אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה קשה לסיטי: הפד דחה את מתווה ניהול ההון של הבנק צילום: בלומברג

מכה קשה לסיטי: הפד דחה את מתווה ניהול ההון של הבנק

הענק הפיננסי יאלץ לבצע תיקונים שיקטינו את רמת הסיכון שלו לפני שיוכל לממש את תוכניתיו להגדלת סכום הרכישה העצמית והעלאת הדיבידנד. אלניסטים: "המומים מההחלטה"

27.03.2014, 16:48 | שירות כלכליסט

סיטי מקבל כתף קרה מהפד: הבנק המרכזי של ארה"ב הודיע היום לענק הפיננסי כי השיפורים שהכניס במערכת ניהול הסיכונים שלו אינם מספקים, ובשל כך הוא אינו מאשר לבנק את מתווה ניהול ההון ההון שקבעה ההנהלה. המשמעות היא מרחיקת לכת - פעילות הבנק בשוק ההון תוגבל עד לביצוע התיקונים הנדרשים.

מנכ"ל סיטי מייקל קורבאט (Michael Corbat) הביע אכזבה עמוקה בתגובה להודעת הבנק המרכזי: "אין צורך לומר כי אנחנו מאד מאוכזבים מהחלטת הפד לגבי הפעולות שאנו נדרשים לבצע", אמר קורבאט, שהבהיר כי למרות ההחלטה, הבנק ימשיך לשלם דיבידנד על פי המתווה הקיים של 1 סנט למניה ברבעון, וכן ימשיך בתוכנית הרכישה העצמית של מניותיו בהיקף של 1.2 מיליארד דולר. בה בעת, בקשת הבנק לעבור לדיבידנד רבעוני של 5 סנט למניה ולהגדיל את היקף הרכישה העצמית ל-6.4 מיליארד דולר לא אושרה בשלב זה על ידי הפד.

החלטת הפד מהווה מכה קשה לסיטי, מכיוון שזוהי פעם שנייה בתוך שנתיים שהבנק המרכזי נוקט נגדו בצעד כה חריף. ההחלטה הקודמת שניתנה ב-2012 פגעה קשות במעמדו של המנכ"ל הקודם, ויקראם פאנדיט (Vikram Pandit) ותרמה בסופו של דבר לסילוקו מהתפקד.

האנליסט מייק מאיו (Mike Mayo) מ-CLSA אמר היום כי הוא "המום מההחלטה". לדבריו, סיטיגרופ הציג במסגרת התוכנית שלו יחס הלימות הון של 6.5% - מעל רמת המינימום של 5% שנדרשה על ידי הפד. "יש לתהות האם מדובר ברמה חדשה של בנקאות האח הגדול", הוסיף מאיו.

הפד הוציא הודעה דומה עם הגבלות מפורשות לארבעה בנקים נוספים, אף שההשלכות לגבי הסיטי היו החריפות ביותר. שלושה מהבנקים הם שלוחות בארה"ב של הבנקים הזרים HSBC, רויאל בנק אוף סקוטלנד, וסאנטאנדר (Santander) - המשמעות לגביהם הינה הגבלת התשלומים לבנקי האם באירופה לרמות של 2013. הבנק הרביעי, ציון (ZION), הנו בנק אמריקאי הפעיל בעיקר ביוטה ובאיידהו, ובשל גודלו הקטן יחסית, המגבלות שהוטלו עליו מצומצמות יותר. בהודעה שיצאה מטעם ציון נאמר כי הבנק ביצע את התיקונים המחויבים במתווה ההון.

מייקל קורבט מנכ"ל סיטי, צילום: בלומברג מייקל קורבט מנכ"ל סיטי | צילום: בלומברג מייקל קורבט מנכ"ל סיטי, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות