אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן המנוף KCPS השיגה תשואה של 18% בשנה החולפת צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

קרן המנוף KCPS השיגה תשואה של 18% בשנה החולפת

הקרן, שהוקמה ב־2009 ביוזמת המדינה כדי להוציא את שוק האשראי מהקיפאון, רשמה ב־2013 רווח של 171 מיליון שקל - 60% יותר מהקרן המתחרה אוריגו. KCPS, שיוסי דאובר מכהן בה כיו"ר, צופה שהתשואה הממוצעת בסוף חייה תעמוד על 16%

07.04.2014, 08:44 | אסף גילעם

חמש שנים לאחר המשבר הכלכלי העולמי מתחילות קרנות המנוף הישראליות להציג קבלות. שלוש קרנות מנוף (בראשית, אוריגו ו־KCPS) הוקמו ביוזמת המדינה ובגיבויה במהלך 2009 כדי להוציא את שוק האשראי מהקיפאון שאחז בו אז, על ידי הזרמת כסף לשווקים ולחברות פרטיות באמצעות קרנות השקעה מקצועיות. הקרנות בנויות בצורה דומה לקרנות פרייבט אקווטי, ומשך חייהן קצוב לשבע שנים, עם אפשרות להאריך את משך הקרן בשלוש שנים נוספות.

לאחר פרסומי ביצועי קרן אוריגו הגיעו לידי "כלכליסט" הנתונים על ביצועיה של הקרן המתחרה, KCPS. הקרן הציגה ביצועים מרשימים ב־2013, עם רווח כולל של 171 מיליון שקל על הון עצמי של 951 מיליון שקל. מדובר בתשואה של כמעט 18% בשנה החולפת. בקרן מעריכים כי בסוף חייה היא תרשום IRR (תשואה פנימית על ההשקעה) של 16% בממוצע לשנה, עם רווח כולל צפוי של 700 מיליון שקל. עד כה כבר החזירה הקרן למשקיעיה כ־440 מיליון שקל — 46% מסכום ההשקעה המקורי.

אלה ביצועים מרשימים משל הקרן המתחרה אוריגו בניהולם של גבי טרבלסי ודייב גל, שרשמה ב־2013 רווח של 105 מיליון שקל עם תשואה של 12.7%. התשואה הממוצעת של אוריגו עומדת כיום על 12.1%, והיא צופה שבסוף חיי הקרן היא תעלה ל־13%.

את KCPS מנהלים צבי פורמן, שי אילון, גבי לב והדי בן סירא. יוסי דאובר מכהן כיו"ר הקרן. בן סירא ודאובר היו בכירים בבנק הפועלים ופורמן ניהל את בנק הפועלים בארה"ב. בן סירא ניהל את תחום הנדל"ן והתשתיות בבנק, ודאובר היה אחראי על תחום האשראי ומ"מ מנכ"ל הבנק. אילון היה שותף בקרן פימי ולאחר מכן בקרן גידור אמריקאית, ולב עבד בסיטיגרופ בלונדון והתמחה בהשקעות בתחום החוב וחברות במצוקה.

KCPS גייסה ב־2009 עם הקמתה 1.2 מיליארד שקל — 75% ממשקיעים מוסדיים ו־25% ממדינת ישראל. הקרן ביצעה 13 השקעות בעשר חברות, ובנוסף השקיעה בתיק אג"ח סחיר. היקף כל השקעה עמד על 45–120 מיליון שקל.

יוסי דאובר, צילום: עמית שעל יוסי דאובר | צילום: עמית שעל יוסי דאובר, צילום: עמית שעל

בניגוד למתחרותיה, הצליחה KCPS להימנע ממחיקות בתיק (כמו שהיו לאוריגו עם אינספייר או לבראשית עם דוראה), אך היא לא נמנעה מהסדרי חוב. הקרן ביצעה הסדר חוב וארגון מחדש בשתייים מהשקעותיה: אירונאוטיקס וישראלום.

באירונאוטיקס, חברה ביטחונית טכנולוגית המייצרת מזל"טים הממוקמת ביבנה, הקרן הובילה תוכנית מפנה להצלת החברה ו־400 עובדיה מסגירה. התוכנית כללה המרה של כל החוב למניות כנגד קבלת השליטה בחברה עם קרן בראשית וקרן ויולה, תוך הסדר חוב מורכב מול בעלי המניות ומחלקות האשראים המיוחדים בבנק הפועלים ובנק דיסקונט וכנגד קבלת מסגרת אשראי וערבויות נוספות והזרמת כסף חדש על ידי הבעלים. הבעלים גם מינו מנכ"ל חדש לפני כשנה, עמוס מתן, שכיהן לפי כן כמנכ"ל סולתם.

ההצלחה הבולטת ביותר בתקופה האחרונה של KCPS היתה בחברת הדיור המוגן מגדלי הים התיכון, שהונפקה עם ביקושים גבוהים בתחילת החודש שעבר. KCPS שנכנסה לחברה עם קרן בראשית מכרה מניות בהנפקה ב־17 מיליון שקל ונותרה עם 10% מהחברה (בשווי 74 מיליון שקל כיום). במקביל, עם גיוס האג"ח שביצעה החברה, נפרעה במלואה הלוואה שהעניקו לה קרנות המנוף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות