אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בחירתו של בלאט צילום: עוז מועלם

בחירתו של בלאט

על דבר אחד קשה להתווכח - מכבי תל אביב היא בבואה של מדינת ישראל. ואם בלאט יעזוב אותה, זה מאותה סיבה שהרבה ישראלים עוזבים את הארץ

21.05.2014, 23:30 | אופיר פרבר

יש שאומרים על מכבי תל אביב שהיא הקבוצה של המדינה, יש שאומרים עליה שהיא מדינה שיש לה קבוצה וישנם כאלה שסולדים מכל סממן לאומי שמתלווה להישגים הבלתי נתפשים של המועדון הזה. אבל על דבר אחד קשה להתווכח – מכבי תל אביב היא בבואה של מדינת ישראל.

קראו עוד בכלכליסט

בלאט. מדינת ישראל היא כבר לא ברירת מחדל ובעידן שבו כמעט כל אחד יכול להצהיר שהוא צאצא של איזה סבא פולני ולחיות בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי, אנחנו הופכים אט אט למדינה שרוב אזרחיה נמצאים בה קודם כל מתוך בחירה, צילום: עוז מועלם בלאט. מדינת ישראל היא כבר לא ברירת מחדל ובעידן שבו כמעט כל אחד יכול להצהיר שהוא צאצא של איזה סבא פולני ולחיות בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי, אנחנו הופכים אט אט למדינה שרוב אזרחיה נמצאים בה קודם כל מתוך בחירה | צילום: עוז מועלם בלאט. מדינת ישראל היא כבר לא ברירת מחדל ובעידן שבו כמעט כל אחד יכול להצהיר שהוא צאצא של איזה סבא פולני ולחיות בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי, אנחנו הופכים אט אט למדינה שרוב אזרחיה נמצאים בה קודם כל מתוך בחירה, צילום: עוז מועלם

אפשר למצוא את זה בכל כך הרבה מקומות ובכל כך הרבה פרטים – קטנים וגדולים, בהקבלה בין חיפושה של המדינה הצעירה אחר ההכרה הבין לאומית לקושי הגדול לשכנע את אלופת ברה"מ לשחק מול אלופת ישראל הנצחית, בהקבלה בין מדינה שעצם הקמתה וקיומה הוא נס בלתי נתפס לכך שמאחורי כמעט כל הישג גדול של המועדון הצהוב עומד נס שנכנס לספרי ההיסטוריה של הכדורסל האירופי. אפשר למצוא את זה בנאום הניצחון של יצחק רבין ז"ל שדיבר על השגיות שמקורה בכח הישראלי בתוספת סיוע אמריקאי, בהפיכתה של מכבי באופן בלתי רשמי לשגריר מן המניין ובאינספור מקומות נוספים.

אך נדמה שאת ההשתקפות המעניינת ביותר מוצאים במקום שהיה המשמעותי ביותר – אז ב-1977 כשהמוני ישראל צפו במשחק בשחור לבן וגם היום בעידן ה HD – ההשתקפות הזאת בולטת היטב בעמדת המאמן.

אז, כשמכבי עשתה זאת בפעם הראשונה, עמד על הקווים רלף קליין ז"ל, ניצול שואה, ציוני אך יחד עם זאת יהודי שהגיע ונשאר כאן גם בגלל הסיבה שאין לו שום מקום אחר ללכת אליו - באותה תקופה זו גם היתה הזהות המוחלטת של מדינת ישראל. מדינה שבה לבבות רבים כל כך הדחיקו את האסון הנוראי כל כך כדי לבנות את חייהם כמנצחים בארץ ישראל.

באותם הימים ובמקביל לזכיה ההיסטורית בגביע האירופי הראשון, המשק הישראלי הקטן והסגור אילץ את ראש הממשלה להתפטר בגלל שאשתו החזיקה בחשבון דולרי, באותם הימים הקשר עם העולם החיצון היה מחושב ומפוקח.

העולם השתנה. מדינת ישראל הסירה חסמים ונפתחה לעולם, רמת החיים עלתה וישראלים רבים החלו לטייל ברחבי הגלובוס, התרבות המערבית החלה להתפשט בקצב גובר ובין אם רצינו בכך ובין אם לא, עם ישראל הפך להיות ככל העמים. רק סוגיה אחת נותרה בלתי פתורה - הפער העצום בין הרגש והרצון להחרים את גרמניה, לא לראות שום סממן גרמני ולא לשמוע את הניב של השפה הזאת לבין הרצון להשתלב ולא לשקוע ברגשי נחיתות.

 את הדיסוננס הזה פתר לא אחר מאותו רלף קליין שלא רק שחזר אל המקום בו השתנו חייו לנצח, אלא גם עשה זאת כמנצח. רלף קיבל על עצמו את תפקיד מאמן הנבחרת הלאומית הגרמנית והצעיד אותה לאולימפיאדה ולאליפות העולם. כניצול שואה הצהיר רלף שהוא זוכר הכל אך לא נותן לזיכרונות הקשים למנוע ממנו לבנות את חייו ולנצח וכך עשתה גם מדינת ישראל שהחלה להחצין יותר ויותר את יחסיה עם גרמניה.

חלפו שנים ומדינת ישראל המשיכה להשתנות. כיום מדברים על בריחת מוחות, על יוקר המחיה שגורם ללא מעט אזרחים להשתקע באותן המדינות שבעבר אבותיהם נרדפו.

מדינת ישראל היא כבר לא ברירת מחדל ובעידן שבו כמעט כל אחד יכול להצהיר שהוא צאצא של איזה סבא פולני ולחיות בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי, אנחנו הופכים אט אט למדינה שרוב אזרחיה נמצאים בה קודם כל מתוך בחירה. גם כאן משתקפת היטב דמותה של מכבי תל אביב מודל 2014 , וגם כאן בראש ובראשונה בעמדה המשמעותית ביותר בקבוצה הזאת, עמדת המאמן.

דיוויד בלאט, אלוף אירופה וזוכה מדליית הארד באולימפיאדה עם נבחרת רוסיה, אלוף איטליה והמאמן הטוב ביותר באירופה, יכול להיות ולאמן בכל מקום בעולם והוא בכל זאת נמצא כאן, בישראל, כדי להרים את אלופת ישראל, בכל פעם מחדש, לגבהים חדשים. דיוויד בלאט הוא הישראלי המוכשר שנמצא כאן מתוך בחירה. דיוויד בלאט הוא סמל ליכולת שלנו להצליח בזכות האמונה, הנחישות והמח היהודי – תכונות שאנחנו כל כך אוהבים ליחס למדינה בה אנו חיים.

דיוויד בלאט הוא הדמות המזוהה ביותר עם ההצלחה של מכבי תל אביב לקחת את גביע אירופה השישי שלה, כנגד כל הסיכויים.

אך בלאט, לצערו ולצערנו, הוא באותה נשימה גם סמל לחוסר ההערכה שאנו מביעים לפעמים כלפי אלה שמביאים גאווה לכולנו ואם הוא לא ימשיך לעמוד על הקווים בנוקיה בשנים הקרובות, גם זה ינבע מסיבה ישראלית כל כך.

הכותב הוא מנהל שיווק בקסם תעודות סל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
מכבי תל אביב היא בבואה של מדינת ישראל??
"על דבר אחד קשה להתווכח – מכבי תל אביב היא בבואה של מדינת ישראל" - איך הגעת לשטות הזו?? זה המשפט הכי טיפשי שקראתי כבר הרבה זמן בכלכליסט. מכבי תל אביב בנויה - רובה ככולה - מזרים. בסדר, חלקם "מתאזרחים", אבל דיוויד בלו ואלכס טייוס ישראלים כמו שאני נולדתי בזמביה. ביום שהם יעזבו את מכבי הם יעופו חזרה לארה"ב כמו כלום בלי להביט לאחור. בלו כבר עשה את זה, ויעשה את זה שוב. תראה לי כמה נקודות גיא פניני - השחקן הישראלי המרכזי של הקבוצה - קלע בפיינל פור הזה. רוצה תזכורת? אפס. פשוט אפס. 28 דקות בשני המשחקים ביחד - ו-0 נק'. כמה ישראלים עוד שותפו במשחקים חוץ ממנו? אחד. יוגב אוחיון. זהו. ממש קבוצה ישראלית. רוצה קבוצה ישראלית - כזו שבאמת מייצגת ישראליות? - נסה את רוב קבוצות ליגת העל האחרות: הפועל ירושלים, מכבי חיפה, הפועל ת"א (שאת הקהל שלהם אני באמת לא סובל). כל אלה ישראליות הרבה יותר. ירושלים גם זכתה כבר ביול"ב - למעשה המפעל הבינלאומי היחיד שלא מדיר אותה משורותיו (להלן היורוליג). אם יש משהו שמכבי תל אביב לא מייצגת - זו ישראליות. יודע מה? לפחות לא את הישראליות היפה. היא דוחפת, דורסת, יורקת על כולם בקשת, ואז בוכה על מר גורלה כשהיא לא מקבלת את מה שהיא רוצה. הישראלי המכוער בהתגלמותו. שום דבר להתגאות בו. חשוב לי להדגיש: עיני אינה צרה בהצלחות של מכבי. אני באמת שמח בשבילם. לא התאבלתי על הניצחון שלהם, ואני גם לא מאלה שקפצו באוויר משמחה. אני לא מלאה שקופצים על עגלות ברגע שזוכים בגביעים/אליפויות. אבל אין למכבי שום קשר לישראליות. זו קבוצה אמריקאית עם 4 ישראלים בסגל (שניים מהם לא משחקים דקה כל העונה - לא בארץ ולא באירופה) ובעלי בית ישראלים (שגם חלקם יושבים בארה"ב). זהו. קח את הדברים האלה בפרופורציות.
גיא  |  22.05.14
5.
עובדים זרים...עושים את העבודה..."הקבוצה של המדינה"??
מכבי תל-אביב, היא מכונת יחצנות משומנת וממומנת, בימים שעוד אנשים חיו ונשמו אידאולוגיה, אהבת הארץ ופטריוטיות, מכבי תל אביב חשבה יחסי ציבור, שיווק ורווח נקי. שחקני נשמה ששיחקו בשביל הדגל והורידו דמעה בהשמעת ההמנון היו בכל הארץ, אולם בעוד שבשאר הקבוצות השחקנים המשיכו להוריד דמעה, במכבי הוחלפו אט אט השחקנים בשכירים, מתוגמלים כיאות שאין להם מושג מה מילות ההמנון וגם לא מעניין אותם. ומה קורה אם יש בעיות עם השחקנים- מכבי פוטרת אותן במהירות ובנחישות, מוחצת כל יריב אפשרי - נמצאת בצד האפור של החוק, מעלימה עין ומה לא - העיקר - להיות בראש! שחקן שאינו יהודי אינו יכול לשחק בליגה - אין בעיה, :נגייר" אותו. "נאזרח" אותו, נפעיל מכונת יחסי ציבור ולובי ונשנה את החוק בשבילו. שחקן משתולל בשעות הערב בבארים - אין בעיה, נטפל בזה בשקט, שמעון ידבר עם המשטרה, מוני יטפל בשאר - הכל בסדר - רק לא לעורר גלים ופרסום שלילי על המועדון. שחקן משתמש בסמים עד אובדן הכרה, שחקן שותה לשוכרה ופוגע באנשים אחרים...הכל בסדר - מכבי תשתיק את הכל... ועוד ועד מכונת היחצנות , וכלי התקשורת השותפים לה, הביאה את מכבי לתודעת הקבוצה של המדינה, בעוד שהיא לא מייצגת כלל את המדינה, רק את עצמה, הרי כל כשרון אחר שנולד בקבוצה אחרת, סונוור מיד על ידי חוזה שמן והושב על הספסל במכבי- העיקר שלא יהווה תחרות. בושה וכלימה - פעם אמר לי אדם חכם: אף פעם אל תעשה את עצמך גדול על ידי הקטנת אחרים. לצערי זה מה שמכבי עושה לקבוצות האחרות בליגה שלנו - לוקחת מהן את הכשרונות המקומיים, עם כיס עמוק שוכרת זרים, וגורמת לקבוצה אחת מול כל השאר. מר בלאט מייצג את התפיסה הזו - אני עושה מה שטוב לעצמי, אם היום כאן אני ארגיש יותר חשוב אלך לשם, ואם מחר שם ארגיש יותר תורם-אלך לשם וכו וכו
יחזקאל , רמת גן  |  22.05.14
לכל התגובות