אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ינקי מרגלית: "בקרוב גם הרופאים הכי טובים שלנו יהיו מחשבים"  צילום: עמית שעל

ינקי מרגלית: "בקרוב גם הרופאים הכי טובים שלנו יהיו מחשבים"

היזם והמשקיע החברתי ינקי מרגלית אמר בוועידה לעתיד החינוך של "כלכליסט" כי "במהלך חיי ילדנו, מחשבים יהפכו להיות יותר אינטליגנטיים מבני אדם - וכן שהעתיד שייך לשילוב בין בני אדם ומחשבים"

24.12.2013, 14:05 | הראל עילם
"אנחנו מנסים להכין היום את התלמידים שנכנסים ללמוד ב-2013 לשנת 2033, אבל אין לנו מושג מה הולך להיות אז", כך אמר היזם והמשקיע החברתי ויו"ר SpaceIL ינקי מרגלית בוועידה לעתיד החינוך של "כלכליסט" ומיזם "סיסמה לכל תלמיד". מרגלית פתח את המושב שעוסק בשאלה איך הטכנולוגיה הולכת להמציא מחדש את האדם.

קראו עוד בכלכליסט

הוא פתח את ההרצאה בכך שהזמין את המשתתפים לגלוש באתר "כלכליסט" ולהצביע על שאלות חשובות שעלו במהלך השיחה. מאות המאזינים הצביעו, ו-60% הסכימו עם דברי מרגלית שבמהלך חיי ילדנו, מחשבים יהפכו להיות יותר אינטיליגנטיים מבני אדם - וכן שהעתיד שייך לשילוב בין בני אדם ומחשבים.

"אנחנו נולדנו לעולם שהיה מחולק שליש-שליש-שליש - שליש למדנו, שליש עבדנו, ושליש פרשנו ותרמנו בחזרה לקהילה. אבל עכשיו אנחנו חיים הרבה יותר שנים, וזה נפלא. למרות שיש כאן הרבה אנשים שחושבים שזה איום כלכלי, לא רק שהחיים נעשו ארוכים יותר, הם השתנו מהקצה לקצה. אנחנו כל הזמן עוסקים בלימוד ובנתינה", אמר מרגלית.

ינקי מרגלית יו"ר SpaceIL בוועידה, צילום: עמית שעל ינקי מרגלית יו"ר SpaceIL בוועידה | צילום: עמית שעל ינקי מרגלית יו"ר SpaceIL בוועידה, צילום: עמית שעל

"אז אני רוצה להציע לתלמידים בני 14 לצאת לעבוד, ולבני 35 לחזור ללמוד", המשיך מרגלית. "החיים הם כבר לא שליש-שליש-שליש. אבל כאן השאלה מה תפקיד החינוך בעולם שבו אנחנו כל הזמן עובדים, לומדים ונותנים? חינוך זה אפליקציה - משהו שאנחנו משתמשים בו כל הזמן.

"אנחנו צריכים להפסיק לחשוב על טכנולוגיה כמו פטיש. הוא לא נועד לעשות עבודה ומשרת אותי. צריך להבין את השינוי המהותי הזה - טכנולוגיה זה משהו צומח ומתפתח, שמחליף אותנו בדברים מסוימים ועוטף אותנו. ולכן לא צריך לחשוב עליו כעל משהו שאני משתמש בו בחינוך, אלא משהו שצריך לשלב אותו בתוך החינוך".

למרות שמרבית המאזינים הסכימו עם דברי מרגלית, לפחות לפי תוצאות ההצבעה, הוא ניסה לשלוח מסר מרגיע: "אני מאמין בשילוב. אני לא מפחד מטכנולוגיה, מרובוטיקה. רובוטים יהיו חלק אינטגרלי מהחיים שלנו. הם ישתלבו בתוך כל מה שאנחנו עושים. הם נהיים יותר אינטליגנטיים ובעלי יכולות. אבל אני אופטימי. אנחנו יוצרים כרגע משהו שהוא הומו סאפינס 2.0.

"אין יותר זמן לנוח בין מהפכה למהפכה. החיים משתנים כל הזמן, המהפכה מתמשכת. אם מסתכלים על מאה השנים האחרונות, אפשר להבין את קצב השינוי המדהים שאנחנו נמצאים בו. תוחלת החיים הכפילה את עצמה. אנחנו לא 'בעולם כפי שהיה', אנחנו נמצאים בחץ קדימה. המהפכה מטורפת, ואנחנו רק התחלנו.

"כשמסתכלים על עולם המחשוב, אני סבור ובטוח שמחשבים יעלו על כוח החשיבה של כל בני האדם ביחד. מי שמתקשה להאמין, שיחשוב: המחשב עושה חקלאות טוב יותר, הוא טס יותר טוב ממני, הוא משחק שח יותר טוב ממני. בקרוב גם הרופאים הכי טובים שלנו יהיו מחשבים", סיכם מרגלית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
אם הרובוטים יהיו אוטונמים אז כן, אבל אם יוחוברו לAI בענן, אז זה מסוכן.
יום יבוא ויקבלו OTA קליל ועדכון הקושחה לא יעשה להם טוב, או שהבינה המלאכותית תחליט שהיא יודעת מה טוב לאנשים ותתחיל להגביל אותם בצורה דיי דיקטטורית... כן, כן, אמנם מד"ב וראינו זאת בiRobot הסרט אך הבינה המלאכותית (VIKI) בסרט לא רחוקה מהמציאות, ראו ערך ווטסון, המחשב עם הבינה המלאכותית... חוץ מזה מספיק שצריך לעשות ROOT לסמארטפונים שלנו כדי להגביל הרשאות ולמנוע מאפליקציות להאזין לנו או להפעיל את המצלמה בלי ידיעתנו, אז אנחנו עוד צריכים איזה רובוט של האח הענק שיציץ ויאזין לנו 24/7? בשבילי רק רובוט שניתן לתכנות (כמו הרומבה שלי) שאני יוכל להתקין עליו איזה OS שארצה, רק אז, בחייאת סקוטי, תארוז לי 2.. :)
אני (לא) רובוט  |  24.12.13