אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המו"מ כשל: קרן IGP של חיים שני ומשה ליכטמן לא תשקיע באייבריו צילום: עמית שעל

המו"מ כשל: קרן IGP של חיים שני ומשה ליכטמן לא תשקיע באייבריו

הקרן התעניינה ברכישת 25% מחברת התקנות התוכנה החינמיות, אך המייסדים חששו לסכן את שליטתם. נוסף לכך התגלתה מחלוקת בין הצדדים על הערכת שווי החברה

22.05.2014, 08:57 | אסף גלעד

לאחר מו"מ קצר החליטו חיים שני ומשה ליכטמן מקרן ההון סיכון IGP לוותר על ההשקעה בחברת אייבריו (iBario) מאור יהודה. IGP ניהלה מו"מ לרכישת כ־25% ממניות אייבריו, חברה העוסקת בהורדות תוכנה חינמיות ובפרסום מקוון, ונקודת המחלוקת ביניהם היתה שווי החברה ורוחב השליטה שיקבלו שני וליכטמן. לפי הערכות, השניים העניקו לחברה תג מחיר של כ־100 מיליון דולר, ואילו המייסדים נתנו לה שווי גבוה בהרבה - 150 מיליון דולר לכל הפחות. אייבריו, חברת תוכנה פרטית שצמחה במהירות מאז שנת 2008, מייצרת כיום הכנסה בקצב של 90 מיליון דולר ורווח נקי של כ־10 מיליון דולר בשנה.

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה התקבלה, ככל הנראה, באופן הדדי - שני וליכטמן ביקשו לקבל שיעורי אחזקה שיעניקו להם משקל רב בהצבעות ושליטה רחבה בפעילות החברה, אך מנהלי אייבריו, שכבר מתחילת המו"מ הבהירו לשניים שאין בכוונתם לאבד את השליטה בחברה - לא יכלו להיענות לבקשתם. נכון לעכשיו הופסק המשא ומתן, אך מנהלי אייבריו ממשיכים לעדכן את הקרן בהתקדמות החברה.

שני. ההחלטה התקבלה כנראה באופן הדדי, צילום: עמית שעל שני. ההחלטה התקבלה כנראה באופן הדדי | צילום: עמית שעל שני. ההחלטה התקבלה כנראה באופן הדדי, צילום: עמית שעל

תצורת הפעילות של קרן שונה מעט מזו של קרנות הון סיכון אחרות - במקום להשקיע בסטארט־אפים וחברות בתחילת דרכן היא משקיעה עשרות מיליוני דולרים בחברות הייטק בוגרות המוכרות מעל ל־20 מיליון דולר בשנה, באופן שיעניק לה 20%–50% אחזקה בחברה בממוצע. בעקבות ההשקעות, מצפים שני וליכטמן להפוך למשקיעים אקטיביים ומשפיעים בחברות ואף לקבל בהן מעמד של יו"ר. מכך ככל הנראה חששו המייסדים והמנהלים של אייבריו אמיל פוזיילוב, יפי גורני, פבל סנדלר, פליקס לשנו ומייק פיטרס - אובדן השליטה המלאה במהלכי החברה.

החברה מעסיקה כיום כ־60 עובדים, ולאחרונה ניהלה מו"מ למיזוג עם בבילון שלא הבשיל על רקע מחלוקות בנוגע לשוויי שתי החברות. החברה ממומנת מהכנסותיה בלבד ומעולם לא גייסה הון חיצוני. עיקר הכנסותיה מגיע אליה ממנוע התקנות התוכנה החינמיות InstallBrain ורשת הפרסום RevenuHits. בשנה האחרונה אייבריו חשופה למשבר שתוקף את תעשיית התוכנות החינמיות - גוגל החליטה לצמצם את היקף ההורדה של סרגלי כלים מבוססי מנוע חיפוש ותוכנות חינמיות שאינן מורשות על ידיה לדפדפן כרום. מהחברות ומקרן IGP לא התקבלה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות