אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה נוספת לצים: מעלות הורידה את דירוג החברה בדרגה אחת צילום: בלומברג

מכה נוספת לצים: מעלות הורידה את דירוג החברה בדרגה אחת

חברת הדירוג עדכנה את דירוג האשראי של צים ל-CC עם תחזית שלילית המשקף סבירות להסדר חוב בטווח הקצר והכללת הערת "עסק חי" בדו"חות הכספיים

12.12.2013, 18:56 | ערן סוקול

חברת הדירוג S&P מעלות הודיעה היום (ה') על הורדת דירוג האשראי של חברת הספנות צים שבשליטת החברה לישראל ל-CC עם תחזית שלילית, דירוג זה משקף לפי מעלות סבירות להסדר חוב בטווח הקצר והכללת הערת "עסק חי" בדו"חות הכספיים.

קראו עוד בכלכליסט

הורדת הדירוג משקפת לפי מעלות את הצפי להסדר חוב מול נושי החברה, כולל בעלי האג"ח, בטווח הקצר, בשל התקדמות משמעותית בהבנות בין הצדדים. כמו כן, בהתבסס על מצבו הקשה של ענף ההובלה הימית והתוצאות התפעוליות של צים ברבעון השלישי של השנה. "קיים לדעתנו תרחיש סביר לכשל פירעון קונבנציונלי של החברה במהלך 2014 כתוצאה מהיחלשות הנזילות של החברה ואי-עמידה בהתניות מול המלווים. לדעתנו, הכללת הערת "עסק חי" לדו"חותיה הכספיים של צים לרבעון השלישי של השנה תומכת בהערכה זו".

הצעדים שננקטו על ידי הנהלת החברה במהלך השנה ביניהם דחיית חלק מתשלומי הקרן לבנקים המממנים משנת 2013 עד אמצע שנת 2015, השגת הקלות באמות מידה פיננסיות, והסכמות עם מספנה על ביטול חלק מההזמנה ודחיית מועד אספקה של אוניות שנותרו, אפשרו לחברה לעמוד בהתחייבויותיה עד כה. אולם לפי מעלות "שינויים מהותיים לרעה, שחלו בתנאי הסחר הימי במהלך שנת 2013, ובמיוחד ברבעון השלישי, ערערו את מצב הנזילות של צים".

בנוסף לכך מסבירים במעלות כי הכללת הערת "עסק חי" בדוחות הכספיים של צים מהווה אירוע המקנה זכות העמדה לפירעון מיידי בחלק מהותי מהסכמי המימון והסכמי חכירת האוניות בהם קשורה צים ומבטלת את ההקלות שהושגו עד כה בהתניות הפיננסיות. לדברי החברה, המממנים שהשתתפו בדיונים שקיימה לאחרונה עם מממניה ציינו שאין בכוונתם להעמיד את חובותיהם לפירעון מיידי, אם כי זכות זו עומדת לרשותם נכון לעכשיו.

 

אוניה של צים בנמל חיפה, צילום: אריאל ורהפטיג אוניה של צים בנמל חיפה | צילום: אריאל ורהפטיג אוניה של צים בנמל חיפה, צילום: אריאל ורהפטיג

 

פחות מחודש אחרי שכינסה את נושיה בקטלוניה שבספרד הזעיקה חברת צים את הנושים למרתון נוסף של דיונים על הסדר החוב שלה בלונדון. ההודעה נמסרה לנושים ביום שישי האחרון, יומיים וחצי לפני הטיסה המיועדת. ל"כלכליסט" נודע כי הנושים, בהם הבנקים הזרים, בעלי האוניות ונציגות האג"ח, יצאו ביום שני למלון פארק וומבלי בלונדון בניסיון לגשר במהלך שלושה ימים על הפערים שנותרו במגעים להסדר החוב.

חברת הספנות מצדה מנסה לסכם לפחות עקרונות להסדר עם הנושים עוד לפני סוף השנה, וזאת כדי לרכך ככל האפשר את הנזקים שגורמת הערת העסק החי שניתנה לה בדו"חות הרבעון השלישי. בדו"חות שפורסמו בסוף נובמבר דיווחה צים על התקדמות משמעותית בשיחות להסדר לחוב פיננסי נטו של 2.37 מיליארד דולר – שאינו כולל חוב של 225 מיליון דולר לחברה־האם (100%) החברה לישראל ושל 300 מיליון דולר לבעל השליטה (55%) עידן עופר ולאודי אנג'ל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות