אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפרקליטות פתחה בהליכי הסגרת מנהל השקעות לשעבר שנמלט מישראל צילום: שאטרסטוק

הפרקליטות פתחה בהליכי הסגרת מנהל השקעות לשעבר שנמלט מישראל

ולדימיר יבסטפייב, מנהל השקעות לשעבר בד"ש איפקס, יצא לפני כחודשיים מישראל לאחר שהוגש נגדו כתב אישום על תרמית בניירות ערך

24.06.2014, 21:23 | תומר גנון

הפרקליטות פתחה בהליכי הסגרה של מנהל השקעות לשעבר בד"ש איפקס שנמלט מישראל לאחר שהוגש נגדו כתב אישום על תרמית בניירות ערך. המנהל, ולדימיר יבסטפייב, יצא לפני כחודשיים מישראל ולא שב.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת דיון שנערך היום בכתב האישום הודיעה הפרקליטות לשופט בית המשפט המחוזי בת"א, חאלד כבוב, כי הגישה בקשה להסגירו. במקביל התיר בבית המשפט לפרסם את שמו של נאשם נוסף - איש העסקים יצחק בביוב.

על פי כתב האישום, יבסטפייב גרף למכריו ולמקורביו רווח העולה על 6 מיליון שקלים, תוך שימוש בחשבונות הלקוחות בד"ש אייפקס. חלק מהרווח היה על חשבון הלקוחות. כתב האישום מייחס לו עבירות של תרמית בניירות ערך, גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון. יחד עם ליבסטפייב נאשם בפרשה בביוב.

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

על פי כתב האישום, במהלך השנים 2011-2008 ביצע יבסטפייב עסקאות עצמיות ומתואמות במסגרת המסחר בבורסה בעשרות ניירות ערך שונים. עסקאות אלה, אשר נחזו להיות עסקאות אמיתיות בין קונה מרצון למוכר מרצון, נערכו לרוב בין חשבונות שניהל יבסטפייב במסגרת תפקידיו באיפקס ניהול תיקים ובאיפקס קופות גמל, ובהם נוהלו כספי העמיתים, לבין חשבונותיהם של המקורבים. עסקאות אלה הניבו לחשבונות הצדדים השלישיים במרמה רווחים של מיליוני שקלים, חלקם על חשבון חשבונות העמיתים ותוך פגיעה באינטרסים הקנייניים שלהם. יבסטפייב דאג כי חלק מהרווחים שהצטברו בעסקאות אלה יועברו בהיחבא לכיסו.

באחד האירועים הזרים יבסטפייב במשך שבועות אחדים, באמצעות חשבונו של בביוב, הוראות קנייה של נייר ערך במטרה להעלות את שערו בדרכי תרמית. הוראות אלה נקשרו בעסקאות שהביאו לעלייה בשער. בסוף התהליך העמיד יבסטפייב את ניירות הערך שרכש למכירה. בד בבד הזרים יבסטפייב הוראות רכישה של נייר הערך באמצעות חשבונות קופות הגמל, ואלה נקשרו בעסקאות עם הוראות המכירה והניבו לחשבון המוכר רווחים ניכרים, שהועברו בחלקם לכיסו. במלאכת העלאת השערים בעסקה זו נטל חלק גם הנאשם הנוסף, ששימש מתווך בשוק ההון, ובשל כך מייחס לו כתב האישום, בין היתר, עבירות של השפעה בדרכי תרמית והנעה בתרמית.

את המדינה מייצג עו"ד יוני לבני ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה). את בביוב מייצג עו"ד אסף קליין.

תגיות