אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכי נמוך שיש: נתח השוק של בלקברי מגיע ל-0% צילום: ניצן סדן

הכי נמוך שיש: נתח השוק של בלקברי מגיע ל-0%

החברה שבעבר שלטה ביד רמה בשוק נעלמת לחלוטין מצפון אמריקה. הדירקטוריון עדיין דן בצעדים לרה-ארגון יצרנית הטלפונים, שבינתיים סופגת הפסדי ענק. האם תצליח לשרוד את השנה?

02.02.2014, 11:30 | עומר כביר
הכי נמוך שיש: נתח השוק של בלקברי בארה"ב הגיע לנתון המחריד של 0% - כך לפי דו"ח של קבוצת Consumer Intelligence Research Partners) CIRP) שפורסם לקראת סוף השבוע שעבר. מניות החברה צנחו ב-3.5% במהלך סוף השבוע.

קראו עוד בכלכליסט

זהו נתון מדאיג במיוחד בהתחשב בכך שרק לאחרונה החברה ספגה מהלומה לאחר שנודע כי הפטנגון ומשרד ההגנה האמריקאי לא רכשו לבסוף עשרות אלפי מכשירי בלקברי חדשים מבית החברה - כפי שדווח במקור.

מנכ"ל בלקברי הנוכחי, ג מנכ"ל בלקברי הנוכחי, ג'ון שן | צילום: בלומברג מנכ"ל בלקברי הנוכחי, ג

הדו"ח בוחן את שיעור ההפעלות החדשות של טלפונים חכמים חדשים בארצות הברית, לפי פילוח של מערכות ההפעלה השונות. לפי הנתונים, במהלך הרבעון האחרון של 2013 זכתה iOS, מערכת ההפעלה הסלולרית של אפל, לנתח השוק הגדול ביותר עם 48% מסך הפעלות המכשירים החדשים. אנדרואיד מבית גוגל נמצאת במקום השני עם 46%, כאשר השאריות מתחלקות בין ווינדוס פון (3%) וטלפונים פשוטים (3%). “אפל הרוויחה מהשקת האייפון 5S והאייפון 5C רק שבועות ספורים לפני תחילת הרבעון, ונתח השוק שלה גדל משמעותית לעומת הרבעון הקודם, אז עמד על 34% מההפעלות", אמר מייסד CIRP, ג'וש לוביץ, בהודעה לעיתונות.

ואולם, מעניינת לא פחות מהזינוק של אפל היא ההתרסקות של בלקברי - חברה שבעבר שלטה על מחצית משוק הטלפונים החכמים במדינה. שנה לאחר שהשיקה את מערכת ההפעלה החדשה שלה, בלקברי 10, ודווקא בעונת הקניות שלפני חג המולד שאמורה להוות את תקופת השיא של מכירות מכשירים חדשים, נראה שהחברה לא מצליחה להתרומם מהקרשים.

הנתונים שהתפרסמו אינם מפתיעים. בדו"ח הרבעון השלישי של החברה, שהסתיים בנובמבר, מכרה בלקברי 1.9 מיליון סמארטפונים בלבד (לעומת 6.9 מיליון ברבעון המקביל בשנה שעברה), כאשר רובם היו מכשירי בלקברי 7 המיועדים למדינות מתפתחות. היא גם דיווחה על הפסד אדיר בגובה 4.4 מיליארד דולר, לאחר שסירבה להתפצל ולהמכר. בעוד שלא מן הנמנע שהחברה מכרה כמה אלפי סמארטפונים בארה"ב המריצים את בלקברי 10, ביחס למכירות של החברות המתחרות מדובר במספר זניח דיו על מנת לספק לחברה נתח שוק של 0%.

גם נתח השוק של ווינדוס פון, מערכת ההפעלה של מיקרוסופט, 3%, אינו מעודד במיוחד. ווינדוס פון רושמת צמיחה מתמדת בשווקים רבים בעולם, ובכמה מדינות אף נמכרים יותר מכשירים המריצים אותה מאשר מכשירי אייפון, ואולם נראה שדווקא בשוק המקומי מתקשה החברה לבסס את עצמה. האם רכישת חטיבת המובייל של נוקיה, מהלך שצפוי להגיע לסיומו בשבועות הקרובים, תסייע לווינדוס פון להתחיל ולטפס מעלה גם בארה"ב? במיקרוסופט, אפשר לשער, בונים על זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות