אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוף מעשה: הסתיים פרק קרדיט סוויס בחייה של אי.די.בי צילום: אוראל כהן

סוף מעשה: הסתיים פרק קרדיט סוויס בחייה של אי.די.בי

הספקולציה על מניות הבנק השוויצרי - המהלך שעורר ביקורת נוקבת ביותר על התנהלות של נוחי דנקנר כבעל השליטה באי.די.בי - הגיעה לסיומה: כור מכרה את יתרת אחזקותיה בקרדיט סוויס

16.01.2014, 10:49 | מיקי גרינפלד

הסתיים אחד הפרקים היותר שנויים במחלוקת בתקופת אי.די.בי תחת שלטונו של נוחי דנקנר, לאחר שכור מכרה את יתרת מניות קרדיט סוויס שבידיה.

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה על רכישת מניות הבנק השוויצרי היא אולי המהלך שהביא בסופו של דבר נפילתו של דנקנר - הפרק שפתח את המסע של הדמות החזקה ביותר במשק הישראלי אל מחוץ לקבוצת אי.די.בי.    

דנקנר רכש באמצעות כור את מניות קרדיט סוויס בשיאו של המשבר הפיננסי, כשרכישת הנתח הגדול ביותר בוצעה באוקטובר 2008 - אז רכשה כור 3% ממניות הבנק תמורת כ-3.7 מיליארד שקל. 

כבר אז היו שהעבירו ביקורת קשה על הרכישה, כפעולה ספקולנטית בלתי אחראית שאינה תואמת את הפעילות העסקית של חברת אחזקות ציבורית. למרות הביקורת המשיכה כור לבצע רכישות נוספות והגיעה לאחזקה של כמעט 3.3% בקרדיט סוויס.

נוחי דנקנר בבית המשפט במהלך הדיונים על השליטה באי.די.בי, צילום: רויטרס נוחי דנקנר בבית המשפט במהלך הדיונים על השליטה באי.די.בי | צילום: רויטרס נוחי דנקנר בבית המשפט במהלך הדיונים על השליטה באי.די.בי, צילום: רויטרס

ביולי השנה, לנוכח הדחיפות של הצורך במזומנים מן הצד האחד, ואופציית המיזוג שגובשה בין כור לדסק"ש, החליטו באי.די.בי על שינוי באסטרטגיית ההשקעות בבנק השוויצרי, והתחלה של מכירת מניותיו.

שינוי המדיניות קיבל חותמת סופית ומוחלטת עם תחילת המהלך בפועל של מיזוג החברות, שבמסגרתו התחייבה כור על מכירת כל מניותיה בקרדיט סוויס. מאז החלה כור בסדרת מכירות, שהסתיימה כאמור במכירה של הימים האחרונים.

מאז ההחלטה ביולי על שינוי מדיניות ההשקעות מימשה כור בסך הכול 31 מיליון מניות קרדיט סוויס תמורת 897 מיליון פרנק שוויצרי - כ-3.43 מיליארד שקל. 

ברכישת הנתח הגדול של 3% שבוצעה באוקטובר 2008 כאמור, רכשה כור 34 מיליון מניות קרדיט סוויס תמורת 1.2 מיליארד פרנק שוויצרי, ששווים היה אז 3.7 מיליארד שקל.

המכירה האחרונה עליה דיווחה החברה הבוקר היתה של 3.68 מיליון מניות עבורן קיבלה כור 110.5 מיליון פרנק שוויצרי - כ-423 מיליון שקל. בגין מכירה זו תרשום כור בדוחותיה לרבעון הראשון של 2014 רווח של 27 מיליון שקל. בגין המכירות והשיערוכים שביצעה כור ברבעון האחרון של 2013 תרשום החברה רווח של 35 מיליון שקל בגין מכירות ושיערוכים של מניית הבנק השוויצרי.

קרדיט סוויס, צילום: בלומברג קרדיט סוויס | צילום: בלומברג קרדיט סוויס, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות