אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דלויט: שוק זכויות השידור בעולם ב-2014 יגלגל יותר מ-26 מיליארד דולר צילום: רויטרס

דלויט: שוק זכויות השידור בעולם ב-2014 יגלגל יותר מ-26 מיליארד דולר

על פי ההערכה מדובר בעלייה של 14%, זאת לעומת עלייה של 5% שנרשמה בין 2009 ו-2013, בהכנסות ערוצי הטלוויזיה בתשלום

05.01.2014, 15:01 | סוכנויות הידיעות

דלויט מעריכה כי השווי של זכויות שידור הפרימיום לספורט ברחבי העולם יעלו ל-26.3 מיליארד דולר ב-2014, מדובר בעלייה של 14% לעומת 2013. הצמיחה בתעריפים של הזכויות, שפורסמה כחלק מהתחזיות של חטיבת הטכנולוגיה, המדיה והטלקומוניקציה (TMT) של דלויט, תנבע מהסכמים חדשים עם כמה מליגות הכדורגל הבכירות באירופה וליגות הספורט המובילות בצפון אמריקה. הצמיחה הדו ספרתית הזו מגיעה לעומת עלייה של 5% שנרשמה בין 2009 ו-2013.

קראו עוד בכלכליסט

רונלדו עם מצלמת טלוויזיה. "הטלוויזיה וספורט הפרימיום מתאימים אחד לשני, צילום: רויטרס רונלדו עם מצלמת טלוויזיה. "הטלוויזיה וספורט הפרימיום מתאימים אחד לשני | צילום: רויטרס רונלדו עם מצלמת טלוויזיה. "הטלוויזיה וספורט הפרימיום מתאימים אחד לשני, צילום: רויטרס

ספורט הפרימיום בכל שוק מייצג אחוז קטן מכלל פעילות הספורט המקצועית, אך מייצג את השידורים הפופולאריים ביותר ואת מרבית ההכנסות. קרוב ל-75% מהשווי הכולל של ההכנסות מזכויות שידור פרימיום יגיעו מעשר תחרויות: ליגות הכדורגל הבכירות באנגליה, בצרפת, בגרמניה, באיטליה ובספרד, הצ'מפיונס ליג של אופ"א וארבע ליגות הספורט הבכירות בצפון אמריקה.

הצמיחה המשמעותית בהכנסות ב-2014 תנבע ברובה מחוזי שידור חדשים עבור הפרמיירליג האנגלית, הבונדסליגה הגרמנית וליגת הבייסבול (MLB).

הכדורגל האירופי אחראי על כ-46% מסך הכספים שיגלגל שוק הזכויות העולמי.

ליגות הכדורגל באירופה וטורנירי הקבוצות המובילים יהיו אחראיים ליותר מ-10.7 מיליארד דולר מהסכום הכולל ב-2014, מתוכו הפרמיירליג אחראית ל-3.2 מיליארד דולר.

אוסטין הוליהאן, יועץ בכיר בחטיבת עסקי הספורט של דלויט, אומר כי החברה לא רואה סימן לכך שהבועה של שווי זכויות הפרימיום עומדת להתפוצץ בקרוב, ולהערכתה הזכויות לשידורים חיים ימשיכו לעלות: "ספורט פרימיום בשידור חי מושך קהל רב, שלרוב מאופיין בפרופיל דמוגרפי אטרקטיבי. הוא מעלה את מספר המנויים ומייצר פרסומות לערוצי השידור, בייחוד בנוף התקשורתי המשתנה תדיר. בחלק מהמקרים, תעריפי השידור לזכויות הפרימיום מבודדים מלחצים כלכליים בשל חוזים רב שנתיים", ציין.

"הטלוויזיה וספורט הפרימיום מתאימים אחד לשני. ברמות הגבוהות ביותר ספורט הוא דרמה נהדרת בשידור חי וללא תסריט. התפתחויות תמידיות בטכנולוגיה מובילות לדרכים מתוחכמות ומורכבות להצגת ספורט. ההתפתחות של ערוצי טלוויזיה בתשלום במיוחד, שינתה את אופן השידור של ליגות ספורט הפרימיום. תכנים בשידור חי נחשבים למרכזיים להשגת מנויים ותומכים במודל העסקי של הערוצים בתשלום. בעוד שבסיס המנויים לערוצים בתשלום גדל וההכנסה למשתמש צומחת, המפעילים משקיעים סכומים הולכים וגדלים כדי להבטיח את שידור התכנים הללו", הסביר.

"משתתפים חדשים בשוק המעוניינים לשדר תכני ספורט אטרקטיביים וייחודיים הגבירו את התחרות והובילו לעליות משמעותיות בתשלומים על התעריפים. לדוגמה, כניסתה של BT לשוק זכויות הספורט הבריטי. החברה רכשה תכני ספורט כדי לעזור לשמור ולבנות את שירותי הטלפון, האינטרנט וערוצי הטלוויזיה בתשלום שלה, וכתוצאה מכך הובילה לעלייה משמעותית בהכנסות. הפרמיירליג נהנתה מזינוק של 71% בשווי הזכויות לשידור חי של המשחקים בבריטניה החל מעונת 2013-14, בעוד שהסכומים שמשלמים עבור הזכויות בבריטניה לשידור המשחקים בטורנירים של אופ"א יוכפלו החל מעונת 2015-16", הוא מעריך.

בדלויט מגדירים כשידורי פרימיום את תחרויות הספורט הפופולאריות ביותר בענפי הספורט הגדולים ביותר ברחבי העולם. תחת ההגדרה נכללים: ליגות הכדורגל המקומיות הבכירות בכל מדינה באירופה, באסיה, באמריקה הלטינית, במזרח התיכון ובאפריקה, ארבע ליגות הספורט הבכירות בצפון אמריקה – בייסבול (MLB), כדורסל (NBA), פוטבול (NFL), הוקי (NHL), ליגות ספורט המכללות המובילות בארה"ב, נסקאר, פורמולה 1, ליגת הפוטבול האוסטרלית וליגת הרוגבי (NRL), הפרמיירליג ההודית ומשחקי נבחרת הקריקט ההודית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות