אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כך גרמה רכישת נוקיה למלחמה בצמרת מיקרוסופט צילום: אי פי אי

כך גרמה רכישת נוקיה למלחמה בצמרת מיקרוסופט

סטיב באלמר, מנכ"ל החברה לשעבר, דחף באגרסיביות את קידום העסקה - לה התנגדו חברי הדירקטוריון. המתח הגיע לשיאו בשרשרת מריבות קולניות, פיצוץ ביחסי באלמר וגייטס ולהאצת פרישת המנכ"ל

06.03.2014, 13:17 | עומר כביר
העסקה במסגרתה תרכוש מיקרוסופט את חטיבת המובייל של נוקיה תמורת 7.2 מיליארד דולר עוררה בתחילה התנגדות נרחבת בדירקטוריון ובהנהלה הבכירה של מיקרוסופט; התעקשותו האגריסיבית של סטיב באלמר להשלימה הייתה בעבור רבים הזרז הסופי לדחוף לפרישתו מתפקיד מנכ"ל החברה. כך, לפי דיווח של סוכנות בלומברג.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הדיווח, קידום העסקה לרכישת חטיבת המובייל של נוקיה הוביל את מערכת היחסים בין באלמר לדירקטוריון שלו לשפל חדש. כשבאלמר הציג לראשונה את התוכניות לעסקה כמה דירקטורים, ובהם המייסד והיו"ר אז ביל גייטס, גילו התנגדות למהלך. גם המנכ"ל הנוכחי, סאטיה נאדלה, נמנה על המתנגדים אם כי מאוחר יותר שינה את דעתו.

באלמר (משמאל) ולצידו מנכ"ל נוקיה במעמד הרכישה, סטיבן אלופ, צילום: בלומברג באלמר (משמאל) ולצידו מנכ"ל נוקיה במעמד הרכישה, סטיבן אלופ | צילום: בלומברג באלמר (משמאל) ולצידו מנכ"ל נוקיה במעמד הרכישה, סטיבן אלופ, צילום: בלומברג

הדירקטוריון אף דחה את הצעת הרכישה המקורית, שכללה בין השאר גם את חטיבת המפות של נוקיה בה אין למיקרוסופט צורך.

באלמר לא קיבל את הדחייה בשלווה, ובפגישת דירקטוריון שנערכה ביוני צעק על הדירקטורים שאם לא יקבל את מבוקשו הוא לא יוכל לתפקד כמנכ"ל. לדברי מקורות, צעקותיו של באלמר היו כל כך חזקות שניתן היה לשמור אותן מחוץ לחדר הישיבות. באלמר קיבל בסופו של דבר את שרצה, אך לטענת מקורות בלומברג, תגובתו החריפה היוותה עבור דירקטורים רבים את הקש האחרון.

משבר בין גייטס לבאלמר

היחסים בין באלמר לחלק מחברי הדירקטוריון היו מעורערים מאז 2012, על רקע הכישלון של ווינדוס 8 וטאבלטי סרפס, וככל הנראה באלמר איבד גם את תמיכתו של גייטס שלא סבר שמיקרוסופט צריכה להיכנס לתחום החומרה ולהתחיל לייצר מכשירי מובייל משלה. באלמר כל כך נפגע, שבישיבה של בעלי מניות בנובמבר נאלץ היועץ המשפטי של מיקרוסופט, בראד סמית', לשכנע את באלמר וגייטס לעלות יחדיו לבמה.

הסערה שהתעוררה בעקבות העסקה עם נוקיה דחפה כמה חברי דירקטוריון להגביר את מאמציהם להחלפת המנכ"ל, וביולי שעבר הם החלו לקדם תוכנית למנות את מנכ"ל פורד, אלן מולאלי, למחליפו של באלמר, במטרה לשכנע את באלמר לפרוש מרצונו. עם או בלי קשר לתוכנית זו, באוגוסט הודיע באלמר על פרישה ובפברואר, אחרי חודשים של חיפושים, מונה נאדלה למנכ"ל.

בתגובה לפרסום מסר נאדלה לבלומברג: “נוקיה מביאה את העומק של 'מובייל-קודם' בתחום החומרה, התוכנה, העיצוב, שרשרת האספקה הגלובלית והבנה עמוקה וקשרים בשוק. זהו המהלך הנכון בעבור מיקרוסופט". באלמר וגייטס סירבו להגיב.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
מצד אחד הרכישה מאוד נבונה
היא נותנת למיקרוסופט את מה שחסר לה, יכולת ומוניטין ייצור של מכשירי מובייל, ובתכלס לכל סביבה יש כיום יצרן אחד, אפל עם אייפון, סמסונג עם אנדרויד (ועוד כמה מזדנבים מאחור), ומיקרוסופט רוצה להיות זאת של WP8. מצד שני, בניגוד לאפל שיש לה כת מעריצים ובאז אינסופי כך שהיא יכולה להסתדר בלהיות יצרן יחיד, ובאנדרויד יש את סמסונג ו-LG עם חדשנות ומוניטין טוב וכמובן את "המגניבות" של גוגל, מיקרוסופט היא לא כזו, ההיפך למיקרוסופט יש כת "שונאים" שילכלו עליה בכל פינה ברשת (ע"ע חלונות 8 שהיא לא כלכך רעה, אבל מושמצת בכל מקום). מעניין לראות איך היא תצליח להסתדר עם זה.
משה , תל אביב  |  06.03.14