אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נאס"א מציגה: סטרימינג לירח, אינטרנט בין כוכבים

פורצי הדרך

נאס"א מציגה: סטרימינג לירח, אינטרנט בין כוכבים

סוכנות החלל פיתחה בשיתוף עם המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס טכנולוגיית תקשורת מבוססת לייזר. ביכולתה להעביר מסרים ואפילו וידאו HD לחלליות ולוויינים. זאת, בצורה חסכונית בהרבה מתקשורת הרדיו הנהוגה כיום

26.05.2014, 17:14 | הראל עילם
בקרוב יוכלו אסטרונאוטים לבדוק מיילים גם על הירח: נאס"א ו-MIT הצליחו לפתח טכניקה המאפשרת יצירת חיבור אינטרנט מהיר, זול ויעיל עם תחנות חלל ומעבר להן על ידי שימוש בלייזר תקשורת. הטכנולוגיה תוצג באופן רשמי בחודש הבא בסן חוזה, בכנס האופטיקה הבינלאומי CLEO.

קראו עוד בכלכליסט

עד היום, רוב התקשורת עם ספינות חלל ותחנת החלל הבינלאומית בוצעה על ידי שימוש בתדרי רדיו, שיטה שדורשת לא מעט אנרגיה ומעבירה מסרים באיטיות יחסית. רעיון השימוש בלייזר לתקשורת בין כוכבית אינו חדש, אך נחשב במשך שנים רבות כבלתי ישים בשל הדרישה בכיוון מדויק מאוד של הקרן והפיזור שלה במעבר דרך האטמוספירה.  

קיוריוסיטי, יש לך טלפון, צילום: אם סי טי קיוריוסיטי, יש לך טלפון | צילום: אם סי טי קיוריוסיטי, יש לך טלפון, צילום: אם סי טי

חוקרי נאס"א ו-MIT הצליחו להעביר מסרים מבוססי לייזר לחלל בעזרת ארבעה טלסקופים קטנים. המסר הועבר ללוויין של נאס"א שמקיף את הירח, במרחק של כ-385 אלף קילומטר מכדור הארץ. החיבור איפשר העברת נתונים בקצב של 19 מגה-ביט לשניה, רוחב פס שמספיק לשידור סרטים באיכות HD בסטרימינג. וכל זה, בצריכת אנרגיה נמוכה יחסית. הטכניקה החדשה תאפשר לתקשר עם עצמים בחלל - לוויינים, חלליות וגשושים - במהירות רבה מבעבר.  

"אנחנו מרגישים בטוחים בטכנולוגיה שלנו. הניסויים היו מצוינים ומאוד קרובים למה שציפינו" אמר מארק סטיבנס, ממעבדת לינקולן ב-MIT. ככל הנראה שחלליות העתיד של סוכנויות החלל יוכלו להיות יעילות יותר ולקיים תקשורת רציפה עם מרכז הבקרה בכדור הארץ.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות