אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השרים לחקיקה סיכלה הצעה למנות ועדת איתור לנגיד צילום: עטא עוויסאת

ועדת השרים לחקיקה סיכלה הצעה למנות ועדת איתור לנגיד

ח"כ איציק שמולי הציע להקים ועדת איתור שתבחן מועמדים לפי מדדים מקצועיים ותגיש המלצה חודש וחצי לפני סיום תפקידו של הנגיד המכהן

28.01.2014, 08:36 | רוני זינגר

ועדת השרים לענייני חקיקה לא קיבלה את הצעת החוק להקמת ועדת איתור לבחירת נגיד בנק ישראל. לאור הליך הבחירה הבעייתי לתפקיד בשנה האחרונה, שהסתיים עם בחירתה של קרנית פלוג, הועלתה הצעתו של ח״כ איציק שמולי (עבודה) להסדיר את ההליך באמצעות ועדת איתור מקצועית בראשות שופט עליון או מחוזי בדימוס, שתבחן את המועמדים על פי קריטריונים מקצועיים ושקופים ותביא את המלצתה לאישור הממשלה לפחות שישה שבועות לפני סיום תפקידו של הנגיד המכהן.

קראו עוד בכלכליסט

ועדת האיתור נועדה להחליף את ההליך הנוכחי, במסגרתו בוחר ראש הממשלה, תוך היוועצות עם שר האוצר, את זהות הנגיד וזו מובאת לאישור הממשלה לאחר שאושרה בוועדה למינויים בכירים בשירות הציבורי - ועדת טירקל. הצעת החוק מכוונת גם למנוע מצבים שבהם נגיד פורש בטרם מונה לו מחליף, כפי שנראה לאחרונה במקרה של סטנלי פישר.

יעקב טירקל. מאשר מינויים בכירים, צילום: אלכס קולומויסקי יעקב טירקל. מאשר מינויים בכירים | צילום: אלכס קולומויסקי יעקב טירקל. מאשר מינויים בכירים, צילום: אלכס קולומויסקי

לדברי שמולי, הצעת החוק זכתה לתמיכת גורמים מקצועיים בכירים כנגיד בנק ישראל לשעבר דוד קליין ומנכ"ל משרד האוצר לשעבר פרופ׳ אבי בן בסט. "ממשלת נתניהו־לפיד מתבזה פעמיים: ראשית, באופן הלקוי והחובבני שבו ביצעה את הליך בחירת הנגיד ושנית, היום כשסירבה להכיר בבעייתיות ההליך הקיים ולבצע בו את התיקונים הנדרשים״, אמר אתמול שמולי.

הצעת החוק נולדה לאחר שהליך בחירת הנגידה, בעקבות פרישת הנגיד הקודם סטנלי פישר, ארך יותר ממאה ימים. במהלך אותם מאה ימים נבחרו שני נגידים בזה אחר זה - תחילה יעקב פרנקל, אלא שאז התבררה תקרית ה״חליפון״ בדיוטי פרי של הונג קונג, אותו אירוע שעליו היתה מחלוקת באם שילם או לא - ובעטיה הסיר את מועמדותו. לאחריו אותר לתפקיד ליאו ליידרמן, שגם מועמדתו הוסרה.

ח"כ איציק שמולי. "הממשלה סירבה לבצע תיקונים בהליך הקיים", צילום: אלכס קומולויסקי ח"כ איציק שמולי. "הממשלה סירבה לבצע תיקונים בהליך הקיים" | צילום: אלכס קומולויסקי ח"כ איציק שמולי. "הממשלה סירבה לבצע תיקונים בהליך הקיים", צילום: אלכס קומולויסקי

בשלב מסויים בתהליך הוחלט כי יובאו לאישור ועדת טירקל שלושה מועמדים פוטנציאליים ומהם ייבחר אחד, אולם בסופו של דבר החליטו ראש הממשלה ושר האוצר שלא לבחור באיש מהם ולמנות לתפקיד את המשנה לנגיד, קרנית פלוג.

ח"כ שמולי אמר אתמול כי בימים האחרונים, קודם לדיון ועדת השרים לענייני חקיקה - הביעו שרים רבים וגם חברי כנסת את תמיכתם בהצעת החוק, אלא שברגע האמת הצביעו נגד.

גורמים שמצויים בנעשה העריכו אתמול כי ההצעה נפלה בכדי לא להביך את ראש הממשלה ושר האוצר, שהיו אחראים בעצמם להתנהלות הבעייתית בפרשת בחירת הנגיד.

שמולי הוסיף אתמול כי להערכתו ״אם היו מצביעים בעד, הרי זו כמו הודאה באשמה. מאחר שאני יודע שהיתה תמיכה מקצועית בחוק, אני מבין שההסבר היחיד לנפילת ההצעה הוא פוליטי״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות