אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מגיע לכם צ'ק מחברת הביטוח? כלל ומגדל יחזירו 20 מיליון שקל למבוטחים צילום: אוראל כהן

מגיע לכם צ'ק מחברת הביטוח? כלל ומגדל יחזירו 20 מיליון שקל למבוטחים

החברות גבו ממבוטחים בביטוח בריאות, ביטוח סיעודי וביטוח חיים פרמיה לגבי תקופה בה הם למעשה לא היו מכוסים; אדם שרכש ביטוח ב-15 לחודש החל לשלם כבר מה-1 לחודש למרות שלא היה מבוטח

29.12.2013, 15:36 | מעין מנלה
חברות הביטוח כלל ומגדל יחזירו מעל 20 מיליון שקל שהן גבו מלקוחות על תקופה בה הם למעשה לא היו מבוטחים, כך לפי הסדר פשרה שאושר על ידי השופטת ענת ברון בבית המשפט המחוזי בתל אביב. הפשרה הושגה במסגרת בקשות לאישור תביעה ייצוגית נגד חברות הביטוח על כך שגבו מהמבוטחים פרמיות "ריסק" שלא כדין עבור תקופה בה הביטוח טרם נכנס לתוקף.

קראו עוד בכלכליסט

חברות הביטוח למעשה גבו את פרמיית הביטוח מהמבוטחים בתחילת החודש במהלכו נחתם החוזה. כך, מבוטח שרכש פוליסת ביטוח חיים ב-15 לחודש חוייב בתשלום כבר מתחילת החודש, אך הביטוח שלו היה תקף רק מאמצע החודש. בתביעה נגד כלל הובא מקרה של אדם שלרמות שהחל להיות מבוטח בביטוח חיים ב-31 לדצמבר 2001, חברת הביטוח גבתה ממנו פרמיה כבר מה-1 לדצמבר באותה השנה. באופן דומה, נגד מגדל נטען כי אדם שרכש ביטוח חיים ב-31 ליולי 2005, והחוזה נכנס לתוקף ב-21 לאוגוסט חויב על ידי חברת הביטוח כבר מה-1 ליולי, כלומר הוא שילם פרמיה על כמעט חודשיים בהם לא היה מבוטח.

עופר אליהו, מנכ"ל מגדל הנכנס עופר אליהו, מנכ"ל מגדל הנכנס עופר אליהו, מנכ"ל מגדל הנכנס

לפי הסדר הפשרה שאושר כאמור על ידי בית המשפט, ישיבו כלל ומגדל את הסכומים שגבו שלא כדין מהמבוטחים. מכיוון שמדובר במאות אלפי פוליסות נקבע כי החברות יחזירו לכל אחד מהמבוטחים שווי כספי של 15 ימי פרמיה. לצורך חישוב הסכומים העודפים שגבו חברות הביטוח נעזר ביהמ"ש במומחה, אבי אייכלר, אשר קבע כי הביטוחים לגביהם נגבו פרמיות שלא כדין הם ביטוחי בריאות, ביטוח סיעודי וביטוחי חיים. המבוטחים להם צריכה כלל להחזיר את הכסף הם אלו שרכשו ביטוחים החל מה-20 למאי 2000 ועד יולי 2010, וכן כל מי שרכש ביטוח בכלל בריאות מה-20 במאי 2000 ועד חודש אוקטובר 2012. בסך הכל צריכה כלל להחזיר למבוטחים 11.6 מיליון שקל. לגבי מבוטחי מגדל, מדובר בכל אלו שרכשו ביטוח מה-9 באפריל 1999 ועד לחודש מרץ 2009, ונגבתה מהם פרמיית "ריסק" עבור התקופה בה בעצם לא היו מבוטחים. בסך הכל מגדל צריכה להשיב 10.1 מיליון שקל למבוטחיה.

את ההחזר צריכות כלל ומגדל לשלם למבוטחים הרלוונטיים תוך שישה חודשים בצורה הבאה: מי שעדיין מבוטח בחברת הביטוח - יופחת תשלום הפרמיה שגובה ממנו החברה בשיעור ההחזר שמגיע לו; מי שהוא בעל תכנית חיסכון בחברת הביטוח יקבל זיכוי לחשבונו ומי שכבר אינו לקוח של חברת הביטוח יקבל צ'ק מהחברה. כמו כן, החברות חייבות ליידע את המבוטחים שמגיע להם ההחזר במסגרת הדו"ח השנתי שהן שולחות ללקוחות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות