אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניצחון להולנד: ביהמ"ש בצרפת אישר מס עשירים של 75% צילום: אי פי אי

ניצחון להולנד: ביהמ"ש בצרפת אישר מס עשירים של 75%

הפסיקה הפכה החלטה של מועצת החוקה שפסלה את המס. חברות ייאלצו לשלם את המס עבור עובדים שהשתכרו יותר ממיליון יורו ב־2013 וב־2014

29.12.2013, 22:54 | סוגנויות הידיעות

בית המשפט העליון בצרפת אישר את ה"סופר־מס", מס הכנסה בשיעור של 75% על משתכרי משכורות גבוהות ממיליון יורו בשנה.

הפסיקה של בית המשפט הופכת למעשה החלטה קודמת של מועצת החוקה, שקבעה לפני כשנה שהמס אינו חוקתי. המס יהיה תקף למשך שנתיים, ויחול על הכנסות מ־2013 ומ־2014.

פסיקת בית המשפט היא ניצחון גדול לנשיא שהגה וקידם את המס השנוי במחלוקת, שאותו הוא הציג עוד במהלך מסע הבחירות שלו. 

קראו עוד בכלכליסט

עם זאת, מבנה המס שאושר שונה באופן מהותי מהמס המקורי שהציע הולנד. לאחר שמועצת החוקה פסלה את המס בטענה שהוא מפר את עקרון השוויון של החוקה הצרפתית, פעל הולנד לניסוח מחדש של החוק, כך שמי שישלמו בפועל את מס ההכנסה על משכורת של יותר ממיליון יורו בשנה יהיו המעסיקים ולא השכירים.

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

הולנד אמר אז שאין בכוונתו "להעניש" את החברות, אלא להביא אותן לרסן את שכר הבכירים בהן בתקופה שבה הכלכלה הצרפתית נתונה במשבר ועובדים מן השורה מפוטרים או נאלצים לספוג קיצוצים בשכרם.

במקביל הולנד ניסה לשכך באמצעות השינויים את הביקורת על המס מצד דמויות ציבוריות דוגמת השחקן ז'ראר דפרדייה, שהודיע שהוא יעבור להתגורר ברוסיה, ומנכ"ל תאגיד היוקרה LVMH ברנרד ארנו, שהגיש בקשה לקבלת אזרחות בלגית.

מנגד, השינוי בנוסח החוק עורר תרעומת מצד קבוצות הכדורגל המקצועניות בצרפת, שרבים מהשחקנים בהן משתכרים משכורות שיחייבו אותן לשלם את המס הכבד. בקבוצה העשירה בליגה הצרפתית הראשונה, פריז סן ז'רמן, יש עשרה שחקנים שמשתכרים יותר ממיליון יורו בשנה. השחקן הידוע ביותר בקבוצה, שנמצאת בבעלות קטארית, הוא החלוץ השבדי זלאטן איברהימוביץ', שמשתכר, על פי ההערכות, 14 מיליון יורו בשנה.

בשיאו של הוויכוח הציבורי סביב המס איים איגוד קבוצות הכדורגל בצרפת (UCPF) להשבית את הליגה הראשונה והשנייה. האיגוד טען שהמס החדש יחייב אותן לשלם 20 מיליון יורו נוספים במסים שנתיים לממשלה. לפי יומון הספורט הצרפתי "ל'אקיפ", הסתכמו הפסדי הקבוצות בליגות המקצועניות ב־39.5 מיליארד יורו בעונה שעברה.

אישורו של המס בבית המשפט מגיע על רקע נתוני אבטלה מאכזבים שפרסמה לשכת הסטטיסטיקה המרכזית של צרפת ביום חמישי.

לפי הנתונים שיעור האבטלה בצרפת עלה ב־0.5% בנובמבר לעומת אוקטובר, והביא את מספר המובטלים במדינה ל־3.3 מיליון. נתוני האבטלה שהתפרסמו הם מכה קשה עבור הנשיא הולנד, שכן הם עומדים בסתירה גמורה להבטחתו כי הוא יצליח להפוך את מגמת העלייה באבטלה עד סוף 2013.

הולנד אף הכריז בראיון שנתן בקיץ כי הורדת שיעור האבטלה תהיה הדבר שלפיו ישפטו את מידת ההצלחה שלו בתור נשיא. אישור ה"סופר־מס", הכינוי שהודבק למס שהגה הולנד, עשוי, אם כך, לשפר מעט את מצב רוחו של הנשיא הלא פופולרי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
אני לא עשיר, אבל בכל זאת אני יודע שזה צעד שמוביל לחורבן.
ככל שהמדינה ממסה יותר, כך יש פחות אינטרס לבעלי ההון לפתוח עסקים חדשים, לייצר מקומות עבודה וצמיחה כלכלית. יתירה מכך - העשירים יכולים פשוט לקחת את הרגליים ולעבור למדינה שהמס בה נמוך יותר. כך שצעדים מסוג זה אינם מביאים עלייה בהכנסות המדינה ממסים, אלא דווקא להפך, ירידה בהכנסות ממסים! כל שונאי העשירים אכולי הקנאה בסך הכל יורים לעצמם ברגל!
אורן  |  30.12.13
לכל התגובות