אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעלי רציו מתעניינים בהקמת מתקן האמוניה בדרום הארץ צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

בעלי רציו מתעניינים בהקמת מתקן האמוניה בדרום הארץ

יגאל לנדאו וליגד רוטלוי בוחנים כניסה למיזם באמצעות חברת ענבל תעשיות הנמצאת בבעלותם הפרטית. המפעל שצפוי להפוך למונופול בתחומו יצרוך גז טבעי, ייתכן ממאגר לווייתן שלנדאו ורוטלוי הם מבעלי השליטה בו

04.02.2014, 08:32 | ליאור גוטמן

יגאל לנדאו וליגד רוטלוי, בעלי חברת רציו, בוחנים אפשרות להקים את מפעל האמוניה בנגב באמצעות חברת שבבעלותם - ענבל תעשיות גז טבעי ודשנים, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

דור כימיקלים היא חברה נוספת שהביעה התעניינות. מדובר במפעל שיספק את כלל צורכי המשק ויהפוך למעשה למונופול בתחומו.

בשבוע שעבר פרסם המשרד להגנת הסביבה את המכרז המקדים להעתקת מכלי האמוניה מאזור חיפה למפעל באזור רמת חובב, שעתיד להיות מוקם בשנים הקרובות.

נכון להיום כלל צריכת האמוניה בישראל, שמשמשת את תעשיית הדשנים, עומדת על כ־10,000 טונות בשנה. האמוניה מיובאת מחו"ל ומאוחסנת במכלים ייעודיים שמוצבים בחיפה.

עלות המפעל יכולה להגיע ל־250 מיליון דולר

המפעל צפוי לקום באזור התעשייה מישור רותם, כאשר לפי המכרז, "המגרש יוחכר לזוכה במכרז לתקופה של 49 שנים עם אופציה ל־49 שנים נוספות. הזוכה יהיה אחראי לתכנונו, מימנו, הקמתו ותפעולו של המפעל". מנתוני משרד האוצר עולה שעלות הקמת מפעל קטן, שייצר רק אמוניה, עשויה להגיע ל־250 מיליון דולר.

 מימין ליגד רוטלוי ויגאל לנדאו, בעלי חברת רציו, צילום: אוראל כהן מימין ליגד רוטלוי ויגאל לנדאו, בעלי חברת רציו | צילום: אוראל כהן  מימין ליגד רוטלוי ויגאל לנדאו, בעלי חברת רציו, צילום: אוראל כהן

רוטלוי ולנדאו מחזיקים ב־15% ממאגר לווייתן. לווייתן צפוי להשלים השבוע עסקת מכירה של 30%-25% מהאחזקות בו לידי ענקית האנרגיה וודסייד בעבור 3.1-2.8 מיליארד דולר.

המכירה תתבצע תוך דילול חלקן של השותפות שם, כך שחלקה של רציו יירד לסביבות ה־10%. חלקם של רוטלוי ולנדאו בעסקת המכירה יכולה לממן עבורם הקמת מפעל אמוניה מבלי להזדקק למימון חיצוני גבוה.

האם המפעל יקנה גז טבעי מלווייתן?

למשפחות רוטלוי ולנדאו יש יתרון נוסף: המתקן, שצפוי לקום ב־2017, יצרוך גז טבעי. לא מן הנמנע שהמפעל ירכוש את הגז שלו ממאגר לוויתן, מהלך שידרוש את התערבותו ואישורו של הממונה על הגבלים עסקיים.

המשפחות אישרו את הבעת ההתעניינות הראשונית במכרז.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות