אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחשבי הכרומבוק מהווים 21% מהלפטופים שנמכרו השנה בארה"ב צילום: בלומברג

מחשבי הכרומבוק מהווים 21% מהלפטופים שנמכרו השנה בארה"ב

תפוצת הלפטופים שמריצים את מערכת ההפעלה של גוגל זינקה השנה במאות אחוזים; לפי נתוני אמזון, שניים משלושת המחשבים הפופולריים ביותר בעונת החגים בארה"ב היו כרומבוקים. זאת, בשעה ששוק ה-PC ממשיך לצלול

29.12.2013, 13:40 | נמרוד צוק
האם 2013 היא שנת הכרומבוק? בזמן ששוק ה-PC סובל מצניחה מתמשכת על רקע עליית הטאבלטים, נתונים שהתפרסמו לאחרונה מצביעים על כך שהמחשבים הניידים הזולים שמריצים את מערכת ההפעלה מבוססת הענן של גוגל, Chrome OS, דווקא זכו השנה לפריחה ששיגרה אותם ישר למיינסטרים של שוק ה-PC.

קראו עוד בכלכליסט

לקראת סוף השבוע פרסמה ענקית המסחר המקוון אמזון רשימה מסכמת של המוצרים הנמכרים ביותר באתרה במהלך עונת הקניות שלפני חג המולד. בקטגוריות המחשבים הניידים, שניים מתוך שלושת המחשבים הנמכרים ביותר הינם מחשבי כרומבוק - Samsung Chromebook ו-Acer Chromebook. אף שלא מדובר בנתונים המבוססים על מחקר, הגודל והפופולריות של אמזון מאפשרים להם להוות אינדיקציה חשובה לביקוש הגדל למחשבים עם מערכת ההפעלה של גוגל.

מחשב הכרומבוק פיקסל של גוגל, צילום: ניצן סדן מחשב הכרומבוק פיקסל של גוגל | צילום: ניצן סדן מחשב הכרומבוק פיקסל של גוגל, צילום: ניצן סדן

האם גוגל עקפה כבר את אפל?

הפופולריות של הכרומבוקים לא מוגבלת רק לעונת החגים. לפי נתונים של חברת המחקר NPD, שפורסמו בתחילת שבוע שעבר, בין ינואר לנובמבר 2013 היוו הכרומבוקים 21% מכלל מכירות המחשבים הניידים בארה"ב, ו-9.6% מכלל מכירות המחשבים והטאבלטים במדינה. זאת, לעומת 0.2% בלבד מכלל המכירות בתקופה המקבילה ב-2012. 

משמעות הנתון: בארה"ב, המחשבים הניידים שמריצים את מערכת ההפעלה של גוגל פופולריים יותר ממחשבי המקבוק של אפל שמכירותיהם היוו 1.8% בלבד (לעומת2.6% ב-2012). מכיוון ש-NPD לא פרסמה נתון מפולח למכירות מחשבים שולחניים, אין אפשרות לקבוע האם מחשבי הכרומבוק פופולריים יותר מכלל מחשבי המק של אפל. ואולם, לאור הנתון שלפיו מחשבים שולחניים היוו 27.8% מכלל המכירות, בצירוף ההנחה שלפחות 90% ממחשבים אלו הינם מבוססי ווינדוס, אין זה בלתי סביר לשער שב-2013, האמריקאים קנו יותר כרומבוקים מאשר מקים.

אם קצב הצמיחה שרושמים הכרומבוקים יימשך, הם עלולים לאיים גם על המחשבים הניידים מבוססי ווינדוס. אלו אמנם היוו 34.1% מכלל מכירות המחשבים והטאבלטים בארה"ב בין ינואר לנובמבר - אך מדובר היה בצניחה קשה לעומת שיעור של 42.9% מכלל המכירות בתקופה המקבילה ב-2012. המשך הצניחה של ווינדוס לצד המשך העלייה במכירות הכרומבוקים עוד עלול בעתיד הלא רחוק להפוך את גוגל למפתחת מערכת ההפעלה הפופולרית ביותר למחשבים ניידים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
גובה ל 2- ועל מה אתה חושב שהמחשב הזה רץ ? יש בפנים מעבדים של אינטל
אולי במקום לזרוק שטויות באויר תבדוק קצת לפני שאתה מגיב.רובם המכריע של מחשבי הכרום של גוגל יש בהם מעבדי אייבי i5 או i7 ושבבי בקרה בלוח אם של אינטל (שדרך אגב מיוצרים במפעל אינטל בקריית גת). אז כל מכירה של מחשב כזה מכניסה בעקיפין עוד כסף למדינה מיצוא השבבים של המפעלים בארץ וההכנסות למדינה גדלות. כל השקעה באינטל מחזירה את עצמה תוך פחות משנה ואח"כ הרווח הוא נקי לכיס ממיסי יצוא ומס הכנסה.
מיקי , ירושלים  |  30.12.13
4.
למיספר 3
ממש קשה להבין - נכון ? ישנם בשוק כמיליארד צרכני אינטרנט ,להם מכשירים שונים - כרגע יש שליטה ליצרן אחד , כול שנה נקנים או מתחלפים חלק מהם כיוון שהמשתמשים קונים מכשיר חדש, להערכתי מדובר בכ5 אחוז מכלל המכשירים, מתוכם 21 אחוז בארצות-הברית הם כרום-בוק , כלומר כרגע אחוז די קטן מהמכשירים שבשימוש אבל מדובר במגמה מסוימת , קרוב להניח שתוך חמש שנים זה ישפיע גם על נתוני הגלישה, מה שבטוח זה השפעה רצינית על ההכנסות של חברה שמוכרות מערכות הפעלה ליצרני הPC האומללים, בנוסף לסכנה שהצרכנים יבינו יום אחד שתחרות בענף זה טוב לצרכנים ויפנו גב למיקרוסופט.
ירון גל  |  29.12.13
לכל התגובות