אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משווק רכב יחויב לדווח לרוכש על נזק שנגרם - אך לא נקבעו קריטריונים להיקפו צילום: יריב כץ

משווק רכב יחויב לדווח לרוכש על נזק שנגרם - אך לא נקבעו קריטריונים להיקפו

לפי סעיף בחוק רישוי הרכב שאישרה ועדת הכלכלה, סוכם כי סוג הנזק והיקפו ייקבעו על ידי שר התחבורה. ואולם קביעה זו עלולה להביא למצב שבו גורמים המחפשים רווח קל ייבאו ארצה כלי רכב שנפגעו

01.07.2014, 16:17 | תומר הדר

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אבישי ברוורמן, העביר היום (ג') ביקורת חריפה על משרד התחבורה במהלך ישיבה של הוועדה שדנה בסעיפי חוק רישוי הרכב. לדברי ברוורמן, אנשי משרד התחבורה אינם פועלים בקצב משביע רצון כדי להביא לאישורו הסופי של חוק רישוי הרכב. עוד מתח ברוורמן ביקורת על היעדרם של גורמים משפטיים ממשרד התחבורה. ברוורמן ציין במהלך הדיון כמה פעמים את היעדרה של שרית זוכוביצקי, היועצת המשפטית מטעם משרד התחבורה, מה שעיכב את הדיון בכמה סעיפים.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך הדיון שהתקיים היום אישרה הוועדה כמה סעיפים, הנוגעים להסכמי הרכש. כך, היום אושר סעיף שיחייב את משווק הרכב להתקשר עם הקונה בהסכם בכתב, שיכלול את הפרטים המלאים על הגורם שממנו קנה את רכב, מחירו, תנאי הרכישה, מועד הספקתו והיקף האחריות. כמו כן אושר סעיף שיחייב למסור לרוכשים תעודת אחריות עם פירוט תנאיה.

יו"ר ועדת הכלכלה אבישי ברוורמן. מתח ביקורת חריפה על משרד התחבורה, צילום: טלי מאייר יו"ר ועדת הכלכלה אבישי ברוורמן. מתח ביקורת חריפה על משרד התחבורה | צילום: טלי מאייר יו"ר ועדת הכלכלה אבישי ברוורמן. מתח ביקורת חריפה על משרד התחבורה, צילום: טלי מאייר

עם זאת, צוין בדיון כי קיים מצב שבו עלולים להגיע לארץ כלי רכב שלא נמכרו כלל עם אחריות. עוד נקבע בוועדה כי משווק רכב יחויב לדווח לרוכשים על נזק שנגרם לרכב לפני מסירתו. כיום מחויבים יבואני הרכב לדווח לרוכשים על נזקים בהיקף של מעל חמישה אחוזים מערך הרכב-ולמרות זאת הוועדה לא קבעה כלל אמת מידה להיקף הנזק. במקום זאת סוכם שסוג הנזק והיקפו ייקבעו על ידי שר התחבורה. קביעה זו עשויה להביא למצב בו גורמים המחפשים רווח קל ייבאו ארצה כלי רכב שנפגעו, בהסתמך על הגדרות נזק מקלות שיקבע להם שר התחבורה.

במפתיע, היום אישרה הוועדה סעיף נוסף, ולפיו יבואן קטן, של פחות מ-20 כלי רכב מדגם מסוים, לא יחויב לספק לרוכשי הרכב ספר הוראות בעברית. כלומר, אם מדובר ברכב יקר ומשוכלל יצטרך הרוכש להסתפק בספר הוראות בשפה טכנית זרה. בדיון הקודם שקיימה הוועדה בנושא דרש ח"כ יעקב אשר, שהחליף את היו"ר ברוורמן, לבחון מחדש את הנושא, אך היום ביטל ברוורמן את דבריו בטענה שעלויות התרגום יהיו גבוהות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות