אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פטרוכימיים תשקיע 128 מיליון שקל בהנפקת הזכויות בבזן צילום: ראובן שוורץ

פטרוכימיים תשקיע 128 מיליון שקל בהנפקת הזכויות בבזן

החברה השולטת בבתי הזיקוק בחיפה יחד עם החברה לישראל נמצאת בהליך הסדר חוב מול נושיה, לאחר שנותרה ללא מקורות לעמוד בהתחייבויותיה לנושים השונים

22.12.2013, 11:55 | ניר צליק

פטרוכימיים תשתתף בהנפקת הזכויות בבזן בהיקף של 128 מיליון שקל, כך עולה מהודעת החברה היום (א'). 

קראו עוד בכלכליסט

ההודעה מגיעה לאחר שלפני כחודש אישר שופט המחוזי בתל אביב חגי ברנר לפטרוכימיים להשתתף בהנפקת הזכויות הקרובה בבזן. פטרוכימיים, המחזיקה בשליטה משותף בבתי הזיקוק בחיפה יחד עם החברה לישראל (30.6% - פטרוכימיים, 37% - חברה לישראל) נמצאת בהליך הסדר חוב מול נושיה, לאחר שנותרה ללא מקורות לעמוד בהתחייבויותיה לנושים השונים. פטרוכימיים עצמה צפויה להידלל באחזקתה בבזן, על רקע העובדה כי אין לה די מזומנים כדי לכסות את חלקה בהנפקת הזכויות. 

במקביל לפטרוכימיים, החברה לישראל צפויה גם להשתתף בהנפקת הזכויות. בדו"ח הצעת המדף שפירט את ההנפקה הצפויה, נרשם כי התמורה המקסימלית שצפויה לבזן כתוצאה ממימוש הזכויות המוצעות בניכוי הוצאות הכרוכות בהנפקה נאמדת בכ-526.6 מיליון שקל. החברה לישראל הודיעה לבזן כי החליטה להשתתף בהנפקה לפי חלקה היחסי בהון המניות (37%) – ואף מעבר לכך – בסכום של עד ל-100 מיליון דולר. השתתפות בהנפקה לפי חלקה היחסי של החברה לישראל משמעותו השקעה של 196 מיליון שקל. במידה ותשקיע 100 מיליון דולר, מדובר בהגדלה של 80% מעבר לחלקה היחסי.

פטרוכימיים חייבת למחזיקי איגרות החוב שלה 1.5 מיליארד שקל. מעבר לחובה למחזיקי האג"ח, לפטרוכימיים שבשליטת (72.61%) דיוויד פדרמן, יעקב גוטנשטיין ואלכס פסל הלוואות בהיקף כולל של כ־318 מיליון שקל משני בנקים מקומיים: הפועלים ואיגוד. בנוסף לזאת, קרן המנוף בראשית העמידה לפטרוכימיים אשתקד הלוואה של 120 מיליון שקל.

דיוויד פדרמן דיוויד פדרמן דיוויד פדרמן

באמצע נובמבר הודיעה פטרוכימיים על הגעה להבנות עם פועלים שתאפשר לה להשתתף בהנפקת הזכויות. כחלק מההסכם עם פועלים, תפרע פטרוכימיים חלק מההלוואות כלפי בנק הפועלים באופן מיידי בהיקף של כ־25 מיליון שקל. הבנק מצדו, תחת כמה תנאים מתלים, יאפשר לפטרוכימיים להשתתף בהנפקת הזכויות ובמקביל ידחה חוב של החברה כלפיו, העומד על כ־300 מיליון שקל, עד לשנת 2017.

עוד הסכימו הפועלים ופטרוכימיים שחובות האחרונה כלפי הנושים הנחותים לבנק הפועלים - בהם בנק אגוד ומחזיקי האג"ח - לא ייפרעו לפני שחובו של בנק הפועלים ייפרע. אך הנושים לא ייצאו בידיים ריקות לגמרי, אלא יקבלו תשלום קרן בהיקף של כ־20 מיליון שקל.

היקף המזומנים הנמצאים בידיה של פטרוכימיים עומד על כ־180 מיליון שקל, כאשר 90 מיליון שקל נמצאים בחשבונות בבנק הפועלים, 39 מיליון שקל מופקדים בחשבונות בבנק אגוד ואילו 51 מיליון שקל מופקדים בחשבונות בבנק לאומי.

לפני כחודש וחצי הודיעה בזן, על כוונתה לבצע הנפקת זכויות בהיקף של 150 מיליון דולר. בזן בדרך למהלך של דחיית חובות של מחזיקי האג"ח וצמצום הוצאות תפעול בשנת 2014. בעקבות כך הכריזה בזן על תוכנית התייעלות שתכלול פיטורי כ־240 עובדים, צמצום מטות, הקטנת שימוש בגורמי חוץ למתן שירותים וצעדים נוספים שיובילו לשיפור הרווח התפעולי שלה ב־100 מיליון דולר ב־2014.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות