אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוביני נגד המטבע הוירטואלי: "הביטקוין הוא סוג של הונאת פונזי" צילום: flickr/zcopley

רוביני נגד המטבע הוירטואלי: "הביטקוין הוא סוג של הונאת פונזי"

הכלכלן הידוע כתב בחשבון הטוויטר שלו כי: "הביטקוין הוא במה לפעילויות פליליות" ותוקף את תומכיו: "מעריצי הביטקוין הם כמו מעריצי הזהב, הם מדברים עליו בפנאטיות שמזכירה כת דתית"

10.03.2014, 13:54 | שירות כלכליסט
הכלכלן נוריאל רוביני, הידוע בדעות פסימיות שלו לגבי השוק, מפגין פסימיות זהה גם בכל הקשור למטבע הווירטואלי, הביטקוין, אותו הוא מגדיר כ"הונאת פונזי".

קראו עוד בכלכליסט

ההאקרים משיבים: "בורסת Mt. Gox מחזיקה בביטקוינים שדיווחה שנגנבו" כך טוענים האקרים שפרצו למערכותיה. הבורסה, מהגדולות מסוגה בעולם, הודיעה בשבוע שעבר על פשיטת רגל - בין היתר, לאור גניבת ענק שספגה. עתה מתגלה שברשותה מטבעות וירטואליים בשווי מאות מיליוני דולרים ניצן סדן, תגובה אחתלכתבה המלאה

הביטקוין הוא מטבע "וירטואלי" שמאפשר למשתמשים להשתמש בו בעסקאות מקוונות לרכישת סחורות ושירותים. מאז עלה לכותרות באפריל של השנה שעברה הוא זכה למנה זהה של ביקורות ותשבחות. המחיר טיפס בנובמבר ליותר מאלף דולר, אולם מאז הרגולטורים בסין נקטו בצעדים נגד המטבע והבורסה מאונט גוקס נקלעה לקשיים, שפגעו בהתלהבות המשקיעים, והמטבע איבד קרוב למחצית מהשווי שלו. בעוד שהמטבע צבר לעצמו כמה תומכים ידועים, ביניהם ריצ'רד ברנסון והתאומים ווינקלווס, רוביני בחר להביע את דעתו השלילית בחשבון הטוויטר שלו. "ביטקוין אינו מטבע", הוא כתב. "הוא במובן מסוים הונאת פונזי ובמה לפעילויות פליליות ולא חוקיות. הוא גם אינו בטוח, בהתחשב בהתקפות ההאקרים עליו".

מטבעות ביטקוין. רוביני: "במה לפעילויות פליליות ולא חוקיות", צילום: איי אף פי מטבעות ביטקוין. רוביני: "במה לפעילויות פליליות ולא חוקיות" | צילום: איי אף פי מטבעות ביטקוין. רוביני: "במה לפעילויות פליליות ולא חוקיות", צילום: איי אף פי

"מעריצי הביטקוין הם כמו מעריצי הזהב, הם מדברים על הביטקוין בפנאטיות שמזכירה כת דתית. כמו מעריצי הזהב הם מחזיקים בדעות קונספירציה פרנואידיות על הדולר", כתב בציוץ נוסף שפרסם ביום ראשון.

רוביני אף הוסיף כי להערכתו המטבע יועיל רק לפעילויות פליליות ולא לקמעונות, ושמי שיסכים לקבל תשלום בביטקוין פשוט ימיר אותו מיד בחזרה למטבע פיסי כמו דולר. "התנודות הגבוהות במחיר הביטקוין מצביעות על סיכונים עצומים בשוק", סיכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
לא תצליחו לעצור את המערכת המופלאה הזו באמצעות הצהרות חסרות כל שחר
הפלטפורמה הזו שמאפשרת להעביר ערך מנקודה לנקודה מבלי שצריך לעבור דרך "מתווך" שגוזר קופון תשנה בסופו של דבר גם את התפישה של הבנקאים והכלכלנים שהיו עד אתמול אותו ה"מתווך". בנקאים יקרים, צר לי עליכם, אתם הייתם עד כה המיצר שלא הייתה לנו ברירה אלא לעבור דרכו, ובעתיד הלא רחוק לא תהיו רלוונטיים עוד - תוחלפו במערכות אוטומאטיות שמאפשרות לכל אדם להשתחרר מכבליכם ולהיות חופשי.
googler  |  10.03.14
3.
ההשוואה של הביטקוין לזהב היא קצת מצחיקה...
...משום שהזהב שימש בתור כסף במשך אלפי שנים, בעוד שהביטקויין נולד לפני יומיים בערך. כמו כן מרבית הבנקים המרכזיים בעולם ממשיכים להחזיק בזהב, ובכמויות גדולות. כמה מהם, כמו למשל הבנקים המרכזיים של סין ורוסיה, אפילו הגדילו את אחזקותיהם בזהב בשנים שמאז פרוץ המשבר העולמי. אולי הן מבינות משהו שרוביני לא מבין?
אורן  |  10.03.14
2.
רוביני לחלוטין צודק אבל גם UDִִִ$ הינו הונאה כי ארה"ב לא מסוגלת לכבד חובותיה
היקפי החוובת הפנימיים והחיצונים של ארה"ב נע בקרוב ל80-100 טריליון( כולל של המדינות והמוסדות והחברות והמשכנתאות...) . ברור לכל שארה"ב אינה מסוגלת להחזיר חובות אלה. מה עוד שכושר התחרות שלה בירידה , ראו היקפי הפערים בין היבוא ליצוא שרק מצטברים וגדלים מזה שנים. העולם צופה וחסר אונים, ראו התנהגות בנק ישראל המיצר ובפועל שורף מיליארדי ש"ח בגין רכישת מטבע שאינו טוב יותר מהביטקון או הצבעוני ההולנדי). עד שהעולם לא יצור עוגן מסחרי מוניטרי חלופי לדולר האמריקאי , לא נזכה ליציבות כלכלית ופתרונות נוסח הביטקון יצוצו לבקרים.
ראובן גרפיט  |  10.03.14
לכל התגובות