אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות התנגדות האוצר: הממשלה אישרה ועדה שתבחן רכישת מטוס פרטי עבור רה"מ צילום: קובי גדעון, לע"מ

למרות התנגדות האוצר: הממשלה אישרה ועדה שתבחן רכישת מטוס פרטי עבור רה"מ

עלות המטוס שצפוי לשמש גם את נשיא המדינה מוערכת ב-300-400 מיליון שקל. הוועדה שתקום בראשות מבקר המדינה לשעבר, אליעזר גולדברג, תבחן מחדש פרויקט להקמת מעון חדש עבור ראש הממשלה שעלותו 650 מיליון שקל

15.12.2013, 18:42 | גיל קליאן
למרות התנגדות האוצר ושרי יש עתיד – הממשלה אישרה היום הקמת ועדה שתבחן רכישת מטוס פרטי עבור ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ונשיא המדינה, שמעון פרס. כמו כן, אישרה הממשלה כי הוועדה תבחן מחדש את הקמת פרויקט אלמוג – בניית מעון חדש וגרנדיוזי עבור ראש הממשלה, שיישמש את ראש הממשלה ומשפחתו לצד אנשי משרד ראש הממשלה, בעלות של 650 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

הוועדה תהיה בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס ומבקר המדינה לשעבר אליעזר גולדברג. בוועדה יהיו חברים מפקד חיל האוויר לשעבר, עידו נחושתן ואיריס שטרק, בעלת משרד רואי חשבון ולשעבר יו"ר נמל אשדוד.

שר האוצר, יאיר לפיד, הוביל את ההתנגדות למהלך ופירסם היום הודעה לעיתונות בה צוטט: "ברמה הערכית אנו סבורים שבימים אלה של הידוק חגורה והעלאות מיסים וכשהפערים בין עניים לעשרים הם מהגבוהים בעולם, מן הראוי שממשלת ישראל תקפיד על צניעות, ולא תעשה צעדים שיגרמו לציבור לחוש שההנהגה שלו מנותקת מקשיי היום יום של חייו".

במשרד האוצר התנגדו גם בעבר במספר מועדים לרכישת מטוס פרטי עבור ראש הממשלה. מחישובים שערכו במשרד עולה כי אין כדאיות כלכלית למטוס פרטי לעומת טיסות שנרכשות מחברת אל על – כאשר עלות הטיסות עצמן היא כמעט זהה והמשתנה היחיד הוא עלות ההון שמושקע ברכישת המטוס. כאשר רוכשים את הטיסות מאל על ההון הזה נשאר בקופת המדינה, וכאשר רוכשים עבור ראש הממשלה מטוס פרטי ההון הזה הופך לנכס שמאבד מערכו בכל שנה. מדובר במטוס בעלות גבוהה, של כמה מאות מיליוני שקלים (החישובים מדברים על 300-400 מיליון שקל), בין השאר בשל מערכות הביטחון שיש להתקין בו, שלפי הערכות עומדות על כמחצית מעלותו.

הדמיית פרויקט אלמוג.  התוכנית הגרנדיוזית זכתה לכינוי "הבית הלבן הישראלי", כשעיצובה כונה "חייזרי", "חרקי" ועוד כמה שמות מחמיאים פחות לצורת המבנה עצמו, שאמור להיבנות כולו מזכוכית משוריינת הדמיית פרויקט אלמוג. התוכנית הגרנדיוזית זכתה לכינוי "הבית הלבן הישראלי", כשעיצובה כונה "חייזרי", "חרקי" ועוד כמה שמות מחמיאים פחות לצורת המבנה עצמו, שאמור להיבנות כולו מזכוכית משוריינת הדמיית פרויקט אלמוג.  התוכנית הגרנדיוזית זכתה לכינוי "הבית הלבן הישראלי", כשעיצובה כונה "חייזרי", "חרקי" ועוד כמה שמות מחמיאים פחות לצורת המבנה עצמו, שאמור להיבנות כולו מזכוכית משוריינת

במשרד ראש הממשלה הניעו בדיקת עלויות משלהם, והרחיבו בעבר התקשרות עם חברת הייעוץ Golden Number Solution, על מנת שזו תבחן האם יש כדאיות כלכלית משמעותית ברכישת מטוס פרטי עבור ראש הממשלה. אתמול סירבו בלשכת ראש הממשלה להתייחס למסקנות אותה עבודה, או למסור אותה ל"כלכליסט".

לגבי בחינת עלויות מעון ראש הממשלה – כיום מתוקצב מעון ראש הממשלה מתקציב המדינה, כאשר תקציב זה מנוצל לפי שיקול דעת של משרד ראש הממשלה. עם זאת, כאשר בית ראש הממשלה מתקשר עם ספק חדש, הדבר נדרש גם לאישור החשב הכללי באוצר, שמוודא כי ההתקשרות מתבצעת לפי הנהלים.

פרויקט אלמוג אמור להיבנות בשדרות הלאום בירושלים, בסמוך למשרדי הממשלה. התוכנית הגרנדיוזית זכתה לכינוי "הבית הלבן הישראלי", כשעיצובה כונה "חייזרי", "חרקי" ועוד כמה שמות מחמיאים פחות לצורת המבנה עצמו, שאמור להיבנות כולו מזכוכית משוריינת.

בדומה לבית הלבן בוושינגטון, פרויקט אלמוג אמור לשלב בין מגורי ראש הממשלה ומשפחתו לבין משרד ראש הממשלה הציבורי. מדובר בשטח כולל של 11 אלף מ"ר, שיכללו בין השאר אולם כנסים ומשרדים רבים, כאשר השטח שיוקצה למגורי ראש הממשלה ומשפחתו יעמוד על 300 מ"ר.

המבנה תוכנן על ידי האדריכל רם כרמי ז"ל. מעון משפחת ראש הממשלה יכלול 5 חדרי שינה, חצר פרטית וחדרי אירוח בהן יוכל ראש הממשלה לקבל אורחים רשמיים. לצורכי אבטחה ירושת המעון במעברים נסתרים, מקלטים סודיים וכדומה לשימוש ראש הממשלה ומשפחתו.

החלק של משרד ראש הממשלה יכלול חדרי מנוחה מיוחדים לשרים, לובי גרנדיוזי, חדר ענק לקבלות פנים רשמיות ומרשימות, מרכז תקשורת לעיתונאים, מטבח נפרד בכל קומה, חניה ל-200 כלי רכב, אולם אירועים, גן אירועים, חדר כושר לעובדים ועוד מגוון מתקנים שישובצו ברוב פאר והדר. בנוסף, על הגג המשולש של המבנה המרכזי ייחרטו המילים "הכניסיני תחת כנפך".

שר הכלכלה, נפתלי בנט, שתמך בהקמת הוועדה, אמר במהלך הדיון כי התנגדות האוצר היא פופוליסטית. לדברי בנט, "ביטחון מנהיגי המדינה הוא עדיפות עליונה, אנחנו דנים פה בנושאים רציניים ולא יכולים להתנגד מסיבות פופוליסטיות. אנחנו לא יכולים שראש הממשלה יתנהל כמו בעולם השלישי. בסוף צריך גם לזכור כי מדובר בוועדה ולא בהחלטה סופית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

22 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות