אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועד עובדי חברת החשמל מבקש אישור לשבות בשל ההפרטה צילום: תומי הרפז

ועד עובדי חברת החשמל מבקש אישור לשבות בשל ההפרטה

הוועד פנה לביה"ד לעבודה בטענה שהמדינה מפריטה חלק ממערכי הייצור והחלוקה של החשמל ובמקביל אינה מנהלת מו"מ עם עובדי החברה על כך

28.07.2014, 13:19 | ליאור גוטמן

ועד עובדי חברת החשמל, בגיבוי ההסתדרות, עתר לפני שעה קלה (ב) לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה בבקשה שיאשר לו לפתוח בשביתה. כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

הנימוקים אותם מציין הוועד, שצרף לתביעה הצהרה מאת יו"ר הוועד דוד (מיקו) צרפתי, הם שבירת הסטטוס קוו במשק החשמל במעמד צד אחד, כך שהמדינה מפריטה חלק ממערכי הייצור והחלוקה של החשמל ובמקביל אינה מנהלת אפילו למראית עין מו"מ עם עובדי החברה על ההפרטה בפועל.

עובדי חברת החשמל (ארכיון), צילום: דוד הכהן עובדי חברת החשמל (ארכיון) | צילום: דוד הכהן עובדי חברת החשמל (ארכיון), צילום: דוד הכהן

ועד עובדי חברת החשמל אינו מציין אילו מהלכי שביתה יתקיימו אם וכאשר הבקשה תאושר, אולם בהסתמך על השביתות האחרונות בחברה ההערכות הן שלקוחות החברה לא יפגעו ואספקת החשמל לא תופסק. מנגד, קיימת אפשרות שמוקד 103 יעבוד במתכונת חלקית, שתחנות כוח פרטיות לא יחוברו לרשת ושהחברה לא תגבה כספים או חובות מלקוחות פרטיים או מוסדיים.

העתירה, שהוגשה על ידי עו"ד אורנה לין (מטעם ועד חברת החשמל) ומטעם עו"ד איריס ורדי (מטעם ההסתדרות) מפרטת את כל ההפרטות לכאורה שבוצעו בשנה האחרונה בחברת החשמל, החל בחיבור תחנות הכוח הפרטיות הגדולות לרשת וכלה באישורי חלוקת חשמל של תאגידים פרטיים באזור בית שאן. פעולות אלו בוצעו, כך לטענת העותרים, בלי להגיע לשום הסכמה עם העובדים ותוך חשש לפגיעה במעמדם התעסוקתי.

"פעם אחר פעם נידונו בפני בית הדין פעולותיה החד צדדיות של המדינה ופעם אחר פעם הורה בית הדין הנכבד לצדדים לשבת לשולחן המו"מ ולנהלו בצורה כנה, אמיתית ובתום לב" טוענים העותרים, אולם לתפיסתם "המדינה הציגה מצג שווא לנהל מו"מ כנדרש". השורה התחתונה - "בנסיבות אלו, בהן כבר הכל הוכתב מראש, אין שום מקום למילים מלאכותיות בדבר הידברות", מה שמובל למסקנה ש"שביתה תהיה הדרך היחידה בה תוכל נציגות העובדים לשמור על כוחה הארגוני מול כוחה של המדינה והחברה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
מצבה של חברת החשמל כמצבה של ישראל
כמו שישראל מותקפת כל הזמן על לא עוול בכפה כך מוסת הציבור כנגד החברה ועובדיה ע"י משרד האוצר וע"י התקשורת!! אף פעם התקשורת לא מציגה את העובדות על חברתהחשמל בצורה הוגנת ואמיתית! מי יאמין כאשר יספרו שמהנדס מתחיל בחברת החשמל מקבל שכר מינימום למשך כמה שנים ורק כעבור 10 שנים (אם לא יפוטר קודם) יקבל פחות מ-10,000 ש"ח בחודש? לכן קשה לגייס מהנדסים ובטח מהנדסים טובים. וזו רק דוגמא לכל חתך המקצועות. מי יאמין שכאשר עובד יוצא לפנסייה שכרו נחתך ביותר מ- 65%? כולם מתנפלים על "החשמל חינם", זה שווה בקושי 800 ש' בחודש. רוב עובדי החברה הם דור ג' והם משתכרים פחות מהמקובל במשק במקצועות מקבילים. ולסיום: תראו לי חברה ששילשה את כושר הייצור שלה עם אותו תקן עובדים במשך כעשור ובדרך ביצעה משימות לאומיות חיוניות בתחומי חיוניים כגון תשתית הגז הימית? רק חח"י עשתה זאת ולכולכם יש חשמל בלי הפסקה גם כשיורים בחוץ! אז תפסיקו לקטר, להשמיץ ולהסית בצורה ברוטאלית נגדנו, בלי שהעובדות האמיתיות מול עיניכם! אלא אם אתם סתם אכולים קינאה עיוורת ללא ביסוס עובדתי.
ירון , חיפה  |  29.07.14
לכל התגובות