אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"גופי הפנסיה משתמשים בכספי החוסכים ככספומט" צילום: עומר מסינגר

"גופי הפנסיה משתמשים בכספי החוסכים ככספומט"

יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי הודיע בדיון שהתקיים אתמול בנושא מגבלת כפל דמי הניהול כי ההצבעה בנושא תידחה בשל "היעדר בשלות". המפקחת על הביטוח דורית מובילת היוזמה: "ההצבעה דווקא בשלה"

19.03.2014, 07:37 | רחלי בינדמן

אתמול התקיים דיון בוועדת הכספים של הכנסת שבו חברי ועדת הכספים, שרק מחצית מהם הגיע לדיון, נדרשו לחרוץ את גורל 800 מיליון השקלים של כספי החוסכים לפנסיה.

מדובר בדיון על חקיקה שמובילה המפקחת על הביטוח דורית סלינגר להגביל את כפל דמי הניהול שמשלמים חוסכי הפנסיה.  

קראו עוד בכלכליסט

כיום משלמים החוסכים דמי ניהול שוטפים שלכאורה החוסכים מצפים כי יכסו את עלות כל ניהול הפנסיה שלהם, אך לצדם מושתות עליהם עלויות נוספות משום שגופי הפנסיה מעבירים חלק מניהול ההשקעות למנהלים חיצוניים (קרנות נאמנות, קרנות השקעה ותעודות סל) ומגלגלים את העלות של אותם מנהלים על החוסכים. כעת מבקשת סלינגר להגביל את העלות הנוספת הזו ללא יותר מ־0.25% בשנה, זאת לעומת ממוצע של 0.18% (כ־800 מיליון שקל בשנה) שנספגת כיום על ידי החוסכים. תחילה רצתה סלינגר להציב תקרה נמוכה יותר של ,0.15% אך לחצים מחוץ ומתוך הממשלה אילצו אותה להתפשר.

יוג'ין קנדל, ראש המועצה הכלכלית הלאומית והיועץ הכלכלי של ראש הממשלה שמתנגד נחרצות למגבלה שמבקשת סלינגר להציב, נכח בדיון והציג את הרגישות שלו לנושא. "זו פעם ראשונה שאני מתנגד לרגולציה שמוצעת על ידי הממשלה, לתקנות ששר האוצר כבר חתם עליהן. נוצרה פה טעות קונספטואלית שתפגע בעמיתים. אין באף מדינה מפותחת רגולציה מסוג זה".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי, צילום: עמית שעל יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי | צילום: עמית שעל יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי, צילום: עמית שעל

קנדל חושף את מה שהתחולל מאחורי הקלעים של הדיון כשהוא, בכירים נוספים ממשרד ראש הממשלה ונציגי משרד הכלכלה ובהם שר הכלכלה בעצמו, נפתלי בנט (הבית היהודי), ניסו לטרפד את יוזמת סלינגר. ואמנם מתברר כי אף שאתמול היתה אמורה להתקיים כבר הצבעה לאישור החקיקה של סלינגר, הודיע בתחילת הדיון יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) כי ההצבעה תידחה לאור "היעדר בשלות". סלינגר שנכחה בדיון זרקה הערת אגב כי "דווקא ההצעה מאוד בשלה". ח"כ זהבה גילאון (מרצ) שתומכת בחקיקה הקשתה על סלומינסקי: "מדוע להתכנס במיוחד שוב בפגרה כאשר דורית (סלינגר — ר"ב) פה אומרת מפורשות שהחקיקה בשלה?".

סלומינסקי בחר באופן מפתיע להתבטא בניגוד לעמדת יו"ר מפלגתו וציין כי לו הדבר היה תלוי בו, היה אוסר לחלוטין על גופי הפנסיה לגלגל על החוסכים הוצאות נוספות מעבר לדמי הניהול השוטפים. "מתברר שיש חברות שיש להן כספומט של כספי החוסכים שהם יכולים לחייב אותם בהוצאות נוספות כרצונם מבלי לשאול אותם. יש חברה אחת שגבתה הוצאות נוספות ב־2013 של 0.35% (אקסלנס — ר"ב) שבמקרה אני גם לקוח שלה. מה זה הדבר הזה? אנחנו מפקידים כסף בגופים גדולים ומשלמים דמי ניהול גבוהים של 1.05%, מה מנהלי הפנסיה עושים בכסף הזה אם לא לנהל את ההשקעות שלנו? למה צריך גופי ענק שמשלמים מיליוני שקלים למנהלים שלהם אם הם לא יודעים לנהל השקעות מעבר לסטנדרט וצריכים לשכור מנהלים חיצוניים בתשלום נוסף?", תהה סלומינסקי.

סלינגר הדגישה כי "בבדיקה שעשינו בחמש השנים האחרונות השקעה במנהלים חיצוניים לא השיגה תשואה עודפת". קנדל מצדו ביקש להדגיש שהכסף הזה לא נשאר בכיס של מנהלי הפנסיה אלא הולך למנהלים חיצוניים, דבר נפוץ בעולם.

חלק מחברי הכנסת דוגמת סתיו שפיר (עבודה) תהו מדוע לא להשאיר את המגבלה הנמוכה יותר שהציעה סלינגר במקור. סלינגר הדגישה כי הנכונות שלה להעלות את הרף של המגבלה נבעה גם מחוסר רצון לייצר זעזועים בשוק ולחייב חברות שחורגות מהמגבלה הנמוכה למכור נכסים ולמנוע מהן להשקיע במנהלים חיצוניים חדשים. היא ציינה כי במסגרת המגבלה הנוכחית יש אפשרות לגופי הפנסיה להשקיע בשנת 2014 עוד 50 מיליארד שקל במנהלים חיצוניים.

אתמול קיימה סלינגר פגישה עם נציגי משרד הכלכלה בניסיון אחרון להניא אותה מהמהלך. עם זאת, על פי הערכות, אם לא יופעלו לחצים של הרגע האחרון, ההצבעה על התקנות תעלה כבר בשבוע הבא. במקרה שלא תתקיים הצבעה על התקנות עד סוף החודש, תפוג הוראת שעה שקיימת היום ומאפשרת לגופי הפנסיה לגלגל את ההוצאות הנוספות על החוסכים ללא מגבלה. זאת באופן שהחל מאפריל ייאסר כליל על גופי הפנסיה לגלגל על החוסכים הוצאות נוספות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות