אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסקת לווייתן בסכנת ביטול: החתימה נדחית בשל חילוקי דעות בין וודסייד לאוצר

עסקת לווייתן בסכנת ביטול: החתימה נדחית בשל חילוקי דעות בין וודסייד לאוצר

העסקה למכירת 25% ממאגר לווייתן לחברה האוסטרלית היתה אמורה להיחתם הערב, אך נדחתה למועד לא ידוע; מנכ"ל וודסייד, פיטר קולמן, צפוי לעזוב את ישראל מחר; לטענת האוסטרלים, רשות המסים טרם השלימה מולם את הסדרת כל מתווה המיסוי

27.03.2014, 20:26 | ליאור גוטמן

עסקת הענק בסכנת ביטול: חתימת ההסכם לרכישת 25% ממאגר לווייתן  תמורת 2.7 מיליארד דולר על ידי חברת וודסייד האוסטרלית, שהיתה אמורה להתבצע הערב (ה') נדחתה, כאשר הסיבה הרשמית לכך היא חילוקי דעות בין וודסייד ומשרד האוצר. מנכ"ל וודסייד, פיטר קולמן, צפוי לעזוב מחר את ישראל. בלעדיו לא ניתן לחתום על העסקה, כך שאם לא יימצא פתרון עוד הלילה או לכל המאוחר מחר בבוקר, חתימת ההסכם תידחה למועד לא ידוע, אולי אפילו לאחר חג הפסח, אם בכלל.

 

קראו עוד בכלכליסט

 

 

לטענת האוסטרלים, רשות המסים טרם השלימה מולם את הסדרת כל מתווה המיסוי. הם מודאגים מכך שלא קיבלו תשובות מהרשות על כל הסוגיות שעל הפרק, לרבות האם המדינה תכיר להם בפחת מואץ על רכישת ציוד והשקעה בפיתוח. בנוסף, מודל המיסוי בעניין יצוא הגז טרם נסגר ונשאר אמורפי, כלומר לא ברור איזה רף תשואה על ההון במדינה תטיל על מתקן ייצוא הגז הנוזלי ממאגר לווייתן שאולי יקום בים. האוסטרלים רצו שהמדינה תכיר בתשואה על ההון להקמת מתקן זה ברמה של 18%. לעומת זאת, המדינה הסכימה להכרה בתשואה על ההון ברף של כ-10%.

פיטר קולמן, צילום: בלומברג פיטר קולמן | צילום: בלומברג פיטר קולמן, צילום: בלומברג

בנוסף נרשמה רתיעה מצד האוסטרלים מהכותרות בתקשורת על כך שהם "שודדים" את מאגרי הגז הישראליים. בכיר בדלק שבבעלות יצחק תשובה, אחת השותפות במאגר, אמר ש"בכל מקום בעולם מקבלים משקיעים זרים בידיים פתוחות. כאן קוראים להם גזלנים". חלק מבכירי דלק האשימו התבטאויות של חברי כנסת בדבר "שוד הגז" כמבריחות משקיעים. לעומתם, בכירים במשרד האנרגיה סירבו לייחס לאמירות של מספר מועט של חברי כנסת משמעות גדולה מדי, וטוענים שנושא המיסוי מטריד את האוסטרלים הרבה יותר מח"כ כזה או אחר שמנסה "לגנוב כותרת" על גבן של חברות הגז.

בשעה זו מכונסים הצדדים בירושלים ומנסים למצוא פשרה. נציגי דלק נזהרים להגדיר זאת כמשבר ומקווים שמדובר בעיכובים טכניים. כך כו כך, המהלך של וודסייד עלול להביא לביטול העסקה. מדובר במנוף לחץ אדיר על ממשלת ישראל להעניק הטבות מיסוי בעבור אפשרות להשקעה של מיליארדי דולרים בשוק המקומי.

.

יצחק תשובה
יצחק תשובה צילום: נימרוד גליקמן

מוקדם יותר היום העביר משרד האנרגיה לבעלי הזכויות ברישיונות את שטרי החזקות להפקה ולפיתוח של גז טבעי בשטחי הרישיונות. מדובר למעשה ברישיון הפקת הגז ומכירתו לתקופה של 30 שנה.

בנוסף, הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, פטר את תשובה מהסדר כובל בלווייתן, מה שיחייב אותו למכור את המאגרים "תנין" ו"כריש". הפשרה הושגה לאחר שגילה התכוון להכריז על דלק ועל נובל אנרג'י, גם היא אחת מהשותפות בלווייתן, כעל בעלי הסדר כובל כיוון ששתיהן מחזיקות גם במאגר תמר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

25 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות