אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם הטוטו "העניש" את הוועד האולימפי על הבג"צ שהגיש נגדו?

האם הטוטו "העניש" את הוועד האולימפי על הבג"צ שהגיש נגדו?

הוועד האולימפי בישראל נאלץ להקפיא את הגדלת המלגות החודשיות לספורטאי הסגל האולימפי. זאת בעקבות קיצוץ בהקצבות הטוטו

18.02.2014, 20:30 | כתב כלכליסט

הוועד האולימפי בישראל נאלץ להקפיא את הגדלת המלגות החודשיות לספורטאי הסגל האולימפי. זאת בעקבות קיצוץ של 15% בהקצבות הטוטו. בנוסף, תוכנית החוסן המנטלי, שהייתה אמורה לצאת לדרך בימים אלו, תוקפא אף היא. חברים בוועד סבורים כי מדובר בפעילות תגמול של הטוטו על בג"ץ שהגיש נגדו הוועד.

קראו עוד בכלכליסט

בעקבותה קיצוץ הבלתי צפוי בהקצבת הטוטו לפעילות הספורט ההישגי של הוועד האולימפי בישראל, המליצה היום (ג') ועדת כספים של הוועד על הקפאת הגדלת המלגות החודשיות לספורטאי הסגל האוליפי. נושא המלגות החודשיות כבר נידון בגופים המקצועיים של הוועד והוחלט על הגדלה משמעותית בסך כולל של 800 אלף שקל בשנה במלגות, דבר שיאפשר לספורטאי הסגל האולימפי לעסוק בהכנות המקצועיות שלהם ללא טרדות כלכליות. את לאחר לאחר שמשרד הספורט ומועצת ההימורים השותפים לקרן יעודית לצורך זה אישרו את ההגדלה ואף הצהירו על כך מעל בימת ערב ספורטאי השנה. אולם בתחילת החודש הופתעו בוועד האולימפי לגלות שההקצבה השנתית של הטוטו לוועד האולימפי קוצצה ללא הודעה מראש וללא התראה כלשהי.

"לא נמסרה לנו הודעה"

"מצאנו פתאום בחודש פברואר 2014 שהעברת הכספים מהטוטו קטנה ב-15%", דיווח היום יגאל כרמי, יו"ר הוועד האולימפי בישראל, לוועדת הכספים, "לא נמסרה לנו הודעה בעל פה או בכתב על הכוונה לעשות זאת". תקציב הוועד האולימפי לשנת 2014 אושר ובו נכללו הגדלת המלגות החודשיות לספורטאים וכן התנעת התוכנית לאימון הישגי מנטלי, נושא שעל פי גורמי מקצוע רבים הוא קריטי להישגים ברמות הגבוהות של המשחקים האולימפיים ואליפויות עולם.

יעל ארד. "לא יעלה על הדעת", צילום: אוראל כהן יעל ארד. "לא יעלה על הדעת" | צילום: אוראל כהן יעל ארד. "לא יעלה על הדעת", צילום: אוראל כהן

כרמי הוסיף כי "פנינו לטוטו בבקשה להסבר, כיצד זה שהטוטו, שמטרתו היא קידום הספורט בישראל, מקצץ מהתמיכה בספורטאי העילית שלנו? כיצד זה שהטוטו, שהשקיפות היא נר לרגליו אינו טורח להודיע לגוף מתוקצב על הכוונה לקצץ בהקצבתו והוא לומד על כך באקראי, לאחר אישור תקציבו השנתי ותוכנית העבודה שלו? כיצד זה שהטוטו, שהכנסותיו גדלו במשך כל השנים האחרונות, לא הגדיל את הקצבתו לספורט ההישגי וכעת אף מצא לנכון להקטינו באופן חד צדדי בסכום משמעותי של 1.2 מיליון שקל .למרות פנייתנו לטוטו, לא קיבלנו כל מענה כך שאין בידנו להסביר את הסיבות לדבר. שמענו בעקיפין שמשאבים אלו נחוצים כדי לממן בין היתר, את תוכנית 'פרחי הספורט'". מדובר בתוכנית של משרד הספורט לטפח ספורטאים צעירים.

יעל ארד, יו"ר ועדת הספורט של הוועד האולימפי בישראל אמרה הערב: "לא יעלה על הדעת שהטוטו יתעדף מימון תוכנית שעדיין לא הוגדרה והעוסקת בטיפוח ילדים ברחבי הארץ שחלקם יהפכו לספורטאים עוד 15 שנים, על פני השקעה בספורטאים המצטיינים העכשוויים של ישראל וכל זאת, כשנותרו רק כשנתיים להכנות למשחקים האולימפיים בריו בשנת 2016".

צויין כי במהלך הישיבה אמרו מספר חברים כי מאחר שלא התקבל כל הסבר לקיצוץ חסר תקדים זה עלתה האפשרות שהטוטו מנסה ל"העניש" את הוועד האולימפי על שהגיש בג"צ נגד התנהלותו במשך יותר משנה כמעט ללא אנשי ספורט בהנהלתו.

מהטוטו נמסר: "אנו מופתעים מהודעת הוועד האולימפי לאחר שרק באחרונה העניק לוועד תקציב נוסף ומיוחד של כמיליון שקל לצרכי הגדלת המלגות לספורטאים. זהו תקציב שמיועד לספורטאים בלבד ולא ניתן לעשות בו שימוש אחר. נראה לנו תמוה לנהל מאבק תקציבי על גב הספורטאים בשעה שהתקציב עבורם מובטח והורחב. בכל מקרה הטוטו ידון בקרוב בקיצוץ בתקציב של הועד האולימפי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות