אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת Aereo: המשפט שיקבע את עתיד הטלוויזיה צילום: שאטרסטוק

פרשת Aereo: המשפט שיקבע את עתיד הטלוויזיה

תביעה שהוגשה בארה"ב נוגעת לצופי הטלוויזיה באשר הם: במרכזה סטארט-אפ שמיירט תכני טלוויזיה מן האוויר ומציע אותם לגולשים תמורת מנוי, ומולו - רשתות השידור הגדולות במדינה. כך ישפיע פסק הדין על תחומי השידור, הענן והחדשנות

26.04.2014, 08:51 | שירות כלכליסט

גופי שידור מובילים בארה"ב וחברת אייראו (Aereo) שטחו לאחרונה בפני שופטי בית המשפט העליון בארה"ב את טענותיהם הנוגעות לעתידה של חברת הסטארט-אפ - ולעתיד השידור כולו.

להחלטת בית המשפט יהיו השלכות מרחיקות לכת לגבי שידורי הטלוויזיה ברשת ומחשוב הענן, איכות התקשורת האלחוטית וגם על יזמים המנסים להמציא את הדבר הגדול הבא בתחום.

אייראו היא חברת סטארט-אפ בת שנתיים שלוכדת תכני טלוויזיה מהאוויר באמצעות אנטנות זעירות.התכנים מוזרמים ברשת לקהל המנוים שלה תמורת 8 דולר לחודש. החברה מציעה מגוון מצומצם של שידורים מרשתות השידור המובילות בערים מספר ברחבי ארה"ב ומנוייה יכולים לצפות ולהקליט את התוכניות במחשבים ומכשירי מובייל למיניהם.

צ צ'ט קאנוג'יה, מנכ"ל אייראו | צילום: בלומברג צ

למעשה לכל מי שבבעלותו טלוויזיה ואנטנה יכול לקלוט את ערוצי השידור - רשתות מובילות כגון Fox, ABC, NBC ו- CBS. אולם חברות כבלים כמו Comcast ו- Time Warner משלמות לגופי שידור אלו מיליארדי דולר עבור הזכויות לשידורים כחלק מחבילת הערוצים שהן מציעות.

אייראו, מצידה, טוענת כי עליה להיות פטורה מתשלום זה משום שהאותות שהיא לוכדת מהאוויר ומעבירה למנוייה באמצעות האינטרנט הם בחינם. חברות השידור הגישו נגד אייראו תביעה משפטית בגין הפרה כביכול של חוקי זכויות יוצרים בשל שידור תוכניותיהן ובגין הצבת איום על המודל העסקי של תעשיית השידורים.

האנטנות הזעירות של אייראו האנטנות הזעירות של אייראו האנטנות הזעירות של אייראו

אם יימצא כי אייראו פועלת באופן חוקי, הרי שגופי השידור חוששים שדבר לא יימנע מחברות הכבלים לאמץ את שיטת השידור שלה כדי להימנע מהוצאות של מיליארדי דולרים בגין תשלום לרשתות השידור עבור תכנים. כיצד תשפיע ההכרעה על צופי הטלוויזיה באשר הם? 

1. זה עלול להותיר את "חותכי הכבלים" עם אופציה אחת פחות

כ-10% מצופי הטלוויזיה האמריקאיים -"חותכי כבלים" כפי שהם מכונים - צורכים תכנים באמצעות אנטנות במקום לרכוש מנוי לשידורי כבלים או לווין. בנוסף, מספר קטן, אך הולך וגדל, של "חותכי כבלים" ביטלו לחלוטין את חבילות השידור והם מרכיבים את לוח השידורים שלהם משירותי סטרימינג מחברות כגון אייראו, נטפליקס והולו.

תומכיה של אייראו אומרים שאם החברה תפסיד בתביעה, היא כנראה תאלץ להפסיק את פעילותה, אך אם היא תנצח - רשתות השידור איימו כי יחסמו את אותות השידור שלהם ועל לקוחותיהם יהיה לשלם תמורת שידורים בסיסיים שעד כה ניתנים בחינם. כל אחד מהתרחישים עלול להותיר מיליוני צופים ללא יכולת לצפות בשידורים בסיסיים של הרשתות ללא תשלום.

מערך אנטנות אייראו מערך אנטנות אייראו מערך אנטנות אייראו

2. זה יכול לשנות את אופי צריכת תכני הספורט הבינלאומיים

ליגת הפוטבול הלאומית (NFL), וליגת הבייסבול האמריקאית (MLB) איימו לחדול משידורי המשחקים שלהם בערוצים הבסיסיים ולשדר אותם אך ורק באמצעות שידורי כבלים אם אייראו תצא כשידה על העליונה.

לליגות אינטרס פיננסי לצדד ברשתות השידור - הן מקבלות כ-100 מיליון דולר מתוך 300 מיליון הדולר הזורמים מחברות הכבלים והלוויין אל כיסיהן של ערוצי השידור תמורת תכנים.

צופים בפוטבול? המשפט ישנה את אופי השידור, צילום: איי אף פי צופים בפוטבול? המשפט ישנה את אופי השידור | צילום: איי אף פי צופים בפוטבול? המשפט ישנה את אופי השידור, צילום: איי אף פי

CBS, Fox ו-NBC משדרות את רוב משחקי ה-NFL בימי ראשון. FOX עדיין משדרת מספר משחקי בייסבול על אף שרוב המשחקים משודרים כבר בערוץ ESPN ו-TBS - שני ערוצים הזמינים אך ורק באמצעות מנוי לחבילת שידורי כבלים. אם איירו תנצח בתביעה ורשתות השידור הגדולות יישקלו את המשך שידוריהם בחינם, ייתכן שהצופים לא יוכלו כבר לצפות במשחקים אלו ללא מנוי.

3. חברות שירותי ענן עלולות להיקלע למחלוקות משפטיות

אייראו מזרימה את שידורי הרשתות לצופיה באמצעות שרתי ענן. פסיקה נגד איירו בבית המשפט העליון "מאיימת להפוך את תעשיית מחשוב הענן כולה לבלתי חוקית", כתב במאמר דעה שהתפרסם לאחרונה בוול סטריט, איל התקשורת והמשקיע של אייראו, ברי דילר.

אם אכן מפרה אייראו חוקי זכויות יוצרים, משמעות הדבר היא שעל ספקי שירותי ענן אחרים תוטל אשמה בגין סיוע למשתמשים לגשת לתכנים באופן בלתי חוקי, כך אומר ריצ'רד גרינפילד, אנליסט חברת מחקרי השוק BTIG.

יתכן שתואשם בשיתוף פעולה עם גנבי תוכן. דרופבוקס יתכן שתואשם בשיתוף פעולה עם גנבי תוכן. דרופבוקס יתכן שתואשם בשיתוף פעולה עם גנבי תוכן. דרופבוקס

כך לדוגמא, גוגל ודרופבוקס עלולות לגלות שחלה עליהן האחריות לפקח על התכנים המאוחסנים בשירותי אחסון הענן שלהן כדי להימנע מתביעות בגין הפרת זכויות יוצרים, כתב גרינפילד בבלוג שלו.

אולם היועץ המשפטי, המצדד בגופי השידור, טען בתקציר משפטי כי "אין סיבה מבוססת" לכך שפסיקה נגד אייראו תשפיע לרעה על תעשיית הענן. רוב שירותי הענן מציעים ללקוחות אמצעי גיבוי לתוכן חוקי, ואילו אייראו "ממלאת פונקציה שונה לחלוטין".

4. ייתכן שיפור באיכות האינטרנט האלחוטי

אם אייראו תזכה בתביעה וגופי השידור יממשו את איומם לחדול משידור אלחוטי של תכנים, ייתכן שהדבר צופן יתרון בלתי מכוון למשתמשי הסמארטפונים למיניהם. ככל שאנשים צורכים יותר תוכן באמצעות המכשירים הניידים שלהם, כך גם גדל העומס על טווחי שידור אלחוטי מה שגורם לניתוק שיחות טלפון ולירידה משמעותית במהירות הגלישה. על כן יש צורך לפתוח תדרי שידור נוספים לשימוש.

ממשלת ארה"ב מתכננת לערוך מכרז למכירת מספר תדרים לחברות התקשורת האלחוטית כדי שיוכלו לשפר את שירותיהן ולמנוע עומס על ערוצי השידור. ניצחון לאייראו עשוי להיות גורם מדרבן לחברות השידור למכור טווחי שידור נוספים לחברות האלחוט מה שיכול להוביל בתורו לשיפור באיכות שירותי סמארטפון.

"התוצאה ההגיונית היא שכל ספקטרום השידור יועבר לידי הגופים היכולים לעשות בו שימוש יעיל יותר באמצעים דיגיטליים", טען פליקס סלמון מסוכנות רויטרס.

5. הדבר עלול לחסום חדשנות

ישנם אלו המשווים את המחלוקת לגבי אייראו למחלוקת מלפני שלושה עשורים לגבי טכנולוגיה מאיימת אחרת: מכשירי הווידאו. בעת ההיא תעשיית הבידור תבעה את סוני בטענה כי היא מאפשרת ללקוחותיה להשתמש במכשירי וידאו לשם הקלטת תוכניות טלוויזיה לשם צפיה במועד מאוחר יותר. התובעים טענו כי יש במעשה משום גניבת זכויות יוצרים. אולם בית המשפט העליון דחה את התביעה.

תומכיה של אייראו טוענים כי ההחלטה העניקה ליזמים את החירות ליצור מגוון טכנולוגיות חדשות במשך שלושת העשורים מאז ללא חשש מתביעות משפטיות והם מודאגים שמא החלטה נגד איירו ישלול חירות זו.

אולם ערוצי השידור טוענות כי אם פעילותה של אייראו תתקבל כחוקית, היא עלולה להחניק את אותה החדשנות שאותה נועדו לקדם חוקי זכויות היוצרים."מה שעומד פה לדיון הוא זכותו הבסיסית של כל מי שמחזיק בזכות יוצרים לקבוע אם, כאשר ואיך ייעשה שימוש ציבורי ביצירתו. אין צורך לדחוק לשוליים את ההגנה שמעניקי חוקי זכויות היוצרים כדי לאפשר לחדשנות להמשיך ולהתקיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
14, זו רשת חברתית חדשה
אפשר ליצור רשת לכל טיול למשל. עשיתי טיול בפסח, 4 משפחות, הזמנו את כולם, נוצרה רשת, כולם שיתפו בזמן אמת, ועכשיו יש לנו את החוויה ארוזה ברשת עם כל החברים, בחינם, בלי פירסומות, בפרטיות, בלי כל הבלאגן של פייסבוק. כל החברים שלי עוברים לזה, נמאס לנו מהפיד המשעמם עם כל הפרסומות בפייס.
מיכל  |  26.04.14
12.
ההסבר הוא פשוט וחסר בכתבה
החברה פשוט "משכירה" אנטנה קטנטנה, מתוך המערך הענק שלה, ללקוח פרטי. באמצעות האנטנה הערוצים שהוא מעוניין בהם נקלטים ומועברים לחשבון שלו על הענן, משם הוא יכול להוריד לצפות לפי הצורך. הם בסך הכל תחנת מעבר ללקוח פרטי מאנטנה ייעודית שלו לחשבון הענן. אין כאן קליטה במרוכז ופיצול ללקוחות ע"ג אינטרנט. יש כאן מקרה מאוד ייחודי ומעניין שבו טכנולוגיה הומצאה לא לצורך שיפור משהו אלא בכוונה יחידה לעקוף מכשול חוקי....
PP  |  26.04.14
לכל התגובות