אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרפתנים זועמים: "דרישות האוצר מחייבות פתיחה של מתווה לוקר" צילום: ישראל יוסף

הרפתנים זועמים: "דרישות האוצר מחייבות פתיחה של מתווה לוקר"

הכוונה לבטל את המכס על חלק ממוצרי החלב נתקלת בהתנגדות הרפתנים הטוענים כי מדובר בשינוי של המתווה שהוסכם עמם. כעת עושים הרפתנים שריר ודורשים לדון מחדש על אופן חישובו של מחיר המטרה של החלב

08.04.2014, 08:01 | נורית קדוש

תוכניתו של האוצר לבטל את המכס על חלק ממוצרי החלב כדי להוזיל את יוקר המחיה נתקלת בביקורת מצד הרפתנים הטוענים כי מדובר בשינוי חד־צדדי של מתווה לוקר. בתמורה להסכמתם לפתוח את שוק החלב ליבוא פטור ממכס דורשים הרפתנים לשנות את הנוסחה שעליה הסכימו לחישוב מחיר המטרה של החלב, ולהכליל במסגרתה גם רפתות קטנות שאינן יעילות תפעולית. המשמעות: העלאת מחיר החלב הגולמי וייקור מחיר החלב לצרכן.

קראו עוד בכלכליסט

הצוות הבינמשרדי לטיפול ביוקר המחיה בראשות מנכ"לית משרד האוצר יעל אנדורן מנהל דיונים מרתוניים במטרה להגיע להבנות שיוצגו לציבור ביום רביעי. אלא שבמשרד החקלאות זועמים על משרד האוצר, אשר לטענתם חשף את המהלך בטרם הושלם. "משרד האוצר מיהר לקחת קרדיט על מהלך משולב, שטרם הבשיל. הורדת מכסים על מוצרי חלב היא אפשרות אחת מני רבות שנבחנה, אבל אין עדיין הסכמות על כך שזאת הדרך שתינקט ובוודאי לא כיצד מוציאים מהלך כזה לפועל", כך טוענים גורמים בכירים במשרד החקלאות.

הפגנה של רפתנים בשנת 2011, צילום: ישראל יוסף הפגנה של רפתנים בשנת 2011 | צילום: ישראל יוסף הפגנה של רפתנים בשנת 2011, צילום: ישראל יוסף

הדברים מקבלים חיזוק ממזכ"ל התנועה הקיבוצית איתן ברושי, הטוען כי "שרי האוצר והכלכלה לא באמת דואגים לצרכנים, אלא לכותרת שיקבלו מחר בבוקר ולא ניתן להם את הגב שלנו שיכתבו עליו את הכותרת הזאת. דחינו על הסף את הניירת שהוגשה לנו בנושא הורדת המכסים על מוצרי חלב כי היא דמתה לכתב כניעה ולא להסכמות. אנחנו מתדיינים עם האוצר באשר לדרך שבה נסכים לפתוח את הסכם לוקר, אבל אין עדיין הסכמות".

גורמים בענף החלב טוענים כי משרד האוצר לא יוכל לשנות את הסכם לוקר בצורה חד־צדדית ומאיימים לעתור לבג"ץ. באוצר טוענים מנגד כי לא מדובר בפתיחת הסכם לוקר, אלא בעדכון מדיניות מכסים. "בניגוד לשאר הסעיפים במתווה לוקר, הכתובים בצורה ברורה מאוד, סעיף המכסים מנוסח בצורה פתלתלה, כיוון שהמדינה לעולם לא מתחייבת למדיניותה בנושא מכסים".

בצוות הבינמשרדי טוענים כי המהלך לא צפוי לפגוע ברפתנים: "גילינו שגם עם מכס מופחת (כפי שנקבע במתווה לוקר – נ"ק), לא משתלם ליבואנים לייבא לישראל מוצרי חלב בסיסיים, ולכן הוחלט לבטל את המכס לחלוטין על אותה כמות (20%). זה לא יפגע ברפתנים שכבר נתנו את הסכמתם לכמות האמורה, ויוביל להורדת מחירים".

לדברי אותו גורם, ההחלטה התקבלה בעקבות בדיקת מחירים שנערכה וגילתה כי מחירי מוצרי החלב בישראל גבוהים בעשרות אחוזים מהמחירים בעולם. "על פניו נראה שיש בין טרה לתנובה תחרות, אבל בפועל זה לא בא לידי ביטוי במחירים לצרכן. מקטע המחלבות הוא ריכוזי מאוד ולכל מחלבה קטגוריה בה היא שולטת וזה מצב שאותו אנחנו מבקשים לשנות".

לטענת ברושי, "לא יכולים לפתוח את מתווה לוקר שרק לאחרונה נחתם ואם כן, אז צריכות להיות סיבות טובות לכך וצריך לעשות זאת בתיאום עם החקלאים בנוגע לפיצויים. יש לנו חוסר אמון ביכולת הממשלה, שכבר הוכיחה שהיא לא יודעת לתרגם את ההקלות ביבוא להקלה על הצרכן. מה שיקרה בסוף הוא שידפקו את החקלאים ולא ישפרו את מצבם של הצרכנים".

ההערכות בענף החלב הן כי למהלך שמבקש הצוות להורדת יוקר המחיה לקדם תהיה השפעה שולית בשלב הראשון, כיוון שמחירי החלב הגולמי בעולם לא מצויים בשפל. עם זאת, כשתחול ירידה במחיר אבקות החלב בעולם, הסרת המכסים עלולה להוות איום על צריכת החלב הגולמי מהרפתנים הישראלים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
למגיב מ"ס 1 אתה באמת חושב שהוזלה של כמה אג' או ש"ח אחד זה מה שיגרום לסיום העוני???
נגיד ופתחו את השוק לייבוא גבינות צהובות,המוצר עצמו עולה כסף? משלוח עולה? כשרות עולה? היבואן ירצה להרוויח? הסופר או הרשתות ירצו להרוויח? ככה מה שנקבל במקרה הטוב זה גבינה צהובה זולה באג בודדות וגם זה בספק.. בסדר גבינה צהובה בלי מכס זה מה שיסיים רעב של מיליון איש צא מהסרט
רותם בדש , נגב  |  08.04.14
3.
גניבה לאור יום
נמאס להגן על קמצים עלובים... כן זה אתם: חברת חשמל משרד הביטחון מכון התקנים ועד הנמלים וכל ההגנות האפשריות שיש על יבוא לארץ כל אחד מכם הופך את המחיה במדינה הזו יקרה לאין שעור ממחירים באירופה.. 79p זה מה שעולה 2 ליטר חלב- 4.5 שקלים! בארץ- 12.60! די נפלנו על הראש, אני מעיד על עצמי שאני מרוויח לא מעט (מעל 20K) אבל המחיה פה כל כך יקרה בגלל קבוצות לחץ עלובות שמגלגלות את המשך הקיום שלהם עלינו הצרכנים... כן שמעתם נכון , נמאס לי לסבסדר אותכם ! אני דואג לעצמי ורק לעצמי , אותי יפטרו מחר אני אצטרך לדאוג לעצמי ! הגיע הזמן שתדאגו לעצמכם!
עמית  |  08.04.14
2.
הפתרון האמיתי הוא להגביל את רשתות השיווק. שם נמצא הפער
תנובה מרוויחה אולי יותר מדי אבל זה זניח ביחס לרשתות השיווק. ובין כה המהלך הזה יתגלגל לרפתנים שכבר בין כה בישראל ממעצמת חלה הפכנו למצב שגבולית ההשתלמות להחזקת רפת ויש צורך באיחוד רפתות לרפתות ענק בכדי שישתלם להחזיקן.
ט  |  08.04.14