אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
במקום האוסטרלים? בולגריה מתעניינת ברכישת גז ממאגר לווייתן

במקום האוסטרלים? בולגריה מתעניינת ברכישת גז ממאגר לווייתן

במהלך ביקור של משלחת בדרג בכיר מבולגריה בארץ, נשמעו הצהרות על רצון לרכוש גז ישראלי שיגיע ממאגר לווייתן ועד לחלק ממדינות הבלקן. בשותפות לווייתן אישרו כי נערכו שיחות ראשוניות בנושא

21.05.2014, 14:19 | ליאור גוטמן

על רקע ביטול עסקת הענק עם וודסייד האוסטרלית, דיווחים בעיתונות הזרה מלמדים למה בעלי מאגר לווייתן חושבים שהם יצליחו למצוא לקוחות קרובים יותר מאשר שווקי מזרח אסיה. בימים האחרונים ביקרה בישראל משלחת רמת דרג מבולגריה שם נשמעו הצהרות על רצון לרכוש גז ישראלי שיגיע ממאגר לוויתן ועד לחלק ממדינות הבלקן.

קראו עוד בכלכליסט

הרעיון למכור גז לשם אינו חדש ולמעשה כבר לפני כשנה קיבלה ישראל הצעה רשמית להתחבר לרשת ההולכה האדריאטית שמסוגלת להולך גז עד לאיטליה. בסביבת שותפות לוויתן מאשרים שהיו שיחות ראשוניות בנושא אולם הדבר תלוי בפיתוח מאגר לווייתן עד תומו ובחיבור צנרת צפונה עד לחופי טורקיה, פעולה שתושלם רק לקראת סוף העשור.

מאגר לווייתן מאגר לווייתן מאגר לווייתן

הלילה הודיעה נובל אנרג'י, שמחזיקה בכ-40% ממאגר לווייתן, כי עסקת הענק מול וודסייד האוסטרלית אינה עומדת יותר על הפרק. בהודעה שהוציאה החברה באתר שלה נמסר שהמגעים לקראת חתימת החוזה הסתיימו. מנכ"ל ויו"ר נובל אנרג'י צ'ארלס (צ'אק) דווידסון אמר שבשנה האחרונה הביקוש המקומי השתנה, כך שלא ברורה נחיצותה של וודסייד כדי לפתח את המאגר. לדבריו, וודסייד הובאה למאגר כדי לנצל את המומחיות שלה בייצוא גז נוזלי, אולם התעוררות של שווקים אזורים, להם נדרשת הולכה "רגילה" באמצעות צנרת, שינו את התמונה והפכו את החיבור עם וודסייד לפחות רלוונטי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
הסיבה העיקרית לביטול, דרחשןץ מס הכנסה
מצד אחד הם קבעו שמס רווחי הפקת גז יקבע לפי המחיר הסופי לצרכן וזאת מאחר שבעלי הזיכיון היו אמורים להיות גם בעלים לפחות חלקיים של מתקן ההנזלה, מצד שני הם לא היו מוכנים להכיר בהוצאות הקמת מתקן ההנזלה כהשקעת פיתוח השדה אלא רק כהשקעה רגילה שמנוכה לפי פחת שנתי לאורך חיי הפרויקט, זה יצר סיכון תזרימי גדול. לעומת זאת, במכירות גז בצנרת, מי שיקים את הצנרת ויהיה הבעלים שלה יהיו צדדים שלישיים או רוכשי הגז ולא החברות מפיקות הגז ולכן המס יהיה לפי מחיר המכירה בכניסה לצנרת ולא המחיר הסופי לצרכן.
אחד העם  |  21.05.14
לכל התגובות