. על יסוד אומדנים למידה שבה רמת ההשכלה תורמת לכושר הייצור של המשק (התשואה להשכלה), הגידול בהון האנושי תרם כ-0.7% לצמיחה השנתית של התוצר לנפש. במלים אחרות, הגידול בהון האנושי היה אחראי ל-40% מהעלייה ברמת החיים. אולם, כל זה היה הנכון עד ללפני כעשור. 

מאז, התרומה של ההון האנושי לצמיחה בישראל פחתה והגיעה ל-0.4%.

לפי סימולציה שנערכה בבנק ישראל, עד שנת 2059 ההון האנושי צפוי לתרום לצמיחה רק 0.1%-0.3% בלבד וגם תרומה קטנה שכזו תלויה בעיקר במידה שבה האוכלוסייה החרדית תשתלב במעגלי ההשכלה במקביל להשתלבותה במעגל העבודה.

כלומר אם האוכלוסייה החרדית תמשיך להימנע מליבוי ליבה בישיבות ואם רמת הלימודים של ערביי ישראל, כפי שמשתקפת בתוצאות הציונים של המיצ"ב ופיז"ה תמשיך להיות נמוכה יחסית לזו של יהודים לא-חרדים אזי למשק הישראלי צפוי עתיד שלא קרוב לזה של מדינה מפותחת.

בהשוואה לנתוני ה-OECD מוצאים כלכלני הבנק כי ללא התכנסות החרדים לרמות השכלה דומות לאלו של יהודים לא-חרדים ישראל צפויה להידרדר מהמקום ה-16 בממוצע שנות הלימוד באוכלוסייה למקום ה-26. במידה והחרדים כן יתכנסו ישראל תרד רק למקום ה-18, קרוב למקומה היום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
המדינה: "נמשיך לעשוק זוגות עובדים ולהעביר הכסף לתלמידי ישיבה"
שהזוגות החילוניים (והדתים הלאומים) יגורו עם אמא ואבא, צריך לעזור למי שיש 10 ילדים ואין היכן לגור. בדווים, חרדים ושאר טפילי החברה. צריך לדרוש תשלוום מלא על השירותים הממשלתיים שהם מקבלים ותשלום על אי-מתן שירותים למדינה (2-3 שנות שירות). מי שלא משלם לא יקבל, חד וחלק, נראה כמה זמן הם ימשיכו. זה כמובן לא ייקרה, הרבה יותר קל לקחת ממי שלא יכול להתנגד (מעמד הביניים) ולהשקיט את צעקות המסכנים (מרצון)
מסכנים, אין להם היכן לגור  |  03.12.13
לכל התגובות