אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת התחזיות

יו"ר ההסתדרות: "אנחנו לקראת צונאמי של פיטורים"

עופר עיני בוועידת "תחזיות 2014" של "כלכליסט": בשביל להוריד את מחירי הדיור הממשלה צריכה לוותר על 10 מיליארד שקל במסים

30.12.2013, 11:04 | מיקי פלד

"אני מודה שאני פחות אופטימי משר האוצר שדיבר לפני", אמר הבוקר יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, בועידת תחזיות 2014 של "כלכליסט". "בחודשים האחרונים אנחנו עדים לתופעה שקורמת עור וגידים של פיטורי לא מעט עובדים. אתמול ישבתי עם נציגים של אחת החברות והם דיברו על פיטורים של 700-800 עובדים כי אין לו ברירה, לדבריו. את הסימפטום הזה חשתי באותה מידה גם ב-2008. אז אמרתי בראיון ל"כלכליסט" שצפוי צונאמי כלכלי והרבה אנשים גיחכו". הפתרון, הוא אומר, הוא להתכונן לצונאמי כי "הרי פרנסה בכבוד זה אחד הדברים החשובים ביותר לנו. אפשר להתכונן ולאחד כוחות".

עיני הוסיף כי מטרה אחרת של הממשלה צריכה להיות הורדת יוקר המחייה: "אפשר להוריד את מחירי הדיור בישראל. אם לבנות דירה של 100 מטר עולה לכל היותר כחצי מיליון שקל אז למה דירה כזו צריכה לעלות בין מיליון וחצי לכמעט 3 מיליון שקלים? מי לוקח את ההפרש? ההפרש הזה מגיע למדינה באמצעות מסים כאלו ואחרים. אם אנחנו רוצים להחזיק את הדור הבא, את הצעירים, פה בארץ הם צריכים להרגיש שיש להם תקוה וזה אולי הדבר הראשון שחייבים לעשות פה ואפשר לעשות, אבל צריך לרצות לעשות את זה וכדי לרצות צריך לוותר על מסים בסדר גודל של 10 מיליארד שקל".

לדברי עיני, המקור התקציבי לויתור על הכנסות הוא בצד ההוצאה, זו שהוגדרה כ"רזרבה": "הנה בשבועות האחרונים אנחנו למדים על טעות של משרד האוצר שאומר שהגירעון לא היה כזה גדול ומתברר שמישהו החביא רזרבות תקציביות כאלו ואחרות. אז בואו ניקח את הרזרבות ונגיד לצעירים אנחנו רוצים לעשת לכם את השינוי כאן ועכשיו".

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, צילום: נמרוד גליקמן יו"ר ההסתדרות, עופר עיני | צילום: נמרוד גליקמן יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, צילום: נמרוד גליקמן

עם זאת, עיני הביע חשש כי מה שיפריע לגיבוש מדיניות ברורה להורדת מחירי הדיור ויוקר המחייה הוא חוסר שיתוף הפעולה בממשלה. "התחושה שלי היא כי בשנה האחרונה כולם היו נגד כולם. לדוגמה עמדה פה השרה ציפי לבני ודיברה כביכול בשם הממשלה וגם אמרה מה קורה לה בממשלה שהיא חברה בה. בשביל שינוי צריך לשלב ידיים ולצערי בשנה האחרונה אתה לא חש בשילוב הידיים שהיה קיים בעבר, גם בממשלה בתוך עצמה – כשאתה מנהל מו"מ עם שר א' אתה בתחושה ששר ב' יהיה נגדך כי שר א' תומך. אבל אנחנו מדינה קטנה שיכולה וצריכה לאחד כוחות. האמינו לי שאם נחליט לעשות זאת התוצאות לא ייאחרו לבוא".

עיני הוסיף גם כי "השנה האחרונה היתה גם שנת שיא של התאגדויות בהסתדרות ולכל העובדים הללו היתה תחושה אחת סוחפת שהם לא מאמינים לממשלה, הם לא מאמינים שמישהו יעשה עבורם את השינוי ואם אנחנו לא ניקח את גורלנו בידנו אזי שום דבר לא ישתנה. אני חושב שזו תופעה מבורכת של חלוקת המשאבים. אנחנו חייבים כלכלה טובה וזו כלכלה של איזונים. כאזרחים אנחנו חייבים להחזיר לעצמנו משהו אחד שאולי איבדנו אותו ואולי הוא השורש של כל מה שקורה כאן. איבדנו את החמלה של אחד כלפי השני. איבדנו את התחושה של ביחד, עם אחד. אם נאחד ונשתמש בדברים הללו לטובת המטרות אז הפתרונות יגיעו. יכול להיות שיהיו דברים שיקחו מעט זמן ויכול להיות שיהיו דברים שיקרו יותר מהר. אם הציבור ירגיש שיש רצון לעשות שינוי הוא יירתם גם כן. אני רוצה להעביר מסר לראש הממשלה ולשר האוצר. תחזירו את הביחד הזה – ממשלה, מעסיקים, עובדים כולם ביחד למען מטרה אחת מדינה טובה יותר וחברה צודקת יותר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

28 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

27.
עופר עיני [ גל פיטרין ]
עופר עני אין לך זכות דבור !! אתה לטובת הועדים הגדולים במשק ו זורק את החלשים לזבל ! לא דורש לעלות את שכר המינימום . נותן פליטים מי סודן ו מקומות אחרים בביתי המלון . מעניין מה קיבלת תמורה מהתאחדות הביתי המלון בישראל שאתה לא דורש ??!! מה עם האנשים שעובדים בחבת השמירה ו בנקיון . תבקר את עצמיך קודם , לפני שאתה מבקר אחרים
כהן בנימין , צפת  |  30.12.13
25.
אתם באמת לא מבינים מה הבעיה
כרגע יש מספר בעיות מרכזיות שלא קשורות בצורה ישירה למדיניות של הממשלה, לא שהיא עושה משהו כדי לעצור את המפולת, אבל להאשים את ביבי ולהגיד שהוא אשם בהכול זה לא הדבר הכי חכם לעשות - 1.התפתחות הטכנולוגיה - צריך הרבה פחות ידיים עובדות, יש מכונות שעושות את העבודה וחוסכות בכוח אדם, העבודה שבכול זאת נשארה עוברת למזרח, מפעל שמשאיר את העבודה בארץ משלם יותר. 2.נגמרו האדמות במרכז הארץ - איך שלא תהפכו את זה, פשוט נגמרו האדמות. אם פעם פ"ת היתה זולה, או ראש העיין אז היום זה נגמר. אי אפשר למצוא דירת 3 חדרים (כמובן לא חדשה) באזור השרון בפחות מ1.5 מיליון, או פחות מ1.2 בגוש דן (כמובן שאני לא מדבר על שיכונים או שכונות). 3.יש יותר מדי אקדמאים - אין היום מקצוע שיכול להבטיח לך עבודה (אני לא מדבר על תלמידים בטכניון עם ממוצע 95), חוץ מרפואה(ובמצב הזה אני לא יתפלא אם יביאו עוד תלמידים מחול, או יורידו את הדרישות - יש חוסר עצום ברופאים). היום כולם רוצים להיות אקדמאים , ותואר ראשון נהפך לתעודה ריקה מתוכן, ושלא נדבר על המצב של אנשים ללא תואר ראשון. שוב זה מגמה כלל עולמית, פחות מקומות עבודה יותר אקדמאים. אם נחזור לשנות ה60,70 נראה שגם שם המצב לא היה קל , זה לא שכול זוג קיבל דירה 4 חדרים חדשה בהרצליה. היום אנשים חושבים שבגלל שהם אקדמאים מגיע להם רק דירה חדשה, וכמובן שיהיה חדר לכול ילד, והכי גרוע שחיים ברמת חיים הרבה יותר גבוהה (מה לעשות העולם התפתח). אם פעם רכב או חול היה מילה גסה, היום השאלה כמה רכבים, וכמה פעמים בשנה נטוס לחול. כמובן שסלולר, אינטרנט, כבלים וכוי וכוי וכוי לא תורם למצב. אני בטוח שגם אם ביבי היה מעלה את המשכורות ב10K עדין אנשים היו בוכים שהמצב כלכלי גרוע (כמובן שאני מדבר בצורה תיאורטית). יש היום אנשים שלא יכולים להתסדר עם 30K אז אני באמת לא יודע מה יעשו משפחות שלא מגרדות את ה10K.
הכלכליסט החדש  |  30.12.13
לכל התגובות