אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש העליון בארה"ב יכריע האם מותר למשטרה לחטט בסלולרי של חשודים צילום: shutterstock

ביהמ"ש העליון בארה"ב יכריע האם מותר למשטרה לחטט בסלולרי של חשודים

בארצות הברית מתגברות הטענות כי הממשלה יכולה בקלות לאסוף נתונים אישיים על כל התושבים, זאת לאור הגילויים על פעולות ה-NSA

18.01.2014, 12:09 | סוכנויות הידיעות

בית המשפט העליון בארצות הברית הסכים אתמול לדון בשאלה האם המשטרה רשאית לערוך חיפוש בטלפון הסלולרי של חשוד שבמעצר, מבלי להזדקק לצו מיוחד.

קראו עוד בכלכליסט

הנושא הגיע לבית המשפט הגבוה בעקבות שני מקרים בקליפורניה ובמסצ'וסטס, שבהם התובעים השתמשו בראיות שהושגו בזכות חיפוש ללא צו בטלפונים, והוא מהווה סימן נוסף להתמודדות של מערכת המשפט עם ההתקדמויות הטכנולוגיות.

בית המשפט יצטרך לבדוק האם ניתן להחיל הליכים ישנים יותר, שמאפשרים לשוטרים לערוך חיפוש בחפציו של חשוד בזמן מעצר, גם על טלפונים סלולרים. במקור, האישור לחיפוש התייחס בעיקר לארנקים, ליומנים ולפנקסי כתובות, שברשותו של החשוד.

השאלה המשפטית שעומדת בפני השופטים היא האם חיפוש אחר מידע אישי של חשוד המצוי בטלפון שלו, הוא הפרה של התיקון הרביעי לחוקה האמריקאית, שאוסר חיפוש ללא בסיס הגיוני. הטענה של משרד המשפטים האמריקאי היא כי חיפוש בטלפונים אינו שונה מחיפוש בארנקים או בשאר החפצים עליהם עוברים השוטרים בעת מעצר. איסור על חיפוש מסוג זה יקשה על התובעים בשל "השימוש הגובר בטלפונים סלולריים על ידי מפיצי סמים ופושעים רציניים אחרים", מתעקשים בממשלה.

לפיכך, הפסיקה של בית המשפט הגבוה תקבע האם התובעים הנתקלים בנסיבות דומות יוכלו להציג במשפטים ראיות שנלקחו ישירות מטלפונים סלולריים.

בארצות הברית מתגברות הטענות כי הממשלה יכולה בקלות לאסוף נתונים אישיים על כל התושבים, זאת לאור הגילויים על פעולות ה-NSA. אתמול חשף הנשיא ברק אובמה תכניות להגביל את היכולת לאסוף נתונים אישיים ממכשירי טלפון. על פי דו"ח מ-2013 של מכון המחקר פיו (Pew Research Center), ל-91% מהבוגרים בארה"ב יש מכשיר סלולארי, וללמעלה ממחציתם מכשיר סמארטפון, שיכול להתחבר לאינטרנט ומכיל פרטים אישיים מאתרי מדיה חברתית ומקורות נוספים.

בית המשפט ישמע את הטיעונים השונים באפריל, ויפרסם את הפסיקה שלו עד סוף יוני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות