אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת החשמל: "הסכומים הנוספים שקיבל דן כהן לא היו דמי כיס או כסף לפיצוחים" צילום: אוראל כהן

חברת החשמל: "הסכומים הנוספים שקיבל דן כהן לא היו דמי כיס או כסף לפיצוחים"

לאחר שבשבוע שעבר קבע ביהמ"ש כי תביעת הענק שהגישה חברת החשמל נגד השופט לשעבר וחברת סימנס תתברר בארץ ולא בבוררות בינ"ל, נערך היום דיון בביהמ"ש ובו טענה החברה: "כהן מאשר שקיבל מסימנס הרבה יותר ממיליון היורו שלגביהם הודה"

06.04.2014, 11:45 | תומר גנון

"דן כהן מאשר שקיבל מסימנס הרבה יותר ממיליון היורו שלגביהם הודה במשפט הפלילי שהם כספי שוחד. הסכומים הנוספים האלה בטח לא היו דמי כיס או כסף לפיצוחים". כך טענה היום חברת החשמל בדיון שנערך היום (א') בבית המשפט המחוזי מרכז, זאת במסגרת תביעה על סך 200 מיליון שקל שהגישה נגד השופט לשעבר שהורשע בקבלת שוחד מחברת סימנס כדי להטות מכרז לרכישת טורבינות. כהן עצמו, שמרצה עונש של 6 שנות מאסר, לא הגיע לדיון.

קראו עוד בכלכליסט

בשבוע שעבר פסק שופט בית המשפט המחוזי מרכז, יעקב שיינמן, כי למרות בקשת סימנס להעברת התביעה לבוררות בינלאומית, התביעה תתברר בארץ. סימנס טענה שבחוזה משנת 2001 לרכישת הטורבינות (שעבורו שולמו כספי שוחד של כמיליון יורו לכהן שכיהן כדירקטור בחברת החשמל) קבעו הצדדים תנית בוררות בינלאומית. עם זאת, בית המשפט קבע, שהעברת התביעה נגד לבוררות תגרום לפיצול מיותר בינה לבין שאר הנתבעים - כהן עצמו, עד המדינה בפרשה ומנכ"ל סימנס ישראל לשעבר, אורן אהרונסון, ושלמה דניאל, גיסו של אהרונסון שכיהן כמנכ"ל של נתבעת נוספת, חברת ביגוד בשם אוקפילד שמושבה בהונג קונג, אשר שימשה חברת קש לקבלת כספי השוחד. סימנס הודיעה שתערער על ההחלטה לעליון.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", כהן קיבל 2.2 מיליון דולר נוספים מעבר לכספי השוחד שבהם הודה. חברת החשמל, באמצעות עו"ד קובי שרביט, טוענת כי לכיסו של כהן אף זרמו סכומים גבוהים מאלה. את 2.2 מיליון הדולר הנוספים הגדיר בדיון בא כוחו של כהן, עו"ד מיקי שפיגלמן, כדמי ייעוץ שקיבל מסימנס אחרי שעזב את חברת החשמל. הוא הוסיף וטען כי כהן לא קיבל מעבר לכך עוד כספים.

אלא שעל פי תביעה אזרחית שהגישה סימנס עצמה נגד כהן, כספים בסכומים גבוהים מאלה זרמו ממנה אל עד המדינה בפרשה - מנכ"ל סימנס ישראל לשעבר, אורן אהרונסון, אשר העביר את כספי השוחד לכהן. על פי התביעה, ישנו פער של 9 מיליון דולר לפחות בין הסכום שהעבירה סימנס לאהרונסון לבין הכספים שקיבל כהן בקצה מנגנון השוחד. הכספים הוסוו באמצעות חשבונות של חברת טקסטיל מהונג קונג בשם 'אוקפילד' אשר הייתה בבעלות של גיסו של עד המדינה, שלמה דניאל, ששימש כאיש קש.

במהלך הדיון הטיח בא כוחה של סימנס, עו"ד רלי לשם, בפרקליטו של עד המדינה אהרונסון: "איפה כל הכסף שהוא קיבל? אהרונסון לקחת 15 מיליון יורו, וכהן הודה בקבלת 1.049 מיליון יורו. עד שלא יגיד אחרת הוא יודע איפה בדיוק איפה הכסף". על כך השיב בא כוחו של אהרונסון, עו"ד רובי בכר: "מנכ"ל סימנס, שהודתה בהליך מול רשות ני"ע האמריקנית שהיא שילמה בישראל שוחד בהיקף של 20 מיליון דולר, יודע בדיוק איפה הכסף".

דן כהן מובל למעצר. העברת התביעה נגד סימנס לבוררות תגרום לפיצול מיותר בינה לבין שאר הנתבעים, צילום: אוראל כהן דן כהן מובל למעצר. העברת התביעה נגד סימנס לבוררות תגרום לפיצול מיותר בינה לבין שאר הנתבעים | צילום: אוראל כהן דן כהן מובל למעצר. העברת התביעה נגד סימנס לבוררות תגרום לפיצול מיותר בינה לבין שאר הנתבעים, צילום: אוראל כהן

כהן הורשע לאחרונה במסגרת הסדר טיעון בקבלת שוחד, קבלת דבר במרמה והפרת אמונים, זאת בגין הטיית מכרז לטובת סימנס שבמסגרתו נרכשו טורבינות בהיקף של 300 מיליון דולר. בנוסף, הודה כהן שלא חשף קשרים עסקיים שהיו לו עם הבעלים של רוגוזין תעשיות, עזרא הראל, כאשר דן ואישר עסקה שבמהלכה רכשה חברת החשמל מהראל 395 דונם באשדוד. כמו כן הודה כהן בשיבוש הליכי משפט כאשר לאחר חקירתו יצא לחו"ל ולא שב. כהן מרצה 6 שנות מאסר שמהם תקוזז כחצי שנה שבה שהה במעצר. בנוסף, נגזר עליו קנס בגובה 10 מיליון שקל, כאשר 4 מיליון שקל יגיעו מכספים שנתפסו בחשבון שהחזיק בפנמה.

פרשת רכישת טורבינת הגז שבגינה הורשע כהן בקבלת שוחד, עומדת בלב התביעה האזרחית שהגישה חברת החשמל נגד סימנס. התביעה מתבססת על הרכיבים הבאים: סכום השוחד שקיבל כהן שנע בין מיליון יורו שמפורטים בכתב האישום שבו הודה ל-20 מיליון דולר - סכום השוחד הכולל ששילמה סימנס בישראל כפי שהתברר במהלך משפט נגדה בארה"ב. התברר בו כי במהלך 2007-2001 שילמה סימנס ברחבי העולם תשלומי שוחד בסך כולל של 1.4 מיליארד דולר ונקנסה.

הרכיבים הנוספים בגינם תובעת חברת חשמל הם הנזק שנגרם לה כתוצאה מהעסקה שאולי לא הייתה הטובה ביותר מבחינתה בגלל לחציו של כהן, ובנוסף נתבע הרווח שעשתה סימנס מהעסקה תחת העיקרון ש"אין החוטא יוצא נשכר".

את חברת החשמל מייצג עו"ד יעקב שרביט ממשרד הרצוג, פוקס נאמן. את סימנס מייצג ד"ר ישראל (רלי) לשם ממשרד מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם טל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות