אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
3 הערות על האליפות של מכבי תל אביב צילום: אורן אהרוני

3 הערות על האליפות של מכבי תל אביב

מכבי תל אביב חוגגת אליפות שנייה ברציפות ו-21 בסך הכל. היריבות? בכלל לא קרובות מבחינה ניהולית או כספית

04.05.2014, 10:08 | אוריאל דסקל

1. כסף חשוב אבל הוא לא פני הכל

הרבה פרשנים נוטים לזלזל במכבי תל אביב ובעבודה הטובה שנעשית במועדון מאחר ש"זה הכל בגלל שיש להם הרבה יותר כסף מכל אחד" ו"בגלל שיש לה בעלים עשיר". ואולם, בשנה שעברה - מכבי חיפה הפסידה יותר כסף ממכבי תל אביב (יעקב שחר הפסיד 55 מיליון שקל בעוד שמיטשל גולדהאר 54 מיליון שקל) ואף אחד לא טען שמכבי חיפה היתה צריכה לזכות באליפות בגלל "שיש לה בעלים עשיר שהשקיע בה יותר מכל הבעלים האחרים". מכבי תל אביב מנוהלת על ידי מקצוענים, היא כמה דרגות מעל כל הליגה מהבחינה הזאת ומהבחינה הפיננסית. גם ההכנסות עולות, האוהדים (הלקוחות) מרוצים והקבוצה מנצחת. והאופק? לא מעורפל כמו זה שהיה לבית"ר ירושלים בזמנו של ארקדי גאידמק.  

קראו עוד בכלכליסט

שחקני מכבי תל אביב חוגגים אליפות. ליגת האלופות היא רק "חלום"?, צילום: ראובן שוורץ שחקני מכבי תל אביב חוגגים אליפות. ליגת האלופות היא רק "חלום"? | צילום: ראובן שוורץ שחקני מכבי תל אביב חוגגים אליפות. ליגת האלופות היא רק "חלום"?, צילום: ראובן שוורץ

2. המשכיות אינה טעות

האתגר הגדול כעת הוא לשמר את הסגל הקיים ולחזק אותו בשניים-שלושה שחקנים שיכולים לעשות את ההבדל בין אלופת ישראל שעשתה עונה יפה בליגת אירופה, לאלופת ישראל שמשחקת בליגת האלופות - למרות שמבחינתו של המנהל ג'ורדי קרויף "זה רק חלום". המשכיות היא המפתח להצלחה בכדורגל האירופי. קבוצות שמשחקות ביחד יותר זמן מצליחות יותר - וזה מוכח לאורך שנים של סטטיסטיקה. שמירה על קו ההגנה הקיים קריטי וכך גם תגבור הכוחות בשניים עד ארבעה שחקנים (יותר מזה עשוי לייצר בעיות ולא לפתור אותן). מכבי חייבת לחזק הקישור בשחקן יצירתי ואגרסיבי כדי לא תהיה תלויה כל כך בערן זהבי (מעורב ביותר מ-40% משערי קבוצתו) וגם חלוץ נוסף יכול להוסיף המון לקבוצה. למכבי תל אביב יש את הכסף להביא שחקנים ברמה מאוד גבוהה ומבלי לשלם עליהם פיצויים גדולים מדי מאחר שהם מסיימים חוזה. תומר חמד הוא אחד מהם.

3. הנכס ג'ורדי

פאולו סוזה די הודיע אמש שהוא יישאר בקבוצה. עונה שנייה עם מאמן זר היא כנראה הישג גדול עבור ג'ורדי קרויף. קשה לשכנע מאמנים זרים טובים להישאר כאן. אוסקר גארסיה העדיף לעזוב קבוצה שיכולה לשחק בליגת האלופות כדי להצטרף לקבוצה בליגת המשנה האנגלית - ולא רק בגלל הכסף. האופק בחו"ל, כנראה, יותר מושך. ג'ק אנגלידיס וגולדהאר צריכים לדאוג גם שההישגים של ג'ורדי קרויף יתחילו לעניין קבוצות מהליגות הגדולות של אירופה. מלאגה, למשל, כבר הביעה עניין בהחתמתו כמנהל ספורטיבי במהלך העונה - אבל מצבה הכלכלי לא אידיאלי. עם זאת, לא מן הנמנע שבגלל הקשרים שלו, הייחוס שלו וההצלחות המקצועיות שלו - הוא יקבל בקרוב הצעה שהוא לא יוכל לסרב לה. האתגר הגדול של ההנהלה הוא להתכונן ליום שאחרי קרויף - אפילו אם זה יקרה רק עוד שנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
מר אדי, תגובה מספר 2
בשנה שעברה ההפסד התפעולי של מכבי חיפה היה גדול מזה של מכבי תל אביב. במילים אחרות - גולדהאר הוציא מכיסו פחות מיעקב שחר. השנה התקציב של מכבי תל אביב הוקטן (וגדל בינואר חזרה מעט) והרווחים גדלו משמעותית, כך שגולדהאר הוציא מכיסו השנה פחות מבשנה שעברה. אני מעריך שגם יעקב שחר הוציא פחות, והמפסידה הגדולה העונה היא כנראה לא אחרת מאלונה ברקת בהפועל ב"ש. אז לא, זה לא מקרה גאידמק (שהוציא הרבה יותר מגולדהאר - בית"ר מכרו פחות מנויים ואני מעריך שגם פחות מרצ'נדייז וכד', בעוד שהתקציב היה גבוה משל מכבי בכ-30-40 מיליון ש"ח בממוצע). ואצל גאידמק ההוצאות הנלוות היו טיפה פחות גדולות מאצל גולדהאר (לצד פתיחת חנות וגם ערוץ טלוויזיה למיטב זכרוני, אני מעריך שלא הוצאו כספים רבים כ"כ על שירות לקוחות, פעילויות דומות ל"כל משחק הוא חוויה" וכל מיני דברים בסגנון). הבעיה בישראל היא שכאשר יש משהו יוצא דופן מקטינים אותו/מקצינים אותו, ומשתמשים בטיעונים מופרכים לצד התעלמות מעובדות פשוטות. יש סוג של קונצנזוס, שמוכתב ע"י התקשורת, שמכבי של גולדהאר היא מועדון אימתני ודורסני שמשתמש בעיקר בכסף שלו (ומביא מפלצות כמו דן איינבינדר, ברק בדש ובן רייכרט! וזהבי בסכום העברה שקטן מזה של עומרי בן הרוש, שהוא עוד מפלצת מקבוצה שירדה ליגה), בעוד שבפועל מדובר במועדון שהוא מופת ניהולית בביצה סרוחה של שכונתיות, שמשתמש בממון על מנת לבנות יציבות עתידית, שתביא לכך שהממון יהיה פחות חשוב בעתיד (כבר היום רואים סימנים לכך, כאשר השקעת הבעלים קטנה משנה לשנה וההכנסות גדלות) וייווצר איזון - או בקיצור, בונים כאן מועדון רציני באמת ראשון ראשון בישראל. את זה אפשר לעשות, בדרכים טיפה שונות (וגם בדומות אם מדובר במועדון כמו מכבי חיפה), כמעט בכל מועדון אחר בליגה. אוריאל דסקל, כותב המאמר, כתב על כך באתר זה בעבר.
מכביסט  |  06.05.14
2.
כל הכבוד למכבי אבל היא עשתה את המצופה
בוא נראה שנה הבאה כשיעקב שחר נכנס למירוץ החימוש והיה למכבי תחרות אמיתית אז נראה את קרוייף רק לשם השוואה ארקדי בלי ניהול ורק עם כסף גדול כמו לגולדהאר הביא לבית"ר בשנתיים 2 אליפויות וגביע(דאבל) אז בואו נשים דברים בפרופורציה ולא נעשה מקרויף איזה גאון, נכון הוא עושה עבודה מצויינת אבל הוא עושה את המצופה ואם כבר ניהול אולי תעשו כתבה על קרית שמונה, שירצקי ובכר זה מופת לניהול
אדי  |  04.05.14