אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיחוד דחה את הצעת הפשרה של גוגל - שעלולה להיקנס במיליארדים

האיחוד דחה את הצעת הפשרה של גוגל - שעלולה להיקנס במיליארדים

המו"מ בין ענקית החיפוש ורגולטור ההגבלים העסקיים באיחוד האירופי עלה על שרטון. החברה מואשמת בהתנהלות מונופוליסטית שפגעה בחברות מקומיות ועתה תהיה חשופה לקנס שיכול להגיע לחמישה מיליארד דולר

22.12.2013, 14:48 | נמרוד צוק

נציבות התחרותיות של האיחוד האירופי דחתה בסוף השבוע את ההצעה האחרונה שהגישה גוגל במטרה לסיים את החקירה שמתנהלת נגדה מזה שלוש שנים, בחשד לפגיעה בתחרות בענף החיפוש. אם לא תצליח גוגל להגיע לפשרה עם הנציבות, הדבר עלול לעלות לה בקנס של עד 5 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

בצעד מפתיע, לאחר שגוגל הסכימה לקבל כמעט את כל תנאי הנציבות וזו הודיעה כי ככל הנראה ההצעה תתקבל, הודיע ביום שישי הנציב יואכין אלמוניה כי ההצעה נדחית מאחר ואינה הולכת רחוק מספיק.

הוא נתן לגוגל "זמן קצר בלבד" - עד האביב הקרוב - כדי לסיים את המו"מ מבלי שהנציבות תעניש אותה. לדברי אלומניה, הבעיה העיקרית בהצעה היא היעדר פתרון הולם לצרכי המתחרות של גוגל בחיפושים מסוג שמכונה "ורטיקלי", כלומר חיפוש מוצר או בית עסק ספציפיים.

יואכין אלמוניה, ראש נציבות התחרותיות של האיחוד האירופי, צילום: בלומברג יואכין אלמוניה, ראש נציבות התחרותיות של האיחוד האירופי | צילום: בלומברג יואכין אלמוניה, ראש נציבות התחרותיות של האיחוד האירופי, צילום: בלומברג

"להפוך את השוק להוגן"

התנאים להם הסכימה גוגל בהצעה האחרונה כללו הצגת לוגואים של מתחרות בתוצאות החיפוש, מתן מקום רב יותר לתכנים שלהן בדף התוצאות, הגדלת השליטה שיש לאתרים על האופן בו מוצגות ההפניות אליהם בתוצאות והקלת התנאים למעבר של מפרסמים לפלטפורמות מתחרות כבינג ויאהו. החברה אף היתה אמורה להעסיק מפקח עצמאי שיוודא כי היא עומדת בתנאים.

באוקטובר נשלחה טיוטת ההצעה ל-125 מתחרות של גוגל, בראשן מיקרוסופט ואתר השוואת המחירים הבריטי Foundem, לקבלת משוב.

ICOMP, התאחדות המתחרות שמובילה את המאבק נגד גוגל, הודיעה בתגובה: "חיוני שהנציבות תנצל את ההזדמנות הזו כדי לאכוף את חוקי התחרות העסקית ולהפוך את המגרש להוגן שוב עבור כולם, לא רק עבור החברות שנפגעו אלא כדי לחזק את חופש הבחירה של הצרכנים ואת הכלכלה במדינות אירופה". לדברי גוגל, החברה ביצעה "שינויים משמעותיים בהצעת הפשרה כדי לתת מענה לחששות הנציבות האירופית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות