אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפל צפויה לשלם פיצוי של 470 מיליון דולר על קנוניית הספרים צילום מסך: Apple.com

אפל צפויה לשלם פיצוי של 470 מיליון דולר על קנוניית הספרים

החברה הואשמה בתיאום מחירי ספרים דיגיטליים במטרה להתחרות בחנות הקינדל של אמזון. החברה תשלם את הסכום הנ"ל כפיצוי למשתמשים שנפגעו מפעולתה - אך עדיין מנסה לערער על הרשעתה בביצוע הקנוניה

17.07.2014, 12:15 | הראל עילם
אפל הסכימה לשלם קנס בגובה 470 מיליון דולר על חלקה בקנוניית הספרים הדיגיטלים - בתנאי שהערעור שלה לא יתקבל. כך עולה ממסמכי בית המשפט שפורסמו אמש (ד') והודעה פומבית של התובע המחוזי של ניו יורק, אריק שנדיירמן.

קראו עוד בכלכליסט

ב-2012, הגיש משרד המשפטים האמריקאי תביעת ענק כנגד אפל ומספר הוצאות ספרים גדולות - ביניהן פינגווין, הרפרקולינס, סיימון אנד שוסטר ומקמילן, בטענה שהחברות פעלו ביחד להקמת קרטל שידאג לשמר ולהעלות את מחירי הספרים הדיגיטליים. 

  

רוב הוצאות הספרים הגישו לבסוף להסכם פשרה עם משרד המשפטים, אבל אפל הכחישה את הטענות ואמרה מצידה כי היא דווקא פעלה על מנת לשבור קרטל קיים - זה של אמזון, מפעילת חנות ספרי הקינדל - שניסתה להוריד את מחירי הספרים.

חנות הספרים הדיגיטליים של אפל באירוע חשיפתה, צילום: בלומברג חנות הספרים הדיגיטליים של אפל באירוע חשיפתה | צילום: בלומברג חנות הספרים הדיגיטליים של אפל באירוע חשיפתה, צילום: בלומברג

אבל ההימור של אפל נכשל; הוצאות הספרים אמרו בפני בית המשפט כי אפל אילצה אותם לתת לחנות שלה יחס מועדף, לשלוט במחירי הספרים כדי למנוע מאמזון להוריד את המחיר לצרכן ולהסכים לעבוד במודל עסקי אחר בו היא לוקחת עמלה מכל מכירת ספרים.

בית המשפט קבע כי אפל אשמה ביצירת קרטל, ואף אסר עליה להעניק יחס מועדף להוצאות ספרים. גובה הקנס המקסימלי שהחברה יכלה לשלם עמד על 840 מיליון דולר, וההרשעה גם פותחת את הדרך לתביעות יצוגיות כנגד אפל.

ניצחון משמעותי על חברה חזקה

לפני כשנה ערעור לבית המשפט לערעורים בניו יורק וטענה כי לא ביצעה כל עבירה. קריסטין היוט, דוברת אפל, אמרה: "אנו מאמינים שבחינה הוגנת של העובדות תראה כי לא עשינו דבר רע". למרות זאת, כאמור, החברה הסכימה להגיע להסכם פשרה שבו תשלם יותר מחצי מהקנס המקסימלי, בהנחה והערעור לא יתקבל.

הקנס שאפל תשלם כולל 50 מיליון דולר בפיצויים למדינה והחזר הוצאות משפטיות לבית המשפט בניו יורק, 20 מיליון דולר בפיצויים לתובעים של 32 מדינות אחרות בתוך ארצות הברית שהיו שותפות לתביעה, ו-400 מיליון דולר שמיועד כקרן פיצויים ללקוחות החברה שנפגעו ממנה. הפיצויים יגיעו למיליוני אנשים ב-33 מדינות ברחבי ארצות הברית. 7% מדמי הפיצויים מיועד לאזרחי מדינת ניו יורק. "זה מוכיח כי גם החברות הגדולות והחזקות בעולם חייבות לשחק לפי החוקים. זה ניצחון משמעותי", אמר שניידרמן.

גובה הפיצויים יכול להשתנות בהתאם לממצאי הערעור של אפל, שיוכל לזכות את אפל על סעיפים מסוימים בתוך התביעה. כך למשל, ללא הוכחה על נזק ביודעין, הפיצוי לאזרחים יוכל לרדת ל-50 מיליון דולר בלבד. בית המשפט לערעורים יוכל גם לבטל את החזר ההוצאות המשפטיות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות