אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרה פנויה בשכר שנתי של 1.35 מיליון שקל - ואין קופצים צילום: צביקה טישלר

משרה פנויה בשכר שנתי של 1.35 מיליון שקל - ואין קופצים

החקיקה המגבילה את צעדיו של יו"ר הבורסה מרחיקה מהמשרה מועמדים ראויים. מנכ"ל כלל ביטוח לשעבר שי טלמון כבר סירב להצעה. היו"ר הקודם קיבל 1.8 מיליון שקל, אבל מחליפו יקבל פחות. ליו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר זכות וטו על המינוי

11.03.2014, 09:14 | רחלי בינדמן

ארבעה חודשים חלפו מאז מונתה ועדת איתור ליו"ר הבורסה לני"ע - ויו"ר בורסה אין. לאחר שלפני חודש נחשפה הפארסה שבמסגרתה בחנה יו"ר ועדת האיתור עצמה, ברכה ליטבק, את הגשת מועמדותה לתפקיד עקב היעדר מועמד ראוי, מאמצי החיפוש נמשכים. 

קראו עוד בכלכליסט

אלא של"כלכליסט" נודע כי בזה אחר זה מסרבים מועמדים לפניות המציעות להם את התפקיד. כך, למשל, פנתה באחרונה ועדת האיתור לשי טלמון, לשעבר מנכ"ל כלל ביטוח וקודם לכן ראש החטיבה העסקית בבנק הפועלים. טלמון, שמכיר את עולם הבנקאות (המרכיב את רוב הנציגים הפרטיים בדירקטוריון הבורסה) מלפני ומלפנים, ואת הגופים המוסדיים מנגד, סירב לקחת על עצמו את התפקיד.

מתברר כי הסיבה המרכזית לסירוב של מועמדים בעלי ניסיון ניהולי, ידע וקשרים בשוק ההון טמונה בחקיקה המגבילה את עיסוקיו הנוספים של יו"ר הבורסה, שאמור להיות מועסק ב־60% משרה בלבד. על פי החוק, אסור ליו"ר לכהן כדירקטור בחברה ישראלית הנסחרת בארץ או בחו"ל, נאסר עליו להחזיק יותר מ־5% במניות של חברה ציבורית ונמנע ממנו כל קשר או זיקה עסקית לגורם פיננסי כלשהו, במובן שאינו יכול לייעץ לבנק או לגוף מוסדי או אף להיות שותף בפרויקט נדל"ן עם גורם שכזה.

שי טלמון, סרב, צילום: אוראל כהן שי טלמון, סרב | צילום: אוראל כהן שי טלמון, סרב, צילום: אוראל כהן

המשקולת הנוספת טמונה באחוזי המשרה, שליו"ר הרשות שמואל האוזר יש זכות וטו על מינוי האדם שיאייש אותה. כעת מדובר ב־60% משרה בלבד, בעוד שהיו"ר הקודם סם ברונפלד עבד ב־80% משרה. בוועדת האיתור שוקלים להגדיל את אחוזי המשרה ליו"ר הנכנס.

לבסוף, שכרו של היו"ר הבא צפוי להיות נמוך מזה של קודמו. זאת במסגרת מאמצי הבורסה להפחתת שכר הבכירים. עלות שכרו של ברונפלד, לא כולל בונוסים הסתכמה בשנת 2012 ב־1.8 מיליון שקל. מדובר בכ־150 אלף שקל בחודש במונחי עלות שכר וכ־100 אלף שקל ברוטו. רמז לכוונה להפחית את שכר היו"ר נחשף בתנאי העסקתו של היו"ר הזמני, ד"ר רון מלכא, המקבל עבור 80% משרה שכר ברוטו של כ־50 אלף שקל בחודש, מחצית משכרו של ברונפלד. במילים אחרות, הצפי לעלות השכר (לא כולל בונוסים) עבור 80% משרה ליו"ר עומד על 900 אלף שקל בשנה, עם אפשרות לבונוסים של עד שש משכורות חודשיות (כ־450 אלף שקל). כלומר שכר בעלות מקסימלית של 1.35 מיליון שקל בשנה. עבור שיעור משרה של 60% עלות השכר השנתית המקסימלית הצפויה כולל בונוסים עומדת על מיליון שקל. דמויות בכירות בתעשיית הפיננסים יכולות להשיג היום שכר גבוה יותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות