אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיגון עצמי של דירה לא מעלה את ערכה במכירה צילום: עמית שעל

מיגון עצמי של דירה לא מעלה את ערכה במכירה

מאז החל מבצע צוק איתן משפחות רבות מבקשות להוסיף לדירתן ממ"ד. על פי הערכות מומחים שווי התוספת נע סביב 100 אלף שקל - אותה התוספת שתיתווסף לערך הדירה בעת מכירתה

15.07.2014, 08:56 | עינת פז-פרנקל
מאז החל מבצע צוק איתן התקבלו במשרדי חברות הבונות ממ"דים עשרות פניות מתושבים המבקשים להוסיף מרחב מוגן לדירתם. עבור מאות אלפי המשפחות הגרות בדירה ללא ממ"ד, קיימת אפשרות להפוך חדר קיים לממ"ד או לבנות מעין "שרוול" ממ"דים צמוד לבניין מבלי לבצע תמ"א 38, תוכנית מתאר ארצית שחלה רק על בניינים שנבנו לפני 1980 יחד עם זאת מדובר בעלות גבוה לכן סביר להניח שמרבית הפניות כיום לא ישתכללו להזמנות ביום שלאחר המבצע.

קראו עוד בכלכליסט

חברת אופיר התזת בטון היא אחת החברות המתמחות במיגון חדרים והפיכתם לממ"ד לפי תקן פיקוד העורף, שדורש כי שטח הממ"ד יעמוד על 9 מ"ר נטו לפחות. לדברי ניסים אלבחר, מנהל בחברה, העלות של מיגון חדר בצורה הזו היא 85 אלף שקל, כולל מע"מ. "קיבלנו עשרות פניות של אזרחים מכל רחבי הארץ בשבוע האחרון", אמר אלבחר.

"היתרון של השיטה שלנו הוא שהיא אינה מצריכה היתר בנייה מהרשות המקומית ולא דורשת הסכמה של שאר הדיירים בבניין".

תמ"א 38 ברמת גן (ארכיון), צילום: עמית שעל תמ"א 38 ברמת גן (ארכיון) | צילום: עמית שעל תמ"א 38 ברמת גן (ארכיון), צילום: עמית שעל

קבוצת אלרום, המתמחה בבניית מרחבים מוגנים, בונה ממ"דים עבור בתים פרטיים ודירות בעלות של 85–100 אלף שקל (לפני מע"מ) בתקופה של כחודש. לדברי אורן כהן, מבעלי הקבוצה, בבנייה רוויה החברה מקימה "שרוול" לאורך הבניין, כך שלכל דירה מתווסף ממ"ד, לפי תקן פיקוד העורף. "בשבוע האחרון התקשרו עשרות אנשים היסטריים", הוא סיפר.

"אחר כך זה מיתרגם לטפטופי הזמנות, מכיוון שאנשים צריכים לבקש היתר בנייה וזה לוקח עד שנה וחצי".

שמאי המקרקעין עו"ד חיים מסילתי מסביר כי הוספת הממ"ד אמנם מעלה את ערך הדירה, אך בגלל עלות השיפוץ היא לא תניב לבעליה רווחים במכירה. לדבריו, דירת 4 חדרים מיד שנייה באשקלון עולה בממוצע 800 אלף שקל, אך אם בעל הדירה יוסיף לה ממ"ד הוא יוכל למכור אותה בכ־900 אלף שקל. לפי מסילתי, אם מביאים בחשבון את עלות הוספת הממ"ד, "בעל הנכס לא ירוויח משמעותית פרמיה בשל בניית ממ"ד, אך מאידך סביר כי יצליח למכור אותה הרבה יותר מהר".

מסילתי ציין כי "תמורת תוספת של 80–100 אלף שקל ניתן לרכוש באשקלון דירה חדשה עם חניה וממ"ד ובסטנדרט גבוה, ולכן בעל דירה בבנייה ותיקה עם ממ"ד יתקשה לגזור קופון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות