אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחזיקי האג"ח לחצו ונאמני אי.די.בי הגישו בקשת שכר מתוקנת צילום: עמית שעל ישראל הדרי

מחזיקי האג"ח לחצו ונאמני אי.די.בי הגישו בקשת שכר מתוקנת

חגי אולמן ואיל גבאי, שדרשו שכר טרחה שעשוי להגיע לעשרות מיליוני שקלים, טוענים שבבקשת השכר החדשה שהגישו מופחת שכרם ב"עשרות אחוזים"; עם זאת, ברכיבים המשמעותיים ביותר בבקשת השכר לא חל כל שינוי

17.04.2014, 12:00 | ענת רואה

הלחץ מצד מחזיקי האג"ח של אי.די.בי עשה את שלו, והנאמנים חגי אולמן ואיל גבאי, הגישו בימים האחרונים לשופט בית המשפט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין "בקשה מתוקנת" לקביעת שכר טרחתם, במסגרתה הם מפחיתים בסכומים המבוקשים על ידם.

קראו עוד בכלכליסט

ב"כלכליסט" נחשף לפני כשלושה שבועות כי המשמעות הכספית הטמונה בדרישותיהם הכספיות של השניים עשויה בקלות להגיע לעשרות מיליוני שקלים, ואילו כעת בבקשתם המתוקנת כותבים השניים כי לאחר שניהלו דין ודברים עם הנושים הם מבקשים לבצע "הפחתה משמעותית" של "עשרות אחוזים" בשכר הנובע מהמזומן והמניות שיחולקו לנושים ומהשכר העתידי.

עם זאת, מבדיקת "כלכליסט" עולה שהבקשה המתוקנת יוצרת קיצוץ של מספר מיליוני שקלים בודדים, ואינה כוללת קיצוץ ברכיב המשמעותי ביותר בדרישת השכר לפיו דרשו השניים 15% מכל סכום שיצליחו להשיג בתביעות שיוגשו, אף אם אלו יתנהלו באמצעות עורכי דין אחרים ולא ישירות ע"י הנאמנים. בנוסף, בבקשת השכר המתוקנת הוארך המועד להשלמת ההסדר בשבועיים נוספים באופן שיגדיל את הסיכוי להתקיימות הנסיבות המגדילות את השכר.

בפרסום ב"כלכליסט" נאמר כאמור כי אולמן וגבאי מבקשים שכר טרחה של 50-30 מיליון שקל, אשר הוגש במסגרת בקשה קצרצרה המשתרעת על פני 3.5 עמודים בלבד. באותה בקשה ביקשו השניים לקבל גם שכר טרחה לפי שעות עבודה בפועל שכבר נגבה על ידם בגין העבודה ב-2013 (כ-2 מיליון שקל), גם אחוז מהכסף שיחולק במזומן לנושים ובתוספת מע"מ, גם אחוז מחלק הנושים במניות אי.די.בי פתוח, גם 15% כל תביעה שהנאמנים יטפלו בה ולקינוח – שוב שכר לפי שעות בגין כל עבודה נוספת ב-2016, בתעריף מפנק של 800 שקל לפני מע"מ לשעת עבודה של הנאמנים, 500 שקל לשעת עבודה של עובד מקצועי במשרדם ו-300 שקל לשעה לפני מע"מ למתמחים.

כ-750 אלף שקל פחות

בבקשת השכר המתוקנת ישנם מספר תיקונים והפחתות, שבאו על רקע התנגדות מחזיקי האג"ח: במקום לקבל 0.95% מהכסף שיחולק במזומן לנושים, הפחיתו הנאמנים את האחוז ל-0.7%. משמעות ההפחתה בסעיף זה היא כ-750 אלף שקל פחות, כך שבמקום לקבל 2.85 מיליון שקל ומע"מ יקבלו הנאמנים לפי הערכה 2.1 מיליון שקל ומע"מ.

בנוסף, קיצצו הנאמנים באחוז שהם דורשים לקבל מחלק הנושים במניות אי.די.בי פיתוח כך שבמקום לקבל 0.95% יקבלו 0.7%. משמעות ההפחתה היא שכר טרחה שלפי הערכה ינוע סביב 5.33 מיליון שקל במקום 7.23 מיליון שקל בגין רכיב זה, בשני המקרים הסכומים הם לפני מע"מ.

אילוסטרציה, צילום: בלומברג אילוסטרציה | צילום: בלומברג אילוסטרציה, צילום: בלומברג

אלא שלצד הקיצוץ הנאמנים הכניסו בבקשה המתוקנת תיקון נוסף שדווקא משפר את מצבם: בעוד שבבקשת השכר המקורית נאמר כי במידה וההסדר יושלם בתוך 120 יום (מה-5 בינואר) אזי הם יהיו זכאים להגדלת שכרם, דבר שהנאמנים לחצו מאוד שיקרה, הרי שבבקשה המתוקנת מופיע תאריך ה-21 במאי כשמועד שאילו עד אז יושלם ההסדר הם יקבלו שכר גבוה יותר. 120 יום מה-5 בינואר אמור לצאת ב-6 במאי. מכך עולה כי בבקשה המתוקנת הקציבו לעצמם הנאמנים עוד 15 יום להשלים את ההסדר, ובמצב כזה הם יקבלו 0.95% מחלק הנושים במניות אי.די.בי פיתוח (במקום 1.2% אותם דרשו תחילה). במצב כזה הנאמנים יקבלו 7.23 מיליון שקל לפני מע"מ.

הסעיף שנותר ללא שינוי

הסעיף בבקשת השכר העוסק בדרישת הנאמנים לקבל 15% מכל סכום שישיגו בתביעות – נותר ללא שינוי גם בבקשה המתוקנת, למעט שינוי המתייחס לרכיב המע"מ, כך שבמידה ואי.די.בי לא תוכל להזדכות על המע"מ הרי שהנאמנים ישאו בחלק ממנו לפי מנגנון שמפורט בהצעתם. בנוסף נקבע כי אם יושגו כספים מתביעות שאינן תביעות להשבת דיבידנד או תביעות נגד הדירקטורים ונושאי המשרה – אזי מהשכר שיתקבל יופחת 1.8 מיליון שקל.

סעיף זה של התביעות טומן בחובו את הפוטנציאל לסכומי השכר הגבוהים ביותר והוא גם מבטיח שכל עו"ד אותו יבחרו הנושים על מנת שיגיש בשמם תביעות, יצטרך לעבור דרך אולמן וגבאי שכן הם אלו שיקבלו את הזכות לנהל את ההליכים ולהעסיק למעשה את מי שיגיש התביעות.

שינוי נוסף בבקשה המתוקנת מתייחס לחזרה לתשלום לפי שעות עבודה בפועל החל מ-2016, כאשר כעת בבקשתם הנאמנים כותבים כי תשלום לפי שעות עבודה בפועל יעשה רק מינואר 2017 כלומר שנה אחת מאוחר יותר.

בבקשת השכר המתוקנת כותבים הנאמנים כי הם השיגו רוב של 69% ממחזיקי האג"ח שתומכים בבקשתם למול 31% שמתנגדים לה (בעיקר סדרות א',ב' ו-ה' שהצביעו כולם נגד) ולכן הם מבקשים לאשר את בקשתם ללא דיחוי נוסף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות