אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד האנרגיה לבג"ץ: בחצי השנה הקרובה לא יוענקו אישורי יצוא גז מישראל

משרד האנרגיה לבג"ץ: בחצי השנה הקרובה לא יוענקו אישורי יצוא גז מישראל

העמותה לכלכלה בר-קיימא עתרה לבג"ץ בבקשה לתקן לאלתר את שטר החזקה של מאגר הגז לווייתן. לטענתה בין השאר, זיכיון הפקת הגז ממאגר לווייתן וגם אפשרות המכירה משם, אינה תקינה כיוון שלא נקבעה סוגיית הפיקוח על המחיר

26.05.2014, 12:27 | ליאור גוטמן

להערכת משרד האנרגיה, בששת החודשים הקרובים לא יוענקו אישורים ליצוא גז מישראל. כך הצהירה אתמול (א') פרקליטות המדינה, בתגובה לעתירה לבג"ץ שהוגשה לפני כשבועיים נגד יצוא הגז מישראל.

קראו עוד בכלכליסט

העתירה נגד יצוא הגז מישראל הוגשה על ידי עו"ד אפי מיכאלי שמייצג את העמותה לכלכלה בת-קיימא. לטענת העמותה, זיכיון הפקת הגז ממאגר לווייתן וגם אפשרות המכירה משם, אינה תקינה כיוון שלא נקבעה סוגיית הפיקוח על המחיר, הציבור לכאורה לא שותף בקבלת ההחלטות ואילו המדינה אינה מתחייבת להכפיף חוקים או תקנות של משרדים אחרים על המאגר, בעיקר בתחום איכות הסביבה.

   

לפי המדינה בתשובתה לבג"ץ, במידה ומשרד האנרגיה יקבל לידיו חוזה חתום ליצוא גז מישראל, הן ממאגר לווייתן והן ממאגר תמר, המדינה תודיע על כך לבית הדין לפחות 10 ימים מראש, כדי שזה יוכל לפסוק אם לאשר את המהלך או לא.

קידוח תמר, צילום: אלבטרוס קידוח תמר | צילום: אלבטרוס קידוח תמר, צילום: אלבטרוס

המדינה הודיעה לבג"ץ שהיא דוחה מכל וכל את הטענות בעתירה, וביקשה לדחות בקשה למתן צו ביניים נגד הזיכיון שניתן לשותפות לווייתן וגם לקיים דיון דחוף בנושא ולא יאוחר מ-14 בנובמבר כדי להביא את הסאגה הזאת לידי סיום. 

 יהודה בראון, יו"ר העמותה לכלכלה בת-קיימא אמר בתגובה לתשובת המדינה כי: "אחד מיסודותיה של העתירה נגע להיעדרו של הליך בסיסי של שיתוף הציבור בהליכים הנוגעים למתן היתרים מכח חוק הנפט. כעת, משהוגשה העתירה, המדינה מבינה כי אין כל דרך להמשיך במידורו של הציבור הרחב והיא מבקשת לדחות את הבקשה למתן צו ביניים תוך התחייבותה להודיע 10 ימים מראש על כוונתה ליתן אישורי ייצוא לבעלי החזקות במאגר לוויתן. כעת – בניגוד להליך מתן שטרי החזקה עצמם – מצהירה המדינה כי היא מוכנה להתחייב בפני בית המשפט כי אישורי הייצוא יוצגו לציבור הרחב באופן שניתן יהיה לשפוט את תוכנם בטרם חתימתם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
למה אתם לא מספרים לציבור על מה העתירה באמת?
הנושא העיקרי של העתירה זה לתקן את החזקה כדי להבטיח שבמקרה של תקלה או בעיה בגז, אפשר יהיה להבטיח שהגז יופנה למשק הישראלי ולא ימשיכו לייצא אותו. חוק הנפט מ1952 שומר על זכויות הציבור בגז, כך שבמקרה של בעיות נוכל לשמור את הגז למען המשק, שטר החזקה מנסה לכופף את החוק , כך שהוא אומר שכן, נשמור את הגז לישראל במקרה צורך , אבל לא גז שנמצא בחוזים לייצוא, היות וחוזים בגז נחתמים ל-20 שנה זה אומר שהממשלה מנסה לרוקן את החוק. כמו שיגידו - אסור לגנוב , למעט אחרי 12 בלילה.
רונית  |  26.05.14