אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מועצת רואי החשבון החליטה: לא יורחבו המקומות להתמחות צילום: קובי קנטור

מועצת רואי החשבון החליטה: לא יורחבו המקומות להתמחות

בנוסף החליטה המועצה, כי אין מקום ליצור שני סוגי רשיונות - "רואה חשבון" ו"רואה חשבון מבקר"

30.06.2014, 21:42 | עמרי מילמן
מועצת רואי החשבון, בראשות יו"ר המועצה ומנכ"לית משרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור, החליטה היום (ב') כי אין מקום ליצור שני סוגי רשיונות לרואי חשבון - "רואה חשבון" ו"רואה חשבון מבקר". כמו כן, המועצה החליטה כי אין מקום להרחבת מקומות ההתמחות בראיית חשבון.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת הדיון נבחנה השאלה האם על המועצה לפעול להגדלת מספר מקומות ההתמחות במשק על ידי הגמשת הקריטריונים להכרת המועצה במוסדות ציבוריים ובמפעלים עסקיים כמקומות לאימון מתמחים, או דווקא לפעול לצמצום האישורים הניתנים למקומות התמחות שאינם משרדי רואי חשבון, כך שההתמחות שתיעשה תוגבל עד כמה שניתן לעבודת הביקורת במובנה הצר.

אמי פלמור, יו"ר מועצת רואי החשבון, צילום: מאיר אזולאי אמי פלמור, יו"ר מועצת רואי החשבון | צילום: מאיר אזולאי אמי פלמור, יו"ר מועצת רואי החשבון, צילום: מאיר אזולאי

הדיון העקרוני בסוגיית ההתמחות הראויה בראיית חשבון התקיים, בין היתר, על רקע פניות שהתקבלו מגורמים שונים בנוגע למחסור במקומות התמחות בראיית חשבון. כן סוכם כי ייעשה שימוש מוגבר במפקחים על המתמחים מטעם המועצה לבדיקת מהות ההתמחות, הן במפעלים העסקיים ובמוסדות הציבוריים שאושרו, והן במשרדי רואי החשבון. בדיון העקרוני השתתפו השתתפו נשיא לשכת רואי החשבון ונציגי מוסדות אקדמיים שונים.

בשנים האחרונות קיימה מועצת רואי החשבון מספר רב של דיונים בנושא ההתמחות במפעלים עסקיים ובמוסדות ציבור. בעקבות הדיונים, המועצה פרסמה בחודש מאי 2013 נוסח מעודכן של ההודעה בדבר אמות המידה להתמחות. בנוסח זה הרחיבה המועצה מעט את האפשרות להכרה בהתמחות של שנתיים במפעלים עסקיים ובמוסדות ציבוריים. בעקבות שינוי זה אושרו במהלך השנה האחרונה מספר מפעלים עסקיים גדולים כמקומות התמחות לשנתיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
כנראה שלמועצת רואי החשבון לא רוצה לחשוב
המועצה הגיעה לכלל מסקנה כי "שמירה על רמתו המקצועית של מקצוע ראיית החשבון מחייבת שההכשרה של המתמחים תהיה בעיקרה בתחום הביקורת". כן , בטח... בינינו, אפשר לחשוב שב- big 4 אין מחלקות מיסים, מחלקה כלכלית, מחלקה מקצועית, ועוד... שמעסיקות לא מעט מתמחים ואלה ואינם נוגעים בעבודת הביקורת כלל... ברוח הדברים, מדוע עבודה בבנק ישראל או ברשות לני"ע נחשבת כהתמחות של שנתיים, ואילו עבודה זהה בבנק מסחרי, בית השקעות, חברות הייטק, חשבות בחברה ציבורית לא נחשבות? מדובר בגישה שמרנית, שנועדה לשמר את מוקדי הכוח של משרדי רואי החשבון. האינטרס של המשרדים ברור, שיהיה עודף ביקוש וכך ניתן להוריד את השכר (לא רק על המתמחים,זה משפיע על כל השרשרת, כי גם אם יש לך שנתיים ניסיון בעבודת ביקורת, אני יכול להביא מתמחה תמורת 4000, והוא עוד יגיד לי תודה) נוח למשרדים הגדולים לקבל כוח עבודה זול, לעבודה משעממת וסיסטמטית, שאילולי עדוף הביקוש ספק אם היתה קיימת
סטודנט , ירושלים  |  04.07.14