אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרקעות הקיבוצים: פשרה בהפשרה צילום: עמית ישראלי

קרקעות הקיבוצים: פשרה בהפשרה

פתרון המחלוקת בין המינהל לקיבוצים יכול לשחרר אלפי דירות. כישלון יהיה בכייה לדורות

23.01.2014, 08:46 | נחמה בוגין

לקיבוצניקים ולמושבניקים יצא שם של מי שקיבלו מהמדינה הטבות מפליגות. אבל לא רבים מודעים לכך שבעוד העירוניים זכאים להוון את זכויות החכירה שלהם בקרקע, בקיבוץ החברים לא זכאים לעשות זאת. כעת יש הזדמנות היסטורית לפתרון בעיה זו ומחלוקות נוספות בין רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לבין 156 קיבוצים.

קרקע חקלאית, צילום: אוראל כהן קרקע חקלאית | צילום: אוראל כהן קרקע חקלאית, צילום: אוראל כהן

פתרון הסכסוך בן עשרות השנים עשוי ליצור הזדמנות נדירה ולרצות את שלושת הגורמים המרכזיים: ראשית, מינהל מקרקעי ישראל שמבין את האינטרס הציבורי בהפיכת קרקעות לזמינות לבנייה, בעיקר קרקעות של קיבוצים שהן עתודות גדולות לפתרון מצוקת הדיור. שנית, חברי הקיבוצים שיזכו לשוויון עם תושבי הערים, ויוכלו לקבל היתרי בנייה עבור הבנים הממשיכים. הגורם השלישי, שעשוי להיות המרוויח הגדול מפתרון הקונפליקט, הוא הציבור בישראל. לפי הערכת התנועה הקיבוצית, המהלך יאפשר הקמה של כ־10,000 יח"ד חדשות בשנה ושחרורן לשוק. הערכה זו מבוססת על נתוני מחקר שערכה לאחרונה חברת BBDO. לכאורה נראה שהפתרון קרוב מתמיד, אך קיימים עדיין פערים משמעותיים בין רמ"י

לקיבוצים. בבסיס המחלוקת עומדת שאלת שיעור התשלום עבור ההיוון המיוחל. חברי הקיבוצים מתנגדים למדיניות שהציעה רמ"י בטענה כי זו תאפשר רק לחברי קיבוץ אמידים להוון את הקרקע: בהצעה של רמ"י, הקיבוץ, כאגודה שיתופית, ירכוש את הזכויות בקרקע ויהיה רשאי לאפשר חכירת משנה לכל דייר. אך בעוד הקיבוצים רוצים לשלם כמו בערים, 3.75% מערך הקרקע, דורש המינהל תשלום גבוה כמעט פי עשרה - 33% מערך הקרקע. המחלוקת מעמיקה כשהנושא מגיע לשימושים החורגים שקיימים בפועל בקיבוץ, שאותם יש להסדיר בד בבד עם היוון הזכויות בקרקע. כעת האופציה ש־50 אלף דירות חדשות ישתחררו לשוק בתוך חמש שנים תלויה ועומדת ביכולת פתרון הקונפליקט בין הקיבוצים לבין המינהל. מאז בג"ץ הקשת המזרחית ב־2001 יש קיפאון בשוק בנושא הפשרות קרקע, שהן הפתרון האמיתי להתמתנות עליית מחירי הדירות בישראל. אם לא יימצא פתרון בהקדם, תהיה זו בכייה לדורות ועוד הזדמנות מפוספסת לפתרון המצוקה בשוק הנדל"ן.

הכותבת היא שמאית מקרקעין ומשפטנית

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
נמאס מהתבכיינות הקיבוצים והמושבים והאינטרסנטים המייצגים אותם
משה מזרחי מהצפון אתה הוא המטעה וזה שאינו בקי בפרטים. הקיבוצים והמושבים לא שילמו מעולם עבור הקרקעות הנ"ל, אדרבא כאדם המתמחה במקרקעין וייצג בעבר את הרשויות הקיבוצים הקימו שטחי מסחר כדוגמת קיבוץ שפיים ואחרים באמתלה של "הרחבת מפעל תעשיה". לא אני ולא אדם פרטי אחר היה יכול לבצע זאת!!! כנ"ל כל השימושים המסחריים שעושים המושבניקים בנחלותיהם!!! הם נהפכו ממגדלים חקלאיים למגדלי מחסנים להשכרה.. אין כל סיבה שבעולם שהמושבים והקיבוצים לא ישלמו 51% משווי הקרקעות הנדונות!!! אני לא מכיר מציאות בה אזרחים מהשורה יכולו לרכוש בשיעור שכזה קרקעות במדינה. שבת שלום
צדק עירוני 2 , תל אביב  |  25.01.14
5.
למגיב 4 אתה טועה. הקבוצים והמושבים שילמו הרבה יותר מהעירונים
על מה אתה מבסס את קביעתך? הרי אין לך מושג, ואין לך ולו מסמך אחד שקובע שהעירונים שילמו יותר. מהיכן החוצפה ועזות המצח לזרוק עובדות כאלו?. ובכן דע לך שלא מזמן פורסמה עבודת מחקר של עו"ד רון רוגין המוכיחה בעליל,, עם מסמכים ואסמכתאות, שלא רק שהקבוצים והמושבים שילמו, אלא שילמו הרבה יותר, עשרות מונים. כך שבפעם הבאה שיבוא לך להשמיץ סתם, פנה לעמותת "אדמתי" ויספרו לך את האמת. הענין עוד יגיע לבית המשפט בגדול, אלא אם השלטונות יואילו בטובם גם לנהוג קצת בשכל. חכו חכו - זה בא !
משה מזרחי , צפון  |  24.01.14
4.
מצטער את מטעה את הציבור
שכחת שני פרטים קטנים ומשמעותיים: 1. העירוניים שילמו הון עתק לרכישת הקרקע ובנוסף צריכים להוסיף כסף להיוון. הקיבוצים לא שילמו אגורה אלא קיבלו מתנה מהמדינה ועכשיו רוצים תנאי היוון שווים. אם שוויון אז התחשבנות על מחיר הקרקע כמו לעירוניים. 2.לא רק שהקיבומים קיבלו חינם את הקרקע ולא רק שרוצים היוון אפסי ללא עלות בסיסית כמו העירונים הם גם מספסרים הלאה בזכויות הקרקעות עם נקלטי קיבוץ עירוניים שגילו מכרה זהב. קרקע בחצי חינם. אין לקיבוצים זכות למכור הקרקע לעירוניים או נקלטים מהעיר ובטח לא במחיר נמוך של היוון בלבד. פשוט חוצפה. שישלמו היוון גבוה או שיוסיפו עלות גבוהה כמו כל עירוני שלא קיבל מתנות מהמדינה.
צדק , עירוני  |  23.01.14
לכל התגובות