אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצרות של ארדואן: הלירה הטורקית בשפל היסטורי, הבורסה מתרסקת צילום: בלומברג

הצרות של ארדואן: הלירה הטורקית בשפל היסטורי, הבורסה מתרסקת

זאת נוכח הטלטלה הפוליטית בטורקיה עקב גילויי השחיתות של מקורבי ראש הממשלה ראג'יפ ארדואן. בצעד חירום הודיעה הבנק המרכזי במדינה על הזרמת 450 מיליון דולר לשוק בכל יום עד סוף השנה

26.12.2013, 14:12 | דורון פסקין

נוכח הטלטלה הפוליטית בטורקיה עקב גילויי השחיתות של מקורבי ראש הממשלה ראג'יפ ארדואן וחילופי הגברא בממשלה, מגביר הבנק המרכזי של המדינה את מאמציו לשמור על ערך המטבע המקומי, הלירה. 

קראו עוד בכלכליסט

ארדם בנצ'י, נגיד הבנק המרכזי, הצהיר כי עד ל-31 בדצמבר יזרים הבנק בכל יום 450 מיליון דולר לשוק כדי לשמור על ערך המטבע המקומי. נכון להיום הלירה הטורקית נמצאת בשפל מול הדולר ונסחרת ברמה של 2.1038 לדולר. 

הפגנות באיסטנבול ביוני האחרון, צילום: איי אף פי הפגנות באיסטנבול ביוני האחרון | צילום: איי אף פי הפגנות באיסטנבול ביוני האחרון, צילום: איי אף פי

   

אבל לא רק הטלטלה הפוליטית מערערת את יציבות המטבע הטורקי. מאז הודיע הפד על צמצום רכישות האג"ח שלו ועד אתמול איבדה הלירה הטורקית כ-3% מערכה וזאת למרות שהבנק המרכזי הזרים 900 מיליון דולר לשוק.

הבנק המרכזי בטורקיה מסרב להעלות את הריבית מחשש שהדבר יפגע בהזרמת הכספים מחו"ל הדרושים לה לכיסוי הגרעון המסחרי.

יצוין כי שוק ההון הטורקי הוא קורבן נוסף של המצב הפוליטי בטורקיה. אתמול נוכח פיטורי השרים ירד המדד הראשי בכ-4%. גם ביום חמישי בבוקר נמשכה הירידה ברמה של 1.5%.

אתמול, כאמור, התפטרו שלושה שרים מממשלתו של רג'פ טאיפ ארדואן: שר הפנים, שר הכלכלה, והשר לענייני סביבה ותכנון עירוני. האחרון שבהם אף הרחיק לכת וקרא לארדואן להתפטר בטענה שראש הממשלה היה מודע לחלק ממעשי השחיתות. קריאות מסוג זה הן לא דבר שבשגרה בטורקיה של העשור האחרון. ארדואן לא הסתפק בכך והודיע לנשיא המדינה כי הוא מחליף כמחצית משרי ממשלתו.

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות