אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

בשולי הרשת

שיתפת? חשפת: משל השמלה השקופה

פיתוח של סטודנט לעיצוב מותח ביקורת על תרבות שיתוף המידע במדיה החברתית; הוא משתמש באפליקציית מובייל ובשמלה שחלקים ממנה הופכים שקופים כדי לחצות את הגבול שבין חשיפה דיגיטלית ופיזית

14.06.2014, 21:59 | שירות כלכליסט
אנו חיים בחברה בה ענקיות הטכנולוגיות דוחפות אותנו לחשוף כמה שיותר מעצמנו, לשתף מידע עם זרים וחברים. האינטרס הוא כידוע כלכלי – כדי שמפרסמים יוכלו לדעת עלינו יותר ולהתאים לנו פרסומות. פרויקט חדש מותח ביקורת מעניינת על התפיסה הזו: הוא הופך את חשיפת המידע לחשיפת הגוף.

קראו עוד בכלכליסט

שואדי צ'ן, סטודנט לעיצוב מאוניברסיטת ניו יורק, הציג שמלה חכמה, שחושפת חלקים מן הגוף בכל פעם שהמשתמשת משתפת מידע ברשת.

השמלה הודפסה במדפסת תלת ממד ומורכבת מ-20 מקטעים בתצורת רשת, שמסונכרנת לאפליקציית מובייל. המקטעים חסומים בפלסטיק בליטוש שהופך אותו לשקוף בזווית מסוימת ואטום

– באחרת. בתוך השמלה יש מעבד מבוסס ארדואינו, שיחשוף חלקים מהגוף בכל פעם שהמשתמשת תשתף תמונה או סטטוס, תפרסם נתוני מיקום וכיו"ב.

הפיתוח הוא אמנותי ולא נועד להפוך למוצר צריכה. בנוסף, הלגיטימציה שאנו נותנים לחשיפת מידע ברשת אינה עולה בקנה אחד עם תפיסת הפרטיות שלנו בכל הנוגע לגופנו; אף אחד לא רוצה לחשוף את גופו בשביל לפרסם תמונה באינסטגרם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
יש לפניי 6 תגובות ואף אחת מהן לא מתייחסת למימד חשוב מאוד:
שוב משתמשים בגוף האישה, כחפץ, כדי להעביר מסר! נמאס כבר שאנחנו מוחפצות כל הזמן לכל מטרה יא חבורת #%^&#^!!! אפשר הרי להעביר את אותו המסר בלי להחפיץ אותנו ש-ו-ב! אפשר היה להלביש גבר למשל בבגד שהופך לשקוף! אפשר היה לבנות כל מבנה שהוא ולהעביר בעזרתו את אותו המסר! למשל, דירת חדר שבתוכה יושב/ת סטודנט/ית וכל חשיפה שלה ברשת חושפת עוד חלק מהבית והופכת אותו לשקוף! המסר שהיה עובר היה חזק בהרבה - כי כאן בעצם מעבירים מסר כפול: 1. חשיפת מידע ברשת עלולה להיות מאוד מסוכנת לפרט. 2. אישה שחושפת את גופ מסכנת את עצמה. והמסר השני הוא מסר מסוכן כי הוא שוב (בפעם המיליון) שם את האחריות הבלעדית לאלימות כלפי נשים נערות וילדות - עליהן! הקורבנות!! בלי גרם של אחריות על כל הסוטים האנסים הפדופיליום וההבופילים באשר הם!!
תל אביבית  |  15.06.14
6.
אנשים יעשו מזה בדיוק את ההיפך
הרעיון עצמו מאוד פשוט, לוקחים שני חומרים בקיטוב הפוך ואז מרימים זרם באחד מהם והקיטוב משתנה ואז הצרוף לעשה שקוף. הרעיון לחבר את זה לאפליקיה הוא גדול!. בל אנשים לא יבינו את זה בתור מיצג נגד השיתוף אלא יהפכו את זה למשחק שבו נשים (בעיקר) ילבשו בגדים שכאלו יחשפו את גופן לפי "דרישת הקהל". מעין חשפנית טכנולוגית. אנשים לא מבינים עדיין את מהות החשיפה של הרשתות החברתיות וד כמה הם למעשה ויתרו על הפרטיות שלהם. הייתה כתבה באצרות הברית שלקח חודשיים למצוא רוצח מאחר וא הייתה לו חתימה דיגיטאלית. האיש פשוט הלך לרצוח ללא הטלפון הנייד שלו. לא צייץ "אני הולך לרצוח" בטווטר ולא כתב סטוס "אני רצחתי" בפייסבוק... מה שגרם למשטרה לעבוד קשה מאוד כדי למצוא אותו (משהוא שואמר משהו על המשטרה ובעיקר על זה שאנשנים חיים במציאות וירטואלית יותא מאשר בחיים האמיתים).
יוסי , אילת  |  15.06.14
לכל התגובות