אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כונסת טאו לבן-דב: החזר 50 מיליון שקל צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

כונסת טאו לבן-דב: החזר 50 מיליון שקל

ב־2010 מכר אילן בן-דב לטאו מניות סאני ב־50 מיליון שקל. העסקה כללה אופציה לחייב אותו לרכוש את המניות בחזרה. כעת, כששווי המניות בבורסה עומד על 1.2 מיליון שקל בלבד, מבקשת הכונסת קרן רייכבך סגל לחייב את בן־דב לרכוש את מניות סאני. בינתיים בן־דב מסרב

10.02.2014, 08:31 | ענת רואה, תומר גנון ויניב רחימי

כונסת הנכסים של טאו תשואות, עו"ד קרן רייכבך סגל, מבקשת להורות לבעל השליטה - אילן בן־דב - לעמוד בהתחייבותו במסגרת עסקת בעלי עניין שעשה עם החברה ולהשיב לקופתה 50 מיליון שקל. על פי הבקשה שהוגשה אתמול לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד, הכונסת מבקשת מבית המשפט להורות לבן־דב לרכוש מטאו מניות של חברת סאני באמצעות מימוש אופציית PUT שהעניק לה בעבר בעל השליטה. 

קראו עוד בכלכליסט

מדובר באופציה שניתנה לחברה במאי 2010, במסגרת עסקה שבה מכר בן־דב לטאו מניות תמורת 50 מיליון שקל. בעסקה נכללת "כרית ביטחון" - קבלת אופציה מבן־דב שלפיה טאו זכאית למכור לו בחזרה את המניות בתוך שנה. בהמשך הוארכה האופציה עד ספטמבר 2013.

רייכבך סגל מונתה באוקטובר האחרון למימוש מניות סאני המוחזקות על ידי טאו. המנהל המיוחד לנכסי טאו, עו"ד יוסי שגב, מנסה לברר את תוקף השעבודים שקיבל בנק לאומי על נכסי טאו ובהם גם האופציה מול בן־דב. בבקשה שהוגשה לשופט אילן שילה טוענת הכונסת כי רק לאחר שבן־דב יעביר את הכסף יוחלט האם טאו או בנק לאומי זכאים לקבל את הכסף.

בן־דב טוען לקיזוזים

הדרישה הראשונה בעניין נשלחה לבן־דב בחודש אוגוסט 2013 באמצעות עו"ד שגב. שגב הודיע על מימוש מלא של האופציה הנתונה לטאו ודרש מבן־דב להעביר 50 מיליון שקל בתוך שבועיים. בן־דב המיוצג באמצעות עו"ד רון ברקמן הגיב במכתב שבו ביקש פירוט על החלטות בית המשפט שמכוחן נדרש ממנו מימוש האופציה, וכן ביקש לדעת אם לאומי הסכים לדרישה, שכן טאו רשמה שעבוד על האופציה לטובתו.

על הערות בן־דב השיב שגב כי "החלטות בית המשפט של הפירוק והוראות הדין הן אותן החלטות המסמיכות אותו להציג את הדרישה". ברקמן השיב כי שגב לא הצביע על מקור סמכות המאפשר לו לשלוח מכתב דרישה, ובכל מקרה, נטען כי לבן־דב יש טענות קיזוז רבות כלפי טאו בכובעו כמחזיק באג"ח החברה העולות על סכום האופציה. בחודש אוקטובר האחרון הודיע גם בנק לאומי לבן־דב כי הוא מצטרף לדרישה לממש את האופציה.

עו"ד קרן רייכבך סגל, כונסת טאו, צילום: עדי גלעד עו"ד קרן רייכבך סגל, כונסת טאו | צילום: עדי גלעד עו"ד קרן רייכבך סגל, כונסת טאו, צילום: עדי גלעד

לא שווה הרבה

טאו רכשה את מניות סאני תמורת 50 מיליון שקל בזמן שמחירן בשוק עמד על 36.1 מיליון שקל בלבד. כלומר, אילן

בן־דב נהנה בעסקת בעלי העניין מפרמיה של 38% בהשוואה למחיר השוק. הסיבה לכך היא שהמחיר בעסקה נקבע על סמך השער הממוצע של מניית סאני ב־30 ימי המסחר שקדמו למועד אישור ההתקשרות, שהיה גבוה באופן משמעותי ממחיר המניה בשוק ביום העסקה.

המגמה השלילית בשווי השוק של סאני נמשכה ואף התעצמה כשסאני הפכה לחדלת פירעון, וכיום שווי השוק של המניות שאותן רכשה טאו תמורת 50 מיליון שקל עומד על 1.2 מיליון שקל בלבד.

לרכישת מניות סאני קדמה הנפקת זכויות שביצעה טאו שבמסגרתה הזרים אילן בן־דב לטאו כ־55.9 מיליון שקל. למעשה, רכישת המניות מבן־דב היתה מותנית בכך שיזרים לטאו לפחות 50 מיליון שקל שחזרו אליו כעבור זמן קצר תמורת 3.35% ממניות סאני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות