אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שלום ולא להתראות, מר מיליארדר מופרע ומסוכן

דו"ח טכנולוגי

שלום ולא להתראות, מר מיליארדר מופרע ומסוכן

לאינטל נמאס מהתעלולים של ג'ון מק'אפי האקסצנטרי והיא מוחקת את שמו ממוצרי האבטחה שלה, מייסד סנאפצ'ט נתפס בשקר, ה-NSA מפחדת מהצפנה ביתית ולמה מתעד העתידן הראשי של גוגל כל רגע בחייו

07.01.2014, 16:16 | יוסי גורביץ

להרוג מותג

אינטל הכריזה אמש על שינוי מותגי: חבילת האבטחה שלה לא תקרא עוד מק'אפי, אלא אינטל סקיוריטי. וכאן יש סיפור. ענקית השבבים רכשה את מק'אפי ב-2010 תמורת סכום מופרך של 7.6 מיליארד דולר, משום שלתוכנה היה שם מוכח בתחום מניעת וירוסים ומרעין בישין אחרים. הבעיה, מבחינת אינטל, היא לא המוצר: הבעיה היא השם. במהלך 2013 עשה ג'ון מק'אפי - היזם האקסצנטרי שבנה את התוכנה - את כל מה שהוא יכול כדי לגרום לשם "מק'אפי" להיראות ככזה שמתאים יותר למועדון לילה בשכונה מפוקפקת מאשר למוצר אבטחה.

זה התחיל בחשד - שטרם הובהר - שמק'אפי רצח את השכן שלו בבליז. הרצח התרחש בנובמבר 2012, ובתחילת 2013 מק'אפי היה עבריין נמלט, שהפעיל בלוג שתיאר בלגלוג ובהנאה את ההתחמקות שלו ממשטרת בליז. מק'אפי הצליח לחמוק מן החוק, להגיע לארה"ב ושם ליצור סרטון הזוי שבו הוא לועג לתוכנה שנקראת על שמו בזמן שהוא עסוק בעישון כמות של סמים שהיתה הורגת היפופוטם, תוך צילום סרט פורנו בכיכוב כמה נשים וגיק.

השילוב של התוכנה שנקראת על שמו אבל כבר לא נמצאת בבעלותו בסרטון הזה, תוך לעג למורכבות של התוכנה שמצריכה כביכול טכנאי אישי -  גרמה נזק עצום למותג. קודם לכן, סיפר בפורומים שעוסקים בהכנת סמים ביתית כמה שהוא אוהב סם מקומי בשם MPDV ועל חוויותיו תחת השפעתו. המותג מק'אפי ללא ספק עשה את שלו וצריך ללכת.

סוגיית התדמית חשובה מאוד לאינטל: לצד ההכרזה על מחיקת מק'אפי, הודיעה שכל השבבים שהיא תבנה בשנת 2014 יהיו נטולי מינרלי סכסוך - כלומר, ייבנו כולם מבלי להשתמש במינרלים שמגיעים מאזורי אסון, טבח או שעבוד. יש בכך נצחון גדול לתנועה שמנסה כבר שנים להעביר את סקטור ההייטק להתנהלות אתית יותר. יש בכך גם הגיון עסקי: אם גם חברות ענק יתחילו לדרוש מינרלים נטולי שעבוד, הרי שיווצר לכך שוק. ותוצר הלוואי המבורך הוא שאילי המלחמה שמחזיקים במכרות הרלוונטיים יאבדו מכוחם.

למי קראת שקרן?

המדור כבר הביע את חוסר ההערכה שלו לאפליקציה הלוהטת האחרונה, סנאפצ'ט, שהוערכה לאחרונה במיליארדי דולרים על אף שכל הומלס בתל אביב עוקף אותה בהכנסותיו. ידענו גם שהמנכ"ל שלה, אוון שפיגל, גנב ככל הנראה את הרעיון לאפליקציה מחבר טוב שלו לשעבר ושההודאה שלו בכך שתועדה בווידאו כנראה גרמה לפרקליטיו להצטער שלא הלכו ללמוד גינון.

עכשיו הפתי מסתבך במגרש של הגדולים. מגזין פורבס תהה האם סנאפצ'ט היא הדבר הגדול הבא או תרגיל היעלמות בשווי מיליארדים וראיין את שפיגל. המנכ"ל הצעיר תאר את הרגע שבו קיבל פניה מנומסת ממארק צוקרברג לפגישה. בוא אלי לסאן פרנסיסקו, ביקש צוקרברג. לא, אמר שפיגל לפורבס, אמרתי לו "בוא אתה אלי".

אוון שפיגל, מייסד סנאפצ אוון שפיגל, מייסד סנאפצ'ט | צילום: איי פי אוון שפיגל, מייסד סנאפצ

הביקורת על התנהלותו השחצנית של שפיגל לא בוששה לבוא. שפיגל, מצידו, טען בטוויטר שלא היו דברים מעולם ושהוא דווקא הסכים להיפגש עם צוקרברג. כהוכחה, הוא צירף צילום של מייל ששלח למנכ"ל פייסבוק.

בפורבס זעמו: לא בכל יום טוען ילדון בן 23 שעיתון כלכלי ותיק ומכובד משקר. המערכת הודיעה שיש בידיה הקלטה שביצע הכתב שלה בגלוי כשראיין את שפיגל, בה אומר אכן מדבר מנכ"ל סנאפצ'ט בשחצנות מרשימה. במילים אחרות, ברור מי משקר כאן.  

שפיגל, שלא רגיל לשחק במגרש של הגדולים, נבהל וחשף את המשך המייל שלו עם צוקרברג, שבו הוא אכן מבקש ממנו (בנימוס) לבוא לבקר אותו בלוס אנג'לס. בפורבס לא התרשמו: "אז, משקיעי סנאפצ'אט, זה הברנש שעליו אתם מהמרים בכמה מיליארדים"? נכתב בעיתון. שאלה מצוינת. לח"מ ברור למדי שמבחינת שפיגל, יש כאן תרגיל עוקץ: הוא יקח את הכסף של המשקיעים, האפליקציה תקרוס והוא ייעלם - אבל בינתיים הוא יחיה די טוב.

 

המשיכו להצפין

בחצי השנה האחרונה יש יותר ויותר דיבורים על כך שאין טעם להצפין יותר תעבורה ברשת, משום שה-NSA ממילא קוראת את הכל. כארגון שהתפקיד שלו הוא פיענוח הצפנה אבל מעדיף לאסוף את המידע שלו כאסוף ביצים עזובות, ודאי חיככו שם ידיים בהנאה למשמע הסנטימנטים האלה. 

אלא שכפי שמציין הגארדיאן, החשיפות האחרונות מעידות על ההיפך. הן מציינות שה-NSA עוד לא הצליחה - עד כמה שידוע - לבנות מחשב קוונאטום, כלומר שהצפנה היא עדיין חתיכת כאב ראש מבחינתה; והן מצביעות על כך שהצפנה כל כך מפחידה את ה-NSA שהיא שולחת צוותים של פורצים כדי שיתקינו תוכנות ריגול במחשבים שעה שאלה עושים את דרכם מן היצרן אל הצרכן. כמו כן, ההצפנה מדאיגה את ה-NSA עד כדי כך, שהחברה ניסתה לשחד את RSA, שיוצרת תקנים בתחום.

ההצפנה דווקא מפחידה את ה-NSA, צילום: גלעד קוולרצ ההצפנה דווקא מפחידה את ה-NSA | צילום: גלעד קוולרצ'יק, shutterstock ההצפנה דווקא מפחידה את ה-NSA, צילום: גלעד קוולרצ

כלומר, המסקנה הסבירה מהצורה שבה ה-NSA מתנהלת הפוכה לגמרי: יש להגביר את ההצפנה, לא להוריד אותה. הצפנה יוצרת בעיה ל-NSA. כן, אם היא הפכה אותך למטרה בכירה, אז הלך עליך ולא משנה מה תעשה (אם אתה ממוקם באפריקה, יתכן שתזכה לביקור ממתנקש רובוטי מעופף). אבל זו גם טענת-נגד: מאחר וה-NSA יכולה לעשות למטרות הבכירות שלה פחות או יותר כל מה שהיא רוצה, אין מקום לדרישה שהאדם הסביר לא ישתמש בכלי הצפנה למיניהם.

קצרצרים

1. לפני כמה שנים, הרעיון של life-logging נחשב לחזקתם של גיקים חסרי חיים. המטרה של "מעקב החיים" היא לדווח על כל פעולה שהמשתמש עושה, מהקימה בבוקר עבור בהכנת הקפה, דרך שמיעת מוזיקה - כל פעולה אווילית שצריכה להשכח ובצדק, תירשם על ידי מכשיר זה או אחר. המטרה, מעבר לנרקיסיזם מייגע? לא ברור. ריי קורצווייל, העתידן הראשי של גוגל, השתמש בכלי תיעוד כזה כדי לשמור את כל הפעולות שהוא עושה כדי שאלה יועלו בעתיד למחשב בו תישתל האישיות שלו; כן, קורצווייל הוא בחור אופטימי. עכשיו מוציאה סוני מכשיר דומה לשיווק המוני, מה שאומר שני דברים: א. מישהו בסוני קורא יותר מדי בלוגים עתידניים וב. מישהו בסוני לא קורא מספיק חדשות. נראה לכם שאחרי חשיפות סנודן, אדם שפוי יסתובב עם מכשיר שכזה? 

ריי קורצווייל, צילום: בלומברג ריי קורצווייל | צילום: בלומברג ריי קורצווייל, צילום: בלומברג

2. ובנושא קשור: ברוס שנייר, מומחה האבטחה שבין השאר מייעץ לגרדיאן איך להתנהל כדי לשמור על הסודות של סנודן, לא ממש מתלהב מרעיון אינטרנט הדברים  - אתם יודעים, המצב שבו יש לכם אסלה חכמה וקולר חכם לחתול שלכם, שמתקשרים עם הסמארטפון שלכם ועם הבלנדר. שנייר הצביע על כך שהמערכות הללו מלאות בפרצות אבטחה ושאם עד עכשיו האקרים היו קוץ בתחת, כשכל בית יהיה מלא במוצרי אינטרנט הדברים - היצורים שכרגע מנסים לרגל אחרי בת 14 באמצעות מצלמת הלפטופ שלה יהפכו לסכנה של ממש. 

3. ואם כבר הזכרנו סוטים עם כישורי מחשב שעומדים ביחס הפוך לכישורים החברתיים שלהם, אז אחד מהם שתל מצלמה שהוסוותה כדיסק און קי בשירותי מטוס אמריקן איירליינס. כמה נוסעים הבחינו במכשיר והגיעו למסקנה שמדובר בסוג של מטען חבלה. התוצאה: המטוס שנאלץ לבצע נחיתת חירום והנוסעים נכנסו להיסטריה. הסוטה נמלט כשהמשטרה בעקבותיו. אם תלכוד אותו ותשכנע תובע לתקוע לו איזשהו סעיף שקשור לטרור - מה טוב.  

4. כמו רוב החברות בעמק הסילי-קון, חבר המנהלים של אפל מורכב בעיקר מגברים לבנים עשירים. קבוצה של בעלי מניות הודיעה לחברה שהיא רוצה לראות יותר נשים ובני קבוצות מיעוטים (שמתם לב איך נשים נחשבות אוטומטית לקבוצת מיעוט, וזאת למרות שהן רוב באוכלוסיה?) בחבר המנהלים. החברה התעלמה בבוז המקובל. בעלי המניות הודיעו שהם יעלו את זה להצבעה. אפל מיהרה להתקפל ולהודיע שהיא תתחיל לשקול הכנסת אנשים מסוג אחר לחבר המנהלים שלה, כנראה באזור 2018. 

5. יש טרול פטנטים בשם MPHJ, שהצליח למשוך תשומת לב עוינת ברחבי ארה"ב, אחרי ששלח מכתבי איום לכל מיני חברות בהם טען שמי שסורק מסמכים ישירות למייל עובר על פטנט שכוח אל שלו. כמה תובעי מדינות כבר פתחו בהליכים משפטיים נגד הטרול; עם זאת, החדשות מהחזית לא מעודדות. שתי חברות גדולות - קנון ושארפ - נכנעו לטרול והן משלמות לו את דמי הסחיטה שהוא דורש. בנובמבר האחרון, הגיש הטרול את התביעה הראשונה שלו ועכשיו מגיעות עוד ארבע. שלוש מהן מכוונות לחברות גדולות, ביניהן קוקה קולה.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
איזה תמימות, יוסי
"נראה לכם שאחרי חשיפות סנודן, אדם שפוי יסתובב עם מכשיר שכזה? ". אתה מתרגש מאוד מחשיפות סנאודן, מרבית תושבי העולם שאינם עבריינים (שאינם מאוד מתוחכמים, כי המתוחכמים בכל מקרה ברשתות שחורות) או פעילים פוליטיים בארגוני זכויות פרטיות - קצת פחות. ה-NSA בכל מקרה לא צריך אמצעים מיוחדים של פריצת מיילים כדי לדעת בדיוק מה עושה (כמעט) כל אחד ואחת מתושבי העולם המקוון: בני אדם (גם פקאצות הן בני אדם) עושים לייב טוויטינג מן השירותים ומצלמים את התוצאות באינסטגרם. אחר כך הם משתפים את זה עם החברים בפייס. והכל בהתנדבות וללא שום צורך בתוכנות מיוחדות לדעת מה קורה איתם, מלבד דפדפן, ואפילו אקספלורר יעבוד. במילים אחרות: יש מספיק מטומטמים נרקיסיסטים בעולם, אבל כל מי שהיה זקוק לסינון פונים (מטעמי כוח אדם, דייטינג וכו') כבר יודע שאפשר לדעת (כמעט) כל דבר על כל בנאדם דרך האינטרנט בלי שום טריקים מיוחדים.
משתפית , הלינה המשותפת  |  08.01.14
לכל התגובות