אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התחרות תגבר? הממשלה אישרה את הרפורמה ליבוא מקביל של מזון יבש צילום: בלומברג

התחרות תגבר? הממשלה אישרה את הרפורמה ליבוא מקביל של מזון יבש

עיקרה של ההרפורמה הוא ביטול הצורך לקבלת אישור יבוא לכל מוצר ומוצר, כמו פסטה, אורו ודגנים, והעברת האחריות על מרכיביו ליבואן. מי שייבא מוצרים שלא יעמדו בתקן של משרד בריאות ייענש

18.05.2014, 12:10 | תומר גנון

הממשלה אישרה היום (א') את הרפורמה ליבוא מקביל של מזון יבש כגון פסטה, אורז דגנים ועוד. במסגרת הרפורמה תאמץ ישראל את הנוהל הקיים באיחוד האירופי המקל על יבוא מזון מסוג זה. אימוץ הנוהל עשוי להוביל להגברת התחרותיות ולהוזלת מחירים תוך הגדלת מגוון המוצרים.

עיקר הרפורמה היא ביטול הצורך לקבלת אישור יבוא ספציפי לכל מוצר ומוצר, והעברת האחריות על מרכיביו ליבואן. זאת תוך הטלת סנקציות פליליות על מי שהמוצרים שייבא לא יעמדו בסטנדרטים שיקבע משרד בריאות.

הרפורמה גובשה על ידי ועדת לוקר לבחינת הייבוא המקביל שבראשו עמד מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר וחברים בו מנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזו ומנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג וראש אגף תקציבים, אמיר לוי.

על פי נתוני הלמ"ס, הקף היבוא של מוצרי מזון לא רגישים מהווה חצי מסך יבוא מוצרי מזון לישראל, כשהיבוא הכולל נאמד בכ-4.3 מיליארד דולר. כיום, קיימות מגבלות על יבוא מזון, והצוות בחן דרכים להקל משמעותית על הליכי יבוא מזונות לישראל ולהוביל לכניסתם לישראל של מזונות מיובאים רבים, חלקם חדשים וחלקם כאלו שכבר נמכרים בארץ תוך שמירה על סטנדרטים גבוהים ורגולציה מתאימה בתחום הבריאות. עד כה משרד הבריאות דרש אישור פרטני לכל מוצר מזון מיובא. התהליך כלל דרישה להגשת טפסים רבים (תיק מוצר) וכרוך בהליך בירוקרטי נפרד לכל פריט מזון וכן בדיקות מדגמיות של המזון המיובא.

דגנים, צילום: איי אף פי דגנים | צילום: איי אף פי דגנים, צילום: איי אף פי

כאמור, הרפורמה תחול על מוצרי מזון שאינם רגישים דוגמת דגני בוקר, ביסקוויטים, קרקרים, חטיפים, פסטות, אורז, קטניות ולא תחול על מזון שמוגדר רגיש (מזון מן החי, מזון לתינוקות ומזון שיש לגביו חשש מסיבות שונות - לגבי מוצגים אלה תיוותר דרישה לאישור פרטני). עוד סוכם כי רשימת המזונות הרגישים תעודכן מעת לעת.

במסגרת אימוץ ההחלטה בממשלה, יוטל על שרת הבריאות לגבש בתוך 45 ימים תזכיר חוק לשינוי חקיקה לטובת יישום הרפורמה. עוד המליץ הצוות כי תוקם יחידת אכיפה מיוחדת , ייעודית לנושא יבוא המזון, ולקראת גיבוש תזכיר החוק תתבצע עבודת מטה של משרדי הבריאות והאוצר להקמתה.

עד להשלמת החקיקה, ועל מנת להקל על יבואני המזון באופן מיידי, המליץ הצוות כי משרד הבריאות יקל בעניינים מסויימים הנוגעים ליבוא של מזון רגיל במסגרת החוק הקיים, ולפיכך במסגרת החלטת הממשלה מודיע משרד הבריאות כי יפרסם הנחיות ליבוא מזון באמצעות ספקים ולא רק מהיצרן במישרין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות